27℃
Dnes je 22. červenec , svátek má Magdaléna

7 mýtů, které ohrožují lásku a partnerství

Mnozí lidé mají o lásce a partnerství velmi nejasnou, často dokonce mylnou představu. Není divu. V textech písňových tvůrců a spisovatelů jsou láska a přátelství velmi často zobrazovány jako nejvyšší štěstí, kterého člověk může dosáhnout. Mluví se v nich o naplnění, pevném svazku, který spojuje dva lidi, o štěstí, vnitřní náklonnosti, lidském teple, splynutí a romantice. To vše má však s láskou a partnerstvím málo co do činění.

Reklama

Co je láska?

Láska je pocit, který máte vůči někomu, kdo vám dává to, co chcete. Láska je tedy v podstatě něco velmi egoistického. Víme, že to neradi slyšíte, ale tak tomu zkrátka je. Obvykle nemilujete druhého člověka jen proto, že chcete učinit šťastným jeho samotného, ale pouze kvůli tomu, že naplňuje vaše určité potřeby a přání.

Co je partnerství nebo manželství?

Partnerství nebo manželství lze přirovnat k firmě. Partneři tuto firmu provozují společně, protože si od toho slibují více, než kdyby byli sami. Cílem je vést firmu tak, aby oba partneři měli zisk a aby se to oběma vyplatilo.

5 signálů, podle kterých poznáte, že jste láskoholik. Není ale vaše láska patologická závislost?

1. mýtus: Když se lidé mají skutečně rádi, tak jsou neustále stejného názoru a nikdy nedochází k hádkám

Tato představa o lásce je realitě zcela vzdálená. Láska nemá absolutně nic společného s představou neutuchající pohody, radosti a porozumění. Existují období klidu, ale také období plná konfliktů. Mír vládne jen tak dlouho, dokud každý dělá to, co od něj druhý očekává.

2. mýtus: Až budeme svoji, pak se ten druhý změní

S touto nadějí vstupují do manželství mnozí muži a ženy. Jen zřídka se však jejich představa naplní. Naopak. Manželství většinou vynese na povrch ještě více vlastností, které nemáme na partnerovi rádi.

Láska je nejkrásnější trápení, které tkví v ponížení lidské hrdosti. Nejlepší citáty Johna Lennona

3. mýtus: Ve dvou je život vždy krásnější a člověk je šťastnější, než když je sám

Může tomu tak být, ale pravidlem to není. Problémy zpravidla přicházejí až tehdy, když člověk vstoupí do pevného svazku nebo do manželství. Partnerství jsou vzestupy a pády. Radost a frustrace se střídají. Neočekávejte, že život bude automaticky krásnější a šťastnější jen proto, že máte rádi jiného člověka. Pravdivější je toto zjištění: Ve dvou se žije jinak než samotnému. Samotní lidé mohou mít tu výhodu, že mohou jednat podle vlastního přání, ale zároveň nevýhodu, že se tu a tam cítí sami. Ve dvou můžete mít výhodu, že máte partnera, se kterým vše sdílíte, ale také nevýhodu, že musíte uzavírat kompromisy.

Láska je nemoc, ale zdravá. 10 nejlepších citátů Zdeňka Svěráka

4. mýtus: Existuje pouze jeden jediný člověk, s nímž mohu být šťastný

Skutečnost je taková, že můžete pociťovat lásku ke každému člověku, který vám dává to, co si přejete. Pokud vám to partner přestane dávat, potom jej přestanete milovat. Potkáte-li nějakého jiného člověka, jenž vaše přání splní, tak se do něj zamilujete. Je možné, že současně budete zamilováni do více než jednoho člověka. Po rozchodu se můžete nově zamilovat do dalšího partnera a být s ním šťastní.

Láska je nemoc, která se nedá vyléčit. 40 citátů Boženy Němcové o lásce a bolesti

5. mýtus: Pokud se lidé mají rádi, pak nikdy nedělají něco, co ten druhý nemá rád

Vybudovat partnerství podle tohoto tvrzení není žádná láska, to je diktatura a intolerance. Správněji pojato znamená láska to, že člověk zohledňuje vlastní i partnerovy potřeby a vyjednává kompromisy. Pokud jeden partner udělá něco, co se druhému nelíbí, neznamená to, že ho již nemiluje. Z jednoho jediného jednání nelze nikdy činit závěry ohledně celkového postoje nějaké osoby a jejích pocitů.

Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. Proč je podle nich tento fenomén nesmysl?

6. mýtus: Když mě partner miluje, dokáže mi vyčíst přání z očí

Pokud by to partner uměl, pak by musel mít jasnovidné schopnosti. Musel by umět číst myšlenky, aby uhodl, co chcete. Jelikož tomu tak ovšem většinou není, musíte mu říct, co od něj očekáváte. Možná mu to budete muset říct dokonce víckrát. Váš partner a vy jste příliš rozdílní, než aby jeden o druhém mohl vědět, co má rád a co ne. A váš partner si také nebude permanentně pokládat otázku, na co asi právě teď myslíte a jaké pocity máte.

Láska pouze platonická je pro zralou ženu pouhá nicka. Nejvtipnější citáty Jaroslava Haška

7. mýtus: Můj partner mě činí (ne)šťastným

Nikdo vás nemůže udělat šťastnými a nikdo vás nemůže činit nešťastnými. Udělat šťastnými můžete jedině sami sebe a jen sami sebe můžete učinit nešťastnými. Jsou to vaše požadavky kladené na partnera, které určují, nakolik jste šťastní. Když partner vašim požadavkům nevyhoví, potom to není jeho vina, jste-li nešťastní. Jste nešťastní jen proto, že nedostáváte to, co požadujete a o čem si myslíte, že to bezpodmínečně musíte mít.

Zdroj: Doris Wolf (Jak překonat negativní emoce a myšlenky, 2017)

 

Před 46 minutami
Už jako dítě se od jiných odlišoval – mnoho času trávil četbou a experimentováním s...
Před 3 hodinami
Jednalo se vlastně o největší aféru celého 18. století, v níž hlavní roli hrál unikátní...
Dnes, 10:00
Před třiceti lety se většině z nás ani nesnilo o tom, že budeme jednou létat...
lednice
Dnes, 08:00
Většina potravin má v lednici své trvalé místo. Jogurty nahoře, zelenina v krabicích dole a mléko s vajíčky...
Včera, 17:30
Lee Jun Fan, narozen v San Franciscu otci čínského a matce německého původu. Stal se...
Včera, 17:04
Středočeská města se obávají připravované reformy financování škol. Podle vedení Kladna a Slaného reforma pro...
Včera, 16:00
Jeho jméno nepatří v historii druhé světové války mezi ta „velká“ nebo dokonce úplně největší....
Včera, 15:30
Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování...
Včera, 14:00
Jak dobře si pamatujete podrobnosti a fakta o lidech? Každého překvapí a potěší, když se...
Včera, 13:30
Středočeští hygienici dali v letošním prvním pololetí restauracím 392 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu...
Reklama