10 způsobů, jak ovládnout svůj hněv. Co vás rychle uklidní

Hněv patří podobně jako strach mezi základní lidské emoce. Lidem v dávných dobách pomáhal právě hněv vyrovnat se s život ohrožujícími situacemi. Protože už si ho dnes ale nemůžete vybít na nebezpečném zvířeti nebo nepříteli, je spíše na obtíž.

Kdo je v dnešní době „útočníkem“, který vám způsobuje vztek? Může to být prakticky kdokoliv, nejčastěji ale kamarád, známý, partner, rodiče, kolegové v práci. Zdrojem vzteku se může stát kdeco. Když už ale vztek pocítíte, máte obvykle tendenci vybíjet si ho na člověku, který je původcem vašeho hněvu. Jenže projevy hněvu nejsou v 21. století příliš žádoucí nebo akceptovatelné. Naopak jsou někdy v rozporu se zákonem nebo morálkou.

4 způsoby, jak se rychle zbavit úzkosti. Víme, jak se hodit do klidu

Ventilace

Jakmile už člověk cítí hněv, kdy je jedno, co je jeho vznikem, tak se musí někde ventilovat. Někdo si může nesprávně ventilovat vztek po příchodu domů na rodině, někdo si naopak může frustraci vzniklou kvůli osobním problémům ventilovat v práci. Ani jedno není dobře. Vztek pociťuje spousta lidí, dalo by se říct, že občas všichni. Jsou však zdravé způsoby, jak se s ním dá vypořádat. Naučte se nejlepší techniky na zvládnutí hněvu.

Odhalte příčinu

Není to sice naprosto nezbytně nutné, ale když si uvědomíte, co váš hněv způsobilo, může vám to pomoci ho lépe zvládat. Možná nakonec zjistíte, že jste opravdu měli právo se zlobit. Na druhou stranu to, jestli jste nebo nejste v právu, nemá nic společného s tím, jestli umíte vlastní hněv zvládnout. Jinými slovy můžete právem cítit velký vztek, ale je jen na vás, jestli se vám podaří ovládnout a kontrolovat emoce v dané situaci. Nebuďte však na sebe příliš tvrdí – pravděpodobně jste měli důvod, proč jste se naštvali. Neomlouvejte však svoje explozivní chování.

Kanna jako přírodní antidepresivum. Africká bylina snižuje úzkost, stres a pocit vyhoření

Technika 1. Hluboké dýchání

Jednou z nejúčinnějších metod pro uklidnění se je začít zhluboka dýchat. Nádech by měl být co nejdelší, stejně tak jako výdech. Vědomě se soustřeďte na co nejdelší a nejhlubší dýchání, opakujte soustředěně alespoň 5 minut.

Technika 2. Zadržení dechu

Stejně jako co nejdelší nádech a výdech může pomoct zadržení dechu po dobu několika sekund. Můžete však postupně prodlužovat. Vydržte se zadrženým dechem vždy pár sekund a pak opakujte. Provádějte po dobu 5 minut.

Technika 3. Počítejte do 100

Jestli vám dělá problém vydržet počítat do 100, můžete si dát jako cíl nějaké nižší číslo. Důležité je, abyste se zaměřili na počítání a nic jiného. Každopádně, než napočítáte do čísla sto, pravděpodobně se vám podaří uklidnit se.

Technika 4. Napište to

Když máte na někoho opravdu velký vztek, můžete tomu člověku napsat dopis, který ale nebudete odesílat. Napište tam všechno, co si myslíte a svoje stanovisko. K tomuhle dopisu se můžete vrátit později a vybrat z něj pouze to, co chcete sdělit. Můžete se pak už rozhodnout s chladnou hlavou, jestli je řešení druhému něco sdělovat, a jakou formou mu to sdělíte.

Drastická léčba geniálního matematika. Na těžké deprese zabírala jediná metoda

Technika 5. Zakřičte si

Ne všem může pomoct psaní, protože jsou jednoduše v tu chvíli tak moc naštvaní a rozzuření. Jestli jste ve víru emocí a vzteku, může vám pomoct vykřičet se. To můžete udělat o samotě, nebo na nějakém opuštěném místě. Když nikdo nebude ve vašem okolí, pomůže to.

Technika 6. Řekněte to

Může vám pomoct s někým si o tom promluvit. Můžete zavolat na linku bezpečí, která je anonymní, takže vás člověk na druhé straně nebude soudit a možná vám poradí, jak se s hněvem vypořádat. Můžete svoje pocity nahrávat na záznamník, kde se ze všeho vypovídáte. Tuhle nahrávku ale nikomu neposílejte.

Technika 7. Zničte nějakou starou věc

Jestli cítíte, že to musíte dostat nějak ze sebe ven, může vám pomoct zničit něco, co už stejně nebudete potřebovat. Využít můžete ale například i staré noviny nebo kartonovou krabici. Noviny zmačkejte a házejte je proti zdi. Kartonová krabice, která je hodně silná a pevná, můžete začít zkoušet roztrhávat rukama. Dá vám to zabrat a může vám to pomoct dostat vztek pod kontrolu.

Trpěla depresemi, zavraždila ženu s batoletem a zešílela. A mohla být i Jackem Rozparovačem

Technika 8. Zasportujte si

Možná máte v sobě hodně negativní energie, kterou aktuálně nechcete vybít proti člověku, kterému je určený. Nebo vás možná naštvalo něco, co nemůžete ovlivnit. Vždy je dobrý nápad jít se uvolnit sportovní aktivitou nebo cvičením.

Technika 9. Poslouchejte hudbu

Neměla by však být příliš agresivní. Zkuste nějakou relaxační hudbu nebo takovou hudbu, která vám pomůže zapomenout na aktuální naštvanost, a nevybíjejte emoce zlým způsobem. Můžete kombinovat poslech hudby a sport, nebo poslech hudby s dýcháním, psaním nebo jinou technikou.

Technika 10. Nějaká činnost

Může se to zdát zpočátku těžké a možná budete potřebovat provést nějakou jinou techniku, než se trochu zklidníte. Ale když už se uklidníte alespoň trochu, může vám právě nějaká činnost umožnit přijít na jiné myšlenky. Třeba uklízení bytu nebo domu, zahradničení, zašívání, vyrábění nějaké věci, oprava něčeho, co nefunguje, a tak podobně. Každý má nějaký svůj zájem, který ho přivede na jiné myšlenky.

Včera, 14:00
Země bývalého Sovětského svazu jsou tajemnými místy doslova posety. Některé záhadné úkazu jsou vysvětleny zvýšenou...
Včera, 08:00
Velikonoce jsou snad nejstarším svátkem vůbec a z náboženského hlediska jsou dokonce významnější než Vánoce, protože...
27.3.2020
Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I...
hojek chomutov
27.3.2020
Předčasné ukončení smluv se všemi hráči nad 22 let je reakcí klubu na pandemii koronaviru....
27.3.2020
Pobíral sociální dávky, přestože měl příjmy z natáčení. Za podvod odešel herec Zdeněk Godla s...
autorské čtení na youtube
27.3.2020
Čtenáři a autoři knih se ode dneška mohou setkat na youtube, kde každý den jeden...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Vynikala přirozeným nadáním i půvabem a tanec milovala od útlého dětství. Od divadla nedokázalo Františku...
26.3.2020
Na konci jara 1942 nabraly události rychlý spád. Nenáviděné gestapo získalo v polovině května tučný...
26.3.2020
Nejvýše ve skupinkách po dvou se mohou lidé v Česku pohybovat na veřejně dostupných místech.
Reklama