7 faktů o nejbizarnějším diktátorovi na světě. Skutečně své nepřátele pojídal?

Další fotky

Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu a na svobodě a ještě se dočkal státního pohřbu. Tak to prostě ve Středoafrické republice chodí.

Když se řekne Bokassa, pamětníkům naskočí slovo kanibal. Právem? Jean-Bédel Bokassa, narozený 22. února 1921, byl nejprve voják a potom politik, druhý prezident Středoafrické republiky a posléze její samozvaný císař-diktátor známý pod jménem Bokassa I. Násilnosti, za které jeho bizarní diktatura nese odpovědnost, byly v září roku 1979 ukončeny invazí zvláštních jednotek francouzské armády a tajné služby DGSE. Bokassa poté uprchl do exilu do Francie, avšak po sedmi letech se vrátil do země, kde byl uvězněn a posléze odsouzen k smrti za zločiny (mj. se hodně přetřásala právě obvinění z kanibalismu), které spáchal. Tehdejší prezident mu však udělil milost, takže nebyl popraven; nakonec se roku 1993 díky všeobecné amnestii dostal na svobodu a zemřel v poklidu v hlavním městě země. Republika mu vystrojila státní pohřeb.

„Vlast nebo smrt!“ pravil Castro a dovedl Kubu k totálnímu krachu

Víte, že

  • na území dnešní Středoafrické republiky se běloši dostali v rámci kolonizace Afriky až naposled, a to na konci 19. století? Tak, jak bylo zvykem při zabírání nových zemí, vymezili své území a vyznačili jej na mapě čárou (ono to snad ani jinak nešlo), bez ohledu na to, kde jaké žijí etnické skupiny obyvatelstva. Ve Středoafrické republice žije na 80 etnických skupin a každá má svůj jazyk.
  • Bokassa pocházel z dvanácti dětí? Jeho otec Mindogon, kmenový náčelník, měl uspořádat soupis pracovníků z obyvatel vesnice, kteří měli pracovat ve francouzské dřevařské firmě Forestiere. Když uslyšel výzvu proroka jménem Karnu, aby se Afričané postavili proti francouzské nadvládě a otrocké práci, Mindogon se rozhodl, že už dále nebude poslouchat příkazy Francouzů a pustil na svobodu některé vesničany, které firma držela jako rukojmí. Firma to považovala za vzpouru a Mindogon byl v řetězech dovezen do hlavního města a před policejní prefekturou 13. 11. 1927 veřejně ubit holemi. O týden později, ze žalu nad ztrátou manžela, spáchala Bokassova matka sebevraždu.
  • Jean-Bédela a jeho sourozence vychovával jeho děda a potom chlapec nastoupil do misijní školy, kde se mu spolužáci často posmívali, že je sirotek? Na svou malou postavu (162 cm) měl však dosti velkou sílu. Jeho školní výsledky nebyly nejlepší a tak si vybral místo dráhy kněze zaměstnání vojáka a 19. 5. 1939 vstoupil do francouzské koloniální armády.

Svatba na prahu smrti. Od života s Vůdcem Eva Braunová asi čekala víc…

  • Původním náboženským vyznáním byl katolík? Roku 1976 se blíže seznámil s libyjským vůdcem Kaddáfím, který dával na odiv své bohatství. Usoudil, že by se mu libyjské petrodolary také hodily. Proto Kaddáfího v roce 1976 pozval na třídenní návštěvu. Během ní Bokassa konvertoval k islámu a slavnostně se z něj stal Salah Eddine Ahmed Bokassa. Kaddáfí mu potom předal dva šeky, každý na milion dolarů. Po třech měsících Bokassu napadlo, že by mohl být císařem, a tak se zase opět stal katolíkem. Ke konci života vystupoval dokonce jako Ježíšův třináctý apoštol.
  • Mnohé ze zahraniční finanční pomoci, která byla adresovaná státu, končila na jeho osobním kontě? Stejně jako ty dva miliony dolarů od Kaddáfího. Bokassa totiž na svůj nákladný život potřeboval další a neustálý přísun peněz. Bral od každého. Napřed sice vyhnal maoisty, ale rozvojovou pomoc od Číny později jen přivítal. Uznal Německou demokratickou republiku jako stát, ale když to nepřineslo výsledky, jaké očekával, tak uznání zrušil a pěstoval dobré vztahy s Německou spolkovou republikou. Bral od Sovětského svazu a stejně tak od Jihoafrické republiky. Když to nevyšlo s Araby, tak navázal styky s Izraelem. A pak tu byly stálé finanční injekce z Francie.

Drsný příběh skutečného „upíra“ Draculy. Jak zemřel krvelačný kníže Vlad?

  • Navázal také styky s Ceaucescovým Rumunskem? Ze socialistického státu nepříliš vysoké životní úrovně sice nemohl čekat nějakou finanční pomoc, ale studenti z jeho země tam mohli studovat bez obav, že „načichnou“ nějakými revolučními myšlenkami. Stipendia byla zadarmo. Proto také má většina starších vzdělaných lidí rumunské vysokoškolské diplomy. Když byl Bokassa v roce 1973 na návštěvě Rumunska, zalíbila se mu tanečnice Gabriela Dramba, později zvaná jen „Rumunka“ (Romanian). Neváhal, a jak byl z Afriky zvyklý, nabídl jí, aby s ním strávila noc. Rumunka byla vdaná, a tak odmítla. Bokassa pak toto své přání sdělil rumunským představitelům. Za pár týdnů, na důkaz přátelství mezi oběma zeměmi, tanečnice přiletěla do Středoafrické republiky. Bokassa z ní učinil jednu ze svých žen a kromě jiného jí zřídil soukromou zoo se lvy, krokodýly, šimpanzi a údajně i se žirafami. Tato speciální zoo nebyla veřejně přístupná, mohli tam jen VIP. Bokassa se v ní zbavoval i svých nepřátel a těch, co se proti němu nějak provinili, nechal je živé předhazovat krokodýlům a lvům. Mezi nimi byli i dva důstojníci prezidentské gardy, se kterými se „Rumunka“ intimně zapletla. Ačkoli se tato skutečnost nikdy neprokázala, po svržení Bokassy bylo ve výbězích nalezeno množství ostatků nejen zvířecích, ale i lidských. Bokassova láska ke krásné Rumunce trvala dva roky. V roce 1977 si pod pohrůžkou sebevraždy vynutila rozvod a po něm s dvěma kufry cenností odletěla do Paříže. V průběhu desetiletí se objevily zprávy, že mu tuto ženu strčila do postele rumunská tajná služba jako špionku, aby měl prezident Ceaucescu zprávy o Středoafrické republice z první ruky.
  • Bokassa o sobě nechal šířit fámy, podle nichž měl mít různé nadpřirozené vlastnosti, např. schopnost číst myšlenky druhých lidí? Obvinění z kanibalismu mu nebylo prokázáno, i když v jeho paláci byly nalezeny v mrazácích části lidských zbytků. Spíše to bylo přičítáno k jeho koketování s různými čarodějnickými rituály. Ale kdo ví, že?

FOTO: Bokassa

Bokassa - Bokassa na svém trůně, vydržel na něm necelé tři roky, pakse pod ním otřásl – extrastory.czBokassa - Bokassa – francouzský voják – themadmonarchistBokassa - Bokassa a prezident Ceausescu při návštěvě Rumunska. Bokassa si z návštěvy přivezl další milenku – wikimedia commonsBokassa - Bokassa měla několik desítek dětí mnoha různými ženamiu (1970) -BBCnewsBokassa - Bokassa na trase čtyřkilometrového korunovačního průvodu – rare historical photo
Další fotky
Bokassa - Bokassa s manželkoi Catherine a synem při korunovaci roku 1977 – RedditBokassa - Bokassa s Nicolae Ceauşescu v Rumunska, 1970. – wikipediaBokassa - Bokassa v roce 1939Bokassa - Catherine Samba-Panza, narozená roku 1954, prozatimní prezidentka (2014 – 2016). vedla zemi do řádných voleb – wikipediaBokassa - Císařský pár – ceremoniál r. 1977 ´spolkl´jednu třetinu ročního rozpočtu republiky a veškerou finanční pomoc z Francie za daný rok – střízlivý odhad je 30 milionů dolarů – RedditBokassa - Francouzský prezident Valéry Giscard d´Estaingn byl častým hostem Bokassy a nikdy neodcházel s prázdnýma rukama. V krabici jsou ´kamínky´. – noveslovo.skBokassa - Francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing v roce 1979 – WIKIMEDIA COMMONSBokassa - Jean-Bedel Bokassa (1970) – wikipediaBokassa - GABRIELA DRAMBA A ELENA CEAUSESCU – Antena3Bokassa - Korunovační průvod – leblogtvnews.Bokassa - Vlajka Středoafrické republiky – cswikipediaBokassa - Mapa Středoafrické republiky –Bokassa - Pěstování salátu ve Středoafrické republice – wikipediaBokassa - Středoafrická republika – wikipediaBokassa - Těžba dřeva – Rumuni tam za vlády prez. Ceausesca postavili dřevařský závod, Bokassa měl v něm svůj podíl – wikipediaBokassa - Znak Středoafrické republiky – jednota – Důstojnost – Práce – WikipediaBokassa - Známky s císařem – Asia by Africa

Zajímavé svědectví přímo z Afriky přivezl Miroslav Zikmund. Píše: „V koloniální Africe vládl v letech 1947 a 1948 řád. Disproporce mezi vládnoucí elitou a místními obyvateli byly sice enormní, ale dnes nejsou o nic menší. Rozdíl je jen v tom, že Brity, Francouze a Belgičany nahradili negramotní despotové tmavé barvy – ale nechci, aby to vyznělo, že jsem rasista.“

 

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama