16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

44 procent lidí močí do veřejných bazénů. Důvody proč se toho vyvarovat a raději vyhledat toaletu.

Nejen společensky nevhodné ale hlavně i zdravotně nebezpečné. Takové je močení do vody a přesto, že důvody známe, mnoho z nás tyto fakta zcela ignoruje a lenost zkrátka zvítězí.

Reklama

Koupání odjakživa k létu patřilo. Soukromé bazény u nás na zahradě jsou pouze naší starostí a udržovat čistotu vody je v našem nejlepším zájmu. Jiným případem jsou pak bazény veřejné. Ať už se nám to libí nebo ne, většina z nich je zamořena lidskou močí a důvodem jsou bohužel nejen děti. I když každý ví, že močení do veřejné vody je zcela nemístné, každý se někdy neubrání lenosti vyhledat nejbližší toalety a ušetřit tak ostatní návštěvníky.

To že „to“ každý někdy udělal potvrzují i data. Ta dále říkají, že průměrný veřejný bazén obsahuje až 20 litrů moči. S těmito výsledky přišla v roce 2017 vědecká studie. Doktor Ernest Blatchey, pracující jako enviromentální inženýr přirovnává močení do vody k jinému lidskému zlozvyku: „Vidím to jako pasivní kouření. Je to neuctivé a potenciálně nebezpečné.“ 

Zapomeňte na ledové pití. Horký nápoj Vás ochladí lépe než ten studený. Zkuste to!

Další povinností by měla být sprcha. Před každým vstupem do bazénu bychom se měli důkladně opláchnout a tomu je dnes už uzpůsobena i většina bazénů a koupališť. Chlór v bazénech totiž reaguje s organickými sloučeninami jako je pot, opalovací krém nebo právě moč. A snaží se bazén od těchto sloučenin vyčistit. Jako vedlejší produkt této desinfekce pak vznikají chemikálie například chloraminy. Ty mohou mít na vinně podráždění kůže či pálení očí a dýchacích cest.

Reakce jako červenání očí není však způsobena jen chlórem. Na vinně je často špatný vzduch, jelikož i zde se tyto pro tělo škodlivé látky nacházejí. To je také důvodem, proč je nutné bazény správně odvětrávat.

Dnes už jsou příznaky močení do vody a nesprchování se před vstupem do ní známé. Přesto však dle výzkumu až 44 procent dospělých tento zdánlivě kontraproduktivní rituál stále ignoruje. Je tedy na každém z nás, jak zodpovědně k veřejným koupáním přistupujeme. Než si však z bazénu opět uděláme záchod, měli bychom se pořádně zamyslet, jestli to za to opravdu stojí.

Nový druh fóbie, který se stal fenoménem posledních let. Dle studií jí trpí až 15 procent lidí a potkat se s ní můžete prakticky kdekoliv.

 

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama