5℃
Dnes je 21. říjen , svátek má Brigita

Zneužil senátorku Horskou! Obžalovaný v kauze Homolka se pokoušel mazaně získat přízeň soudců Nejvyššího soudu

V chráněných prostorách a za účasti nejvyšších představitelů české justice – hlavně tajně – se má konat akce, jíž pořádá jeden z obžalovaných v kauze Homolka! Prý pod záštitou Senátu. Náš REGION ale zjistil, že pořadatel senátorku Miluši zneužil. Uveden v omyl se cítí být i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který měl přednášet společně s manželkou. Oba účast po otázkách redakce odřekli.

Reklama

Tvářilo se to nevinně a odborně. Za názvem kongresu „Náhrada újmy a odpovědnost ve zdravotnictví“, který se uskuteční ve čtvrtek 18. října na půdě dolní komory, se však mohl skrývat jiný záměr než jen pouhé přednášky a debata. Vzhledem k tomu, že pořadatelem je Roman Žďárek, jeden z obžalovaných v kauze Nemocnice Na Homolce, kde se „hraje“ o prokázání viny za téměř 50milionovou škodu, mohl si obžalovaný Žďárek takticky získávat přízeň Nejvyššího soudu v případě, že se k němu bude ve „své“ kauze dovolávat.

Náš REGION zasáhl: Chrání nestrannost soudů!

Náš REGION proto zajímalo, jak se předseda Nejvyššího soudu, prof. JUDr. Pavel Šámal, PhD., a jeho manželka, předsedkyně senátu trestního kolegia, JUDr. Milada Šámalová, kteří jsou uvedeni na pozvánce mezi účastníky, staví k tomu, že budou přednášet na akci, jíž pořádá obžalovaný Žďárek. Oba po dotazech Našeho REGIONU účast na akci odřekli.

Soudci účast odřekli

„Na základě Vámi zaslaných dotazů a následným podrobnějším prostudováním definitivní verze programu dospěli předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová k zjištění, že pan doktor Roman Žďárek, obžalovaný v tzv. kauze Nemocnice na Homolce, může být považován za hlavního pořadatele akce. Právě tyto nově zjištěné skutečnosti vedou předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedkyni senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu Miladu Šámalovou k tomu, že účast na akci právě dnes odřekli. Máte pravdu, v teoretické rovině může skutečně dojít k tomu, že případ Nemocnice Na Homolce bude v budoucnu rozhodovat některý ze senátů trestního kolegia Nejvyššího soudu,“ odpověděl redakci tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Mluvčí zároveň přiznal, že Pavel Šámal ani jeho manželka nevěděli o tom, že Žďárek figuruje mezi obžalovanými v tzv. kauze Homolka, na což je upozornil právě až Náš REGION.

Mazaný Ždárek

Jak se o Žďárkově akci vrcholní představitelé soudnictví dozvěděli? Pořadatel je získal mazaně. Přijali prý už před časem pozvání na akci především z důvodu, že jejím podtitulem je „Pocta JUDr. Martě Škárové“ – dlouholeté soudkyně civilního kolegia Nejvyššího soudu (od roku 1996), přičemž k 31. 12. 2018 po dovršení věku 70 let od soudu odchází v souvislosti se zánikem funkce soudce.

Důvěryhodnost akce pojistil Senát

„Pan předseda i paní doktorka Šámalová se proto chtěli připojit k osobnostem, které si dlouholetou kvalitní práci předsedkyně senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Marty Škárové společně při akci v Senátu Parlamentu ČR připomenou. Součástí úvodní pozvánky, respektive prvotního oslovení předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedkyně senátu trestního kolegia Milady Šámalové bylo konstatování, že  hlavními pořadateli akce jsou Kongres medicínského práva s.r.o. a Senát Parlamentu ČR. Akci zaštítila 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská,“ dodal tiskový mluvčí Nejvyššího soudu.

Jenže 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská byla zneužita. Od Žďárkovy akce dává ruce pryč! „Akci s panem Žďárkem neorganizujeme, a to právě z těch důvodů, o kterých píšete. To, že se se šíří tato pozvánka, není z jeho strany korektní. Akci paní místopředsedkyně záštitu v žádném případě neuděluje. Pan Žďárek naši kancelář kontaktoval, ale na spolupráci jsme se nedohodli,“ zdůraznila Ladislava Dostálová, asistentka Horské.

Zda se vůbec bude konference konat, když od ní zásadní hosté i Senát dávají ruce pryč, je neznámou. Na otázky doktor Žďárek do uzávěrky neodpověděl.

 

Roman Žďárek a kauza Homolka

  • V dubnu 2015 obvinila policie šestici lidí kvůli zakázkám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.
  • Podle policie jde v kauze Nemocnice Na Homolce o škodu v celkové výši 49,5 milionu korun.
  • Mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující 10 milionů korun.
  • Policie skupinu stíhá mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podplacení.
  • Žďárkovi hrozí až osmi, případně šestiletý trest.
  • Žďárkovi policie zmrazila majetek: 14 milionů korun na bankovních účtech, cenné papíry, bytový dům, rodinný dům a byt v Praze, pozemky na Berounsku, chatu v Krkonoších.

 

Dnes, 17:30
To, kdy jste byli dítě a dobu spánku vám určovali vaše rodiče, je dávno pryč....
Dnes, 16:42
Ne každý si při pohledu za spěchajícím sanitním vozem, nebo při průjezdu okolo nehody, kde...
Dnes, 14:00
Chladné dny si žádají pořádnou porci horké čokolády. Dalo by se říct, že čokoládový fondant...
Dnes, 12:49
Termín kolaudace mělnického mostu Josefa Straky úředníci stanovili na polovinu listopadu. Pokud bude vše v...
Dnes, 11:30
Evu Borskou známe jako reportérku a moderátorku zpravodajské relace, mnoho z nás si ji pamatuje...
Dnes, 10:00
Nadýchané těsto, křupavá a barevná zelenina i po uvaření nebo krémová bramborová kaše? Posbírali jsme...
Dnes, 08:00
Česko je v pěstování potravinářského máku na světové špičce. Někdo tahle zdravá semínka miluje, někdo...
Včera, 17:30
Že je běh výborný na kardivaskulární systém a na hubnutí, se dočteme všude. Jde tedy...
Včera, 14:00
V jednom z posledních článků jsme zveřejnili nejlepší výroky o pivu, ale neměli bychom zapomínat...
Včera, 12:28
V Mělníku pokračuje průzkum podzemí, rozšíření prohlídkových tras zatím nebude, chybí propojení. Odstranění dodatečných zdí...
Reklama