10 zajímavostí o seriálu Chalupáři. Víte, kde se natáčelo a jaký honorář herci dostali?

Další fotky

Každý tráví léto po svém, někdo u vody a jiný třeba u televizní obrazovky. Nejeden pravidelný divák určitě zaznamenal vysílání reprízy legendárního českého seriálu Chalupáři. A kdo ne, nevadí. Přinášíme 10 zajímavostí z natáčení, kterými si můžete tento klenot televizní tvorby připomenout.

Jedenáctidílný komediální seriál natočil v roce 1975 František Filip podle scénáře Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky. Svůj humor čerpá především ze symbiózy člověka městského a člověka vesnického. Díky hvězdnému obsazení a vtipnému zobrazení mezilidských vztahů si získal popularitu u mnoha diváků několika generací.

1. Když se natáčelo, nesměli štěkat psi a jezdit traktory. Všeobecně se však na herce nevzpomíná jako na nafoukané umělce, i když kontakt nijak zvlášť nevyhledávali a o přestávkách mezi natáčením hráli karty a popíjeli. Děti si k hercům běhaly pro podpisy a většinou je i získaly. Největší rozruch prý působilo, že každého herce ráno přivezl a večer zase odvezl vlastní taxík, což bylo něco nevídaného.

Na samotě u lesa. Veděli jste, že je film inspirovaný příhodami Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka?

2. Poslední manželka Jiřího Sováka uvedla, že povaha postavy Evžena Humla Jiřímu Sovákovi zcela odpovídá.

3. Slávkova promoce je jediné místo v celém seriálu, kdy vidíme Evžena Humla bez pokrývky hlavy. Nápad vůbec nesundávat pokrývku hlavy přišel od Jiřího Sováka.

4. Větu „Já budu žít s vodníkem!“ použil Jiří Sovák mimo scénář cíleně na pana Kemra, protože ten hrál v divadle právě roli vodníka. Režisérovi se to natolik líbilo, že se rozhodl hlášku ve výsledném střihu ponechat.

5. Fero (Otto Lackovič) nosí v zaměstnání stejné montérky jako automechanici v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974). Dokonce i s nášivkou Service.

6. Každý díl seriálu se točil 10 dní.

Nejlepší současné české TV seriály

Známe nejlepší české televizní seriály současnosti. Už jste je viděli?

7. Vladimír Menšík obdržel za natáčení 108 000 Kč, jeho kolegové Josef Kemr a Jiří Sovák 70 000 Kč. Gabriela Vránová si přišla na 12 000 Kč. Celkový rozpočet činil přes 12 000 000 Kč.

8. Titulní píseň v podání Waldemara Matušky se pouštěla nějaký čas tzv. instrumentálně. Zpěv pana Matušky byl vynechán a mohli jsme tak slyšet jen hudební motiv – to vše jen kvůli tomu, že zpěvák emigroval do USA a jeho hlas byl tak „nežádoucí“. Po roce 1989 se vše vrátilo do původní podoby, jakou známe dnes.

9. Natáčení dodnes připomínají informační tabule u památných seriálových míst. Vesnice tak vyšla vstříc turistům, kteří sem stále přijíždějí, aby viděli místa proslavená seriálem.

FOTO: Seriál Chalupáři

Seriál Chalupáři - SovákSeriál Chalupáři - Sovák-KemrSeriál Chalupáři - Kemr-SovákSeriál Chalupáři - Filipovský-SovákSeriál Chalupáři - Lackovič
Další fotky
Seriál Chalupáři - Větrovec-VinklářSeriál Chalupáři - Bohdalová-MenšíkSeriál Chalupáři - Menšík-Filip

10. A kde se natáčelo? Seriálová obec Třešňová se ve skutečnosti jmenuje Višňová a nachází se na Příbramsku. Zde se natáčely jen exteriéry a dodnes ve vsi uvidíme seriálovou hospodu (interiér posloužil filmařům jako maskérna), kostel, faru, dům, ve kterém bydlel děda Makovec (Josef Hlinomaz), rybník (dnes kapřín), kde chytal kapra Evžen Huml (Jiří Sovák), nebo pomník na návsi. Autobusová zastávka v obci nebyla a filmaři si ji nechali postavit.

Kromě Višňové u Příbrami se natáčelo v nedaleké obci Jelence (scény z drůbežárny) nebo v Dobříši, kde se filmovala chata paní Fuchsové (Jiřina Bohdalová). Bohouš Císař (Josef Kemr) kupoval kapra v rybárně v Příbrami a ve Staré Huti u Dobříše byl natočen mj. obchod se smíšeným zbožím.

Z velké části se natáčelo také v Praze. Evžen Huml (Jiří Sovák) bydlel v Praze kousek od Staroměstského náměstí na rohu ulic Rámová a Dlouhá. Promoce Slávka (Jiří Schmitzer) se točila na Karlově Univerzitě a krematorium ve Strašnicích.

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama