16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

6 způsobů pohřbívání, které zní jak z budoucnosti

Pohřeb je poslední zastávkou na cestě zesnulých. Pozůstalí se setkají, zavzpomínají na společné okamžiky s člověkem, který je opustil a společně mu vzdají hold. Nejen v Česku, ale v mnoha zemích po celém světě však existuje více druhů pohřbů. A některé jsou opravdu neotřelé a netradiční.

Reklama

Pozůstalí v Česku si mohou vybrat spíše z tradičních druhů pohřbů, kterými je kremace, či uložení do země, nebo hrobky. Ve výsledku tak záleží především na finančních možnostech, náboženském vyznání a počtu smutečních hostů. Nestandardní druhy rozloučení naše pohřební služby příliš nenabízí, ve světě je tomu však zcela jinak. A možná i u nás již brzy současné způsoby pohřbívání nahradí ekologičtější alternativy. Na ty nejzajímavější druhy pohřbů se můžete podívat v tomto článku.

Moderní mumifikace

Je prastará pohřební metoda, která je překvapivě stále používaná. Pokud tedy toužíte i po smrti zůstat krásní, můžete se vložit do rukou balzamovačů, například z amerického Utahu. Ti za více než milion korun tělo ošetří, zabalí do jemné tkaniny a vloží do zdobeného sarkofágu. Tento způsob si mohou dovolit jen opravdu bohatí, ti však mají od americké společnosti zaručen trvalý vzhled po více, než tisíc let.

Tip: Přečtěte si o tom, jak probíhá pohřbívání v různých kulturách.

Diamant z popela

Je to vcelku jednoduché. Pár špetek popela z krematoria se pomocí vysokého tlaku zpracuje v technický diamant. Nečekejte žádný velký valoun, v tomto případě se jedná spíše o menší střípek, který je vhodný k zasazení do šperku. Celý proces výroby této nezvyklé ozdoby však stojí v rozmezí 100 až 400 tisíc korun.

Pohřeb mrazem

Zejména pokud věříte, že lidstvo v budoucnu najde zázračný lék, můžete se nechat uchovat v ledové kapsli. Toho využívají ročně desítky tisíc lidí z celého světa, především majetnější, jelikož taková forma pohřbu vyjde na více než 700 tisíc korun. Kritici však upozorňují, že návrat hluboce zmrazeného organismu je krajně nepravděpodobný.

Tip: Podívejte se, jak se vyvíjely způsoby pohřbívání v českých zemích.

Splynutí s útesem

Hned několik společností nabízí možnost stát se po smrti součástí mořských útesů. Projekt, který má podpořit mořský ekosystém, spočívá v smícháním popela zesnulého se směsí betonu, který se poté umístí do moře. Rodina, která je obřadu účastna, může tento náhrobek vyzdobit vzkazy a vzpomínkami. Pomníček však časem naprosto splyne s okolím a stane se součástí útesů.

Výlet do vesmíru

V tomto případě jsou urny o velikosti rtěnky vyneseny na oběžnou dráhu a poté vypuštěny z lodi. Urny by poté měly vydržet ve vesmíru několik desítek let, než vlivem gravitace shoří v atmosféře. Celý proces vystřelení ampulí také mohou sledovat pozůstalí. Nikoliv z obřadní síně, ale pozorovacích stanovišť. Poslední výlet vesmírnou přepravou přijde zhruba na 300 tisíc korun.

Strom života

Při úmrtí v rodině může z těla zemřelého vzejít nový život dokonce na společné zahradě. Ostatky v tomto případě neskončí v dřevěné rakvi, ale v organické kapsli, která bude sloužit jako výživný substrát pro kořenovou sazenici stromu. Při správné péči by se tak z nebožtíka měl po letech stát vzrostlý strom.

Zajímavost: Neobvyklé je i využití pohřebního rubáše z hub, který přináší potenciálně ekologičtější a levnější variantu k zpopelnění či pohřbení do země.

PR

 

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama