9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

7 věcí, které je potřeba vyřídit, než odjedete na hory

Zima láká ke sportovním radovánkám, ať už se chystáte na lyže nebo snowboard. Ještě než vyrazíte na cesty, je ale nutné několik věcí vyřešit. Přinášíme vám soupis, abyste si tím nemuseli lámat hlavu.

Reklama

1) Doklady. Zkontrolujte si občanku, pas, zejména pak jejich platnost. Řidiči si zkontrolují platnost řidičáku a dalších dokumentů k autu.

2) Levné volání. Do zahraničí budete zřejmě potřebovat výhodnější volání nebo internet v mobilu. I to si můžete včas zařídit. Ověřte si u operátora, jestli máte volání do zahraničí povoleno a kolik to bude stát.

Chcete si zalyžovat? La Norma je útulné lyžařské středisko v Savojských Alpách

3) Cestovní pojištění. Může se stát cokoliv. Zejména pak úraz. Dá se to sjednat i online a zabere to jen pár minut vašeho času. A stojí jenom pár korun. Léčba v zahraničí může být hodně drahá, takže na to nezapomeňte.

4) Vezměte si hotovost. A taky zjistěte, jak to bude s výběrem peněz z bankomatů (a kolik stojí). Nebo jestli s vaší kartou zaplatíte, jak to bude s kurzem. S sebou si vezměte dvojnásobek peněz než potřebujete, zbytek si můžete vždycky uložit.

5) Sportovní vybavení. Máte opravdu všechno? Není to poškozeno? Všechno si raději pečlivě zkontrolujte. Můžete si dát i lyže nebo snowboard do servisu, kde vám je připraví na sezónu.

Hory tak trochu jinak. Už jste byli v autentickém středisku Tignes?

6) Plná lékárnička. Zabalte si obvazy, dezinfekci, prášky na bolest, nachlazení, ale i krémy na namožené svaly. Nezapomeňte třeba ani na antikoncepci nebo léky, které musíte brát pravidelně. Hodně léků, které jsou u nás volně k prodeji, jsou v zahraničí jen na předpis.

7) Výbava auta. Jestli pojedete autem, musíte znát dopravní předpisy dané země (rychlostní limity, dálniční poplatky, ceny pohonných hmot), nezapomeňte navigaci. A další výbavu vozidla v případě nehody – je to povinná výbava do každého auta, ale radši to zkontrolujte. S sebou byste měli mít odmrazovač zámků i ochranný vosk, sněhové řetězy, dolité potřebné kapaliny, lékárničku auta.

Jedete na dovolenou? Díky těmto 8 trikům ušetříte místo v kufru

8) Navigace. Jestli budete používat navigaci zvlášť nebo v mobilu, necháme na vás. Ale jestli nepoužíváte online mapy, potřebujete stáhnout nové mapy offline pro Česko i pro danou zemi. Kvůli zastaralé verzi programu se může vaše cesta jen prodloužit.

Tip: Jestli pojedete do Rakouska na hory, tak je dobré pomyslet na to, že benzínky jsou až třeba po 40 kilometrech a více. Silnice jsou tam ve vynikajícím stavu. Myslete ale především na to, že když už se blížíte s pohonnými hmotami k nule, odbočte na první benzinu, kterou uvidíte a nečekejte na další, mohlo by se to stát osudné.

Před 40 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama