Klid na práci končí. Lékařské odbory kritizují ministerstvo

Od nástupu nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) do funkce uběhla již řada měsíců. Jindy hlasitá opozice vůči ministerstvu zdravotnictví byla prozatím velmi umírněná, a tak se zdálo, že se nový šéf resortu těší nebývalé podpoře. Tradiční výtky ze strany odborů ale nakonec přeci jen přišly. Lékařské odbory (LOK-SČL), proslavené svou úspěšnou akcí „Děkujeme, odcházíme“, na svém 22. sněmu zhodnotily současný stav českého zdravotnictví a kritikou rozhodně nešetřily.

Nejvážnějším problémem českého zdravotnictví je podle lékařských odborů i nadále neutěšená personální situace v tuzemských lůžkových zdravotnických zařízeních. Podle předsedy LOK-SČL Martina Engela se ale ministerstvo zdravotnictví této oblasti dostatečně nevěnuje. „Nejvážnějším problémem českého zdravotnictví je v současné době nepochybně zoufalá personální situace v českých nemocnicích, které ministerstvo zdravotnictví nevěnuje potřebnou pozornost. Ve vládním prohlášení je zmínka o zaměstnancích pouze přibližně na třech řádcích a pozornost je věnována spíše mladým lékařům,“ uvádí v prohlášení Martin Engel.

Kde nalézt zdravotnickou pomoc? Napoví nová krajská mapa

Personální stabilizace a odměňování

Základním opatřením, které přispívá k personální stabilizaci a celkovému zlepšení nálady pracovníků ve zdravotnictví a které vláda může podniknout, je zlepšení finančního ohodnocení. Předchozí vláda, jíž se účastnilo i vládní hnutí ANO, zdravotníkům opakovaně přidávala a přislíbila i další nárůst platů a mezd ve zdravotnictví. Nedávná prohlášení ministra zdravotnictví týkající se plnění tohoto slibu ovšem vzbudila u lékařů i sester obavy. „Ministr zdravotnictví odmítá plošně přidat minulou vládou na rok 2019 přislíbených 10 procent, což považujeme za hrubou chybu a zásadně s tímto řešením nesouhlasíme. Naštěstí po jednání s premiérem se určitá řešení rýsují,“ říká Martin Engel a dodává „roztříštěný systém odměňování – podle platových tabulek či smluvní mzdou – kritickou personální situaci ještě zhoršuje. Naši snahu o sjednocení odměňování komplikuje postoj zaměstnavatelů, kteří dokonce popírají, že jsou zaměstnavatelé, a navíc proto vystupují hromadně ze zaměstnavatelské unie.“

Škodovka zvyšuje produkci, zaměstnanci kolabují. Sanitky je odvážeji přímo z provozu. Můžou za to 18hodinové směny a přepracování, tvrdí zaměstnanci

Kde brát lékaře?

Budoucnost českého zdravotnictví ještě sedí ve školních lavicích a přednáškových místnostech. Navyšování počtu studentů lékařských fakult ovšem zdravotnictví hned tak nespasí. „Plánované navyšování počtu studentů přinese řešení tak za 10 let, a pokud se nezmění pracovní podmínky a finanční situace zaměstnanců, tak hotové mladé lékaře budeme připravovat pro práci v cizích zemích, kam budou rozhodně odcházet ještě ve větším počtu,“ podotýká šéf lékařských odborů.

Snaha státu doplnit chybějící kapacity prostřednictvím Projektu Ukrajina lékaře spíše rozladila. „Byli jsme velmi pobouřeni snahou ministerstva zdravotnictví zneužít § 36 zákona č. 95/2004 Sb. na příliv ukrajinských lékařů, což po jednání premiéra s prezidenty komor bylo anulováno, ale stejný problém zůstává i v zákoně č. 96/2004 Sb. týkající se nelékařských profesí,“ připomíná Engel.

Životy v Praze budou zachraňovat nové sanitky. Budou stát balík

Na zdravotnictví dáváme málo

Jak lékařské odbory, tak Česká lékařská komora dlouhodobě kritizují skutečnost, že Česká republika dává poměrně méně peněz na zdravotnictví než vyspělé evropské země. Zdravotní pojišťovny prý navíc nepravdivě informují o tom, kolik vybírají na pojistném. Nedílnou součástí zlepšení situace jsou i pravdivé údaje o meziročním nárůstu výběru zdravotního pojištění, který je dle našich propočtů vyšší než deklarují zdravotní pojišťovny. Zároveň dlouhodobě upozorňujeme na fakt, že za 7,2 procenta HDP není kvalita a dostupnost zdravotní péče udržitelná,“ argumentuje Martin Engel.

Lékaři útočí na elektronické recepty. Kvůli podezření na korupci podávají trestní oznámení

MZ se nezajímá o pracovní podmínky, tvrdí odbory

Finanční ohodnocení je jistě jedním z nejdůležitějších faktorů spolurozhodujících o tom, zda zdravotníci vydrží na svých stávajících pozicích u lůžek pacientů. Mezi lékaři a sestrami však panuje shoda v tom, že ještě důležitější jsou pracovní podmínky, ve kterých jsou nuceni svá povolání vykonávat. Zatímco finanční ohodnocení díky minulé vládě opakovaně vzrostlo, pracovní podmínky se podle lékařských odborů spíše zhoršují.

„Pracovní podmínky nemocničních lékařů a zdravotníků obecně se z dlouhodobého pohledu zhoršují. K nedostatku personálu a nedostatku financí se přidružují i často zcela nesmyslná administrativní opatření,“ podotýká Martin Engel. Vláda Andreje Babiše prý ale této problematice nevěnuje dostatečnou pozornost a významné zlepšení pracovních podmínek je tedy zatím v nedohlednu. „V současné době nevidíme ze strany vlády žádnou aktivitu, která by směřovala k zásadnějšímu zlepšení pracovních podmínek nemocničních zdravotníků. Pokud bude tento nezájem o pracovní podmínky nemocničních zdravotníků trvat, vyzve LOK-SČL zdravotníky k důslednému dodržování všech platných předpisů,“ uzavírá Martin Engel s odkazem na časté porušování zákoníku práce v nemocnicích, na které lékařské odbory dlouhodobě poukazují.

 

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama