250 let vězení pro Říčního vraha. Případ kanibala připomíná nejbrutálnější horory

Přestože si Arthur Shawcross ve vězení odseděl dlouhých 14 let z pětadvacetiletého trestu, nijak se nezměnil, a když ho předčasně propustili za „dobré“ chování, propukla jeho sadistická posedlost znovu. Schizofrenní pedofil začal opět znásilňovat a vraždit ženy, mrtvoly navíc pokaždé zohavil, přičemž se pohlavně ukájel. Jeho brutální řádění zastavila policie až po dvou letech, kdy Shawcrosse opět zatkla, načež ho soudce poslal na 250 let do vězení.

Nelehké dětství násilníka

Arthur John Shawcross se narodil v roce 1945 ve státě Maine, ale brzy se jeho rodina přestěhovala do New Yorku, kde žil až do své smrti. Již v dětství mu naměřili nízké IQ a zjistili, že je náchylný k fyzickému násilí. Jeho otec byl námořník a v rodině vládla vojenská disciplína bez jakékoliv lásky či porozumění. K tomu se přidala šikana ve škole a z malého Arthura začal vyrůstat sadistický vrah a násilník. Své první pokusy zkoušel na zvířatech – pro radost zabíjel malé živočichy a stahoval je z kůže. Když v devatenácti letech narukoval do armády a odletěl sloužit do Vietnamu, znásilnil, zabil a pozřel tam dvě mladé vietnamské dívky. Pro toto Shawcrossovo tvrzení však neexistují žádné důkazy.

Kanibal z autobusu. Hororový příběh duševně chorého programátora

První dětská oběť

Po návratu do vlasti jeho problémy pokračovaly, neboť podpálil několik budov a přepadl benzinovou pumpu, a tak šel na rok a půl do vězení. Když ho propustili, oženil se – za svůj život celkem čtyřikrát, ale manželky ho vždy záhy opustily kvůli jeho násilnému a nevypočitatelnému chování. V květnu roku 1972 si šel zarybařit a zde potkal svou první prokázanou oběť.

Vyhlédl si desetiletého chlapce, kterého znásilnil, zabil a částečně i snědl. A za pár měsíců vraždil znovu – tentokrát se jeho obětí stala mladá dívka, kterou opět znásilnil a zabil. Policie však Shawcrosse vypátrala a odsoudila k pětadvaceti letům vězení. Vězeňský psychiatr mu následně diagnostikoval nebezpečnou schizofrenii a pedofilii s příznaky periodicky výbušné osobnosti, kvůli čemuž podstoupil stovky hodin psychologické terapie. Na druhou stranu byl Shawcross jakožto pedofil ponižován, šikanován a mlácen spoluvězni, což jeho psychický stav ještě více zhoršilo. Přesto však dokázal hrát vyléčeného vězně a byl předčasně propuštěn na svobodu.

Kanibal Jeffrey Dahmer. Kdo zabil nejbrutálnějšího amerického sériového vraha?

Psychologický profil Říčního vraha

Shawcrossovo řádění začalo nanovo. Jenže tentokrát byl mnohem chytřejší a místo dětí si vybíral ženy žijící na okraji společnosti – tedy narkomanky či prostitutky. Řadu z nich zabil během sexuálního aktu či těsně po něm. Jednu ženu zadusil při svém orgasmu, další ubil kusem dřeva a ještě mnoho dnů se vracel na místo činu, kde mrtvolu dále zohyzďoval, a přitom se ukájel.

Vražd kolem řeky Genesee od roku 1988 postupně přibývalo. Policie však neměla žádné stopy, až na narůstající brutalitu či jeden detail – vedle mrtvol bylo úhledně složené jejich oblečení, upomínka na to, jak musel jako mladý chlapec skládat kvůli svému despotickému otci svůj vlastní oděv. I když policie získala psychologický profil vraha, Shawcross stále unikal.

Tři roky kanibal Ladislav Hojer děsil Československo. Ženy vraždil ve vlaku i u přehrady

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…

Jednu prostitutku zabil doslova pár minut poté, co ji policisté varovali před řáděním vraha, zatímco jindy se zastavil na kávu v bistru, kde se bavil s policisty o brutálních vraždách, přičemž další zavražděnou ženu měl v kufru svého auta. Nakonec ho ale štěstěna zradila. Kvůli svému zvyku, kdy se vracel na místa činu, aby se mohl u mrtvol znovu ukájet, byl odhalen. Při jedné této cestě ho totiž spatřil policejní vrtulník a schizofrenní zabiják skončil – tentokrát už navždy – ve vězení, kde po osmnácti letech zemřel ve věku 63 let na zástavu srdce.

Malé chlapce nalákal do vagonu, pak je brutálně zavraždil. Voják a kanibal Josef Kulík

Interview s kanibalem

V roce 2003 poskytl Shawcross rozhovor britské reportérce Katherine English pro dokumentární pořad o kanibalismu. Hovořil zde o nakrájení a pozření vagín tří obětí, odmítl však hovořit o pozření genitálu chlapce, kterého zabil v roce 1972. Někteří kriminalisté ale pochybují o pravdivosti těchto příběhů a myslí si, že Shawcross své příběhy přibarvil, aby zapůsobil na reportérku a na diváky.

Eutanazie pro vraha. Belgický sexuální deviant žádá o právo na smrt

V roce 2006 poskytl Shawcross interview soudnímu psychiatrovi Dr. Michaelu Stoneovi z Kolumbijské univerzity pro seriál Most Evil, běžící na kanálu Discovery. V rozhovoru uvedl, že byl jako dítě sexuálně zneužíván svou matkou a dále že sám sexuálně zneužíval svou mladší sestru. Tvrdil rovněž, že vraždami prostitutek se mstil za to, že měl styk s jednou HIV pozitivní prostitutkou, která jej nakazila. Jejich maso pak jedl, aby urychlil svou smrt (to že byl také nakažen se jen domníval). Stone souhlasil s výrokem poroty a přiklonil se k tvrzení, že v době vraždy byl Shawcross vždy příčetný. Kvůli jeho případu byl americký justiční systém kritizován za svou nepružnost.

Zdroj: Libor Budinský (Šílenství slavných, 2014)

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama