7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

30 let pátrání, 80 milionů dolarů a nic. Vrah Olofa Palmeho zůstává nevypátrán

Další fotky

Případ, který svého času plnil zpravodajské kanály vrchovatou měrou. Zdařilý atentát na švédského ministerského předsedu otřásl celým světem. Kdy jindy by mělo být policejní pátrání svědomitější a důkladnější, než v takovém případě? Určitě takové bylo, a přesto nikam nevedlo.

Reklama

Sven Olof Joachim Palme (30. ledna 1927 Stockholm – 28. února 1986 Stockholm) byl levicový švédský politik, v letech 1969 – 1986 předseda sociální demokracie a dvojnásobný předseda vlády Švédska – mezi roky 1969 – 1976 a 1982 – 1986.  V době po únoru 1948 přicestoval do Prahy a seznámil se s Jelenou Rennerovou, dcerou právníka a bývalého poradce expremiéra Kramáře (1860  1937). Uzavřeli spolu roku 1949 účelové manželství, aby Jelena mohla emigrovat. Ve Švédsku se jí Palme postaral o bydlení a rozvedli se až v roce 1952, aby na ně nepadlo podezření z účelového sňatku. Jelena Palme se stala lékařkou, podruhé se vdala a přijala jméno Zetterstromová. Olof se podruhé oženil v roce 1956 s lékařkou Lisbet a měli spolu tři syny.

Atentát na Hitlerova oblíbence? To si Čechoslováci dovolili příliš! Za trest nacisté vyvražďovali celé rodiny

I jako premiér se Palme snažil žít normální život. 28. února 1986 rozhodl, že s manželskou a synem půjdou do kina jako běžní občané, sami, bez ochranky. Moc rád ji zrovna neměl. Po představení cestou domů za nimi najednou ze tmy vystoupil muž a zazněly dva výstřely. Jeden lehce zranil manželku Lisbet a druhý na místě ukončil život Olofa Palmeho.

Po atentátu se rozběhla největší pátrací akce, jakou kdy Švédsko poznalo. Po několika týdnech byl zatčen Olof Gunnarson, 32 let, příslušník extrémistické Evropské dělnické strany. Pro nedostatek důkazů musel být propuštěn a stát mu musel vyplatit odškodné. Dále byl roku 1989 jako Palmeho vrah usvědčen alkoholik a narkoman Christer Pettersson, kterého vdova Lisbet identifikovala jako útočníka. Odvolací soud ho však za pár měsíců zprostil viny, protože motiv a konkrétní důkazy chyběly a vražedná zbraň se dosud nenašla. Svědectví Lisbet bylo označeno jako nedůvěryhodné. Od roku 1986 bylo vyslechnuto na 10 000 lidí, přes sto se jich přihlásilo samo, mezi nimi desítky duševně nemocných. Pátrání za 30 let stálo více než 80 milionů dolarů.

Reformy ho stály život. Ministr financí Alois Rašín se před 95 lety stal první obětí atentátu v Československu

Když se v roce 2009 blížilo promlčení trestnosti Palmeho případu, tehdejší vláda přijala zvláštní zákon, který umožňuje neomezené vyšetřování tohoto atentátu.

Jako vůdce nové generace švédských socialistů byl Palme často označován za „revolučního reformátora“, když prosazoval švédský model sociálního státu. Na mezinárodní scéně:

  • kritizoval drsně a emočně Spojené státy za válku ve Vietnamu,
  • odsuzoval Sovětský svaz za potlačení Pražského jara,
  • kritizoval evropské komunistické vlády a označil v roce 1975 režim prezidenta Husáka jako „diktaturu kreatur“,
  • bojoval proti rozšiřování jaderných zbraní,
  • kritizoval režim generála Franca ve Španělsku jako „satanské vrahy“,
  • byl v opozici proti apartheidu v Jihoafrické republice, označil ho jako „obzvláště úděsný systém“ a podporoval proti němu provádění sankcí,
  • prosazoval politickou a finanční podporu pro Africký národní kongres (Nelson Mandela) a pro Organizaci pro osvobození Palestiny (Jásir Arafat),
  • navštívil v roce 1975 Kubu a chválil Fidela Castra a kubánské revolucionáře,
  • silně kritizoval politiku generála Pinocheta v Chile,
  • prosazoval politickou a finanční podporu Národní osvobozenecké frontě v Salvadoru a Sandinovské frontě národního osvobození v Nikaragui.

Čili měl nepřátelé, kam se jen člověk podíval. Palme mohl překážet komukoli.

FOTO: Olof Palme

Olof Palme - Olof Palme – OLOF PALME INTERNATIONAL CENTEROlof Palme - Lisbeth a Olof Palme (1960) – wikipediaOlof Palme - Pietní místo v místě vraždy na ulici Sveavägen, 1986 – wikipediaOlof Palme - Olaf a Lisbeth Palme (1971) – Index.huOlof Palme - Olof Palme pochodoval proti vietnamské válce s vyslancem Severního Vietnamu ve Stockholmu v roce 1968 – wikipedia
Další fotky
Olof Palme - Olof Palme s Arafatem – Index.huOlof Palme - Olof Palme s Fidelem Castrem na Kubě – thelocal.seOlof Palme - Olof Palme s rodinou – dnfokusOlof Palme - Olof Palme v roce 1974 – wikipediaOlof Palme - Palme v roce 1968 – wikipediaOlof Palme - Palme v srpnu 1985 – wikipediaOlof Palme - Pohřeb Olofa Palmeho – myguiltypleasures – WordPress.Olof Palme - Pamětní deska na místě, kde byl zastřelen Olof Palme – atlas obscuraOlof Palme - Palmeho hrob na hřbitově Adolfa Fredrika ve Stockholmu

Atentát na Palmeho má některé rysy společné s vraždou Johna Kennedyho (1963). V obou případech to bylo dvojí spiknuté. První mělo za cíl vraždu samotnou a účelem druhého bylo zahladit všechny stopy po prvním spiknutí. A je téměř jisté, že se to v obou případech podařilo, protože jak pachatelé, tak objednatelé vražd už nemusí být dlouho naživu. Pokud již nejsou mrtví.

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama