16℃
Dnes je 16. říjen , svátek má Havel

7 zajímavostí o postavách Spejbla a Hurvínka. Jednoho z nich vždy doběhl Kašpárek a oba utlačoval Švejk

Další fotky

V těchto dnech, 8. ledna si připomínáme, že roku 1957 zemřel profesor Josef Skupa (nar. 1892). Již od dětství měl nadání pro loutkové divadlo a dobře kreslil. V roce 1917 se stal členem plzeňského spolku „Loutkového divadla Feriálních osad“ (LDFO). Brzy se stal vůdčí osobností souboru.

Reklama

Účelem feriálních osad bylo poskytovat „hodným, chudým školním dítkám, zvláště z velikých měst, v době letních prázdnin zdravého pobytu, rozumné životosprávy a přiměřeného zaměstnání, pokud lze, na venkově, aby děti tělem slabší sesílily, začínají-li býti nedokrevnými, opět se uzdravily, a přestály-li choroby těžší, zase se zotavily.“

Recept na štěstí? Nenechat se rozhodit maličkostmi, říká herečka a zpěvačka Eva Hrušková

Spolek „Loutkového divadla Feriálních osad“ za tímto účelem zakoupil roku 1927 Chocenický zámek a vlastním nákladem zřídil trvalou ozdravovnu. Pojmenována byla „Skupova ozdravovna pro plzeňské děti“. Bohužel právě v době 25. jubilea spolek musel zastavit svou činnost, protože nemohl „unést tíhu dávek“, tj. daní. (Za druhé světové války tam byla zřízena četnická stanic, po válce do roku 1979 škola. Na fotografiích je vidět, jaká „péče“ se mu věnovala v 80. a dalších letech.) Josef Skupa roku 1930 založil zájezdovou profesionální scénu „Plzeňské loutkové divadlo prof. Skupy“, ale se svým „mateřským“ spolkem LDFO dále spolupracoval.

1. Skupa ze začátku vystupoval nejčastěji s loutkou Kašpárka, jehož českou verzi přivedl na scénu loutkař Matěj Kopecký, představitel národního obrození. Je to symbol veselého, chytrého i statečného hrdiny, který si ví rady v každé situaci. V roce 1919 vyřezal řezbář Karel Nosek podivného panáka s velkýma ušima – Spejbla, který má svěšenou hlavou a a chodí loudavým krokem. V následujícím roce vystupoval spolu s Kašpárkem, který ho jako přemoudřelého měšťáka vždy přechytračil.

2. Roku 1923 si Skupa nechal od synovce Karla Noska, Gustava Noska, vyřezat postavu Švejka. Švejk byl hlavní postavou divadla tři sezony a Spejbl s Kašpárkem museli ustoupit do pozadí, protože do dialogu s ním se příliš nehodili. Lépe si rozuměl s feldkurátem Katzem.

Mezinárodní loutkový festival Žižkovská loutka je opět za dveřmi

3. Hurvínek vyšel roku 1926 opět z rukou Gustava Noska jako menší loutka podobná Spejblovi. Kulí oči a dostal jméno Hurvínek. Spolu se Spejblem vznikla až do dneška populární dvojice na tradičně prověřeném vztahu dvou osob – v tomto případě přihlouplý otec a mazaný syn. Ze začátku nebyl jasný jejich vztah, rodinu z nich udělali až po čase sami diváci. V zákulisí se však prý jeho jméno zásadně vyslovovalo s „K“ a ne s „H“. Prý ho měl Spejbl ze vztahu s povětrnou ženštinou.

4. Divící se dívenka Mánička se dostala do souboru roku 1930 a stala se Hurvínkovou kamarádkou.

Broučci aneb loutky Zdeňka Podhůrského

5. Žerýk je Hurvínkův pes a jeho nerozlučný kamarád. Objevil se na scéně také v roce 1930. Pouze štěká, ale v některých hrách lze k velké radosti malých diváků rozpoznat slova.

6. V roce 1938 vznikla loutka paní Drbálkové, upovídané a jízlivé babky s „jedovatým“ slovníkem, která se vyjadřuje k současným událostem. Vymyslel ji, vyřezal a mluvil Jan Vavřík-Rýz. Po podepsání mnichovské dohody uvedlo divadlo hru „Kolotoč o třech poschodích“, ve které se domovnice Drbálková pokouší získat absolutní moc ve Spejblově domě. Byla to zjevná podoba mnichovských událostí. Za protektorátu byla pochopitelně ihned zakázaná.

FOTO: Začátky Spejbla a Hurvínka

Začátky Spejbla a Hurvínka - LETEM SVĚTEM 13-37 1Začátky Spejbla a Hurvínka - LETEM SVĚTEM 13-37 2Začátky Spejbla a Hurvínka - Mánička se svou druhou interpretkou Boženou Welekovou (1945) – wikipediaZačátky Spejbla a Hurvínka - LETEM SVĚTEM 13-37Začátky Spejbla a Hurvínka - Bez názvu – 1
Další fotky
Začátky Spejbla a Hurvínka - Helena Šťáchová s Máničkou – Info.czZačátky Spejbla a Hurvínka - Helena Šťáchová s Máničkou a paní Kateřinou – hurvinkuv.pinknet,czZačátky Spejbla a Hurvínka - Hrob Josefa Skupy v Plzni – DeníkZačátky Spejbla a Hurvínka - Jan Vavřík-Rýz s paní Drbálkovou – hurvinkuv piknet.czZačátky Spejbla a Hurvínka - Josef Skupa a jeho loutky – Spejbl a HurvínekZačátky Spejbla a Hurvínka - Josef Skupa s manželkou Jiřinou oři představení (asi 1940) – wikipediaZačátky Spejbla a Hurvínka - OLYMPUS DIGITAL CAMERAZačátky Spejbla a Hurvínka - Kašpárek – WEPA – World Encyclopedia of Puppetry Arts UNIMAZačátky Spejbla a Hurvínka - LETEM SVĚTEM 13-37 – 1Začátky Spejbla a Hurvínka - Matěj Kopecký – wikipediaZačátky Spejbla a Hurvínka - prof. Josef Skupa s Hurvínkem – praha-tip.czZačátky Spejbla a Hurvínka - Spejbl a Hurvínek plzeňský památník na počest Josefa Skupy – wikipEdiaZačátky Spejbla a Hurvínka - Hurvínek, Žerýk a Spejbl – Lidovky

7. Paní Kateřina se celým jménem jmenuje Kateřina Hovorková a je babičkou Máničky, která ji oslovuje „bábinko“. V některých hrách je zmiňována jako učitelka. Loutka byla speciálně vytvořena roku 1971 pro Helenu Šťáchovou jako typ upovídaných starých žen.

Před 22 minutami
Zámek Brandýs nad Labem patří k významným renesančním památkám. Původně se jednalo o gotický hrad...
Před 1 hodinou
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Před 1 hodinou
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 1 hodinou
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Před 3 hodinami
Tradice uctívání sv. Havla pochází ze 7. století n. l., kdy do Evropy putovali věrozvěstové...
Včera, 17:30
Nejkrásnější, co může člověk prožívat, je tajemno. Kdo to nechápe, kdo se neumí divit a...
Včera, 16:00
Ukrajinec Stepan Andrijovyč Bandera (1. ledna 1909 - 15. října 1959) pocházel z vesnici Staryj...
Včera, 15:08
Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od...
Včera, 14:00
Generál Wladyslaw Sikorski, předseda polské exilové vlády a vrchní velitel polských jednotek, které bojovaly spolu...
Včera, 13:02
Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již...
Včera, 12:16
Komerční článek
Přestup na nový vysílací standard pozemního vysílání DVB-T2 je za rohem. Vypínání stávajících sítí DVB-T...
Reklama