-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

7 zázračně léčivých plevelů, které rostou v létě. Dejte jim zelenou!

Další fotky

Nic v přírodě není zbytečné, nebo určené k tomu, aby nám komplikovalo život. Plevely mají dokonalé využití jako jídlo, léčivo, kosmetika, nebo hnojivo. Hledejme tedy ty, které se dají nasbírat v letních měsících.

Reklama

Chemické látky, kterých si lidé domů v různých podobách nosí plné tašky a které stojí mnoho peněz, nemají ani zdaleka tak dobré účinky jako rostliny. Naopak mají, bohužel pro nás, prokazatelně mnoho nežádoucích vedlejších efektů. Bylo by určitě dobré přehodnotit pohled na plevel.

Kopřiva je královnou bylinek. Pomáhá při chudokrevnosti i vypadávání vlasů. Natrháte si ji?

Co je to vlastně ,,plevel“

Je to rostlina či skupina rostlin, které nechceme a ony samovolně rostou. A my si myslíme, že „škodí“ námi upřednostňovaným rostlinám. V přírodě však mají plevele nezastupitelnou funkci. Lidé se na tyto pionýrské rostliny dívají zpravidla jako na škodné, ale protože je pojem škůdce v přírodě (pokud je zachován její harmonický běh a funkce) neznámý, tak jakýkoliv „boj“ s pleveli je vlastně z přírodního hlediska nesmyslný.

Jak vůči přírodě, tak i vůči lidem, kteří na to zpravidla využívají nevhodné, či dokonce jedovaté látky, čímž škodí v první řadě sobě a v druhé řadě i celému ekosystému v okolí a uvnitř vlastní zahrádky. Kromě živočichů v půdě, na rostlinách i na zahradě, často trpí i domácí mazlíčci, zahradníkova nálada, nervy a v neposlední řadě i peněženka. Pokud však zahradník či pěstitel či jen někdo kdo se zajímá o své zdraví a chápe přírodní procesy a umí jich moudře využívat, spokojeni budou všichni.

Mochna husí

Tato vytrvalá bylinka se vyskytuje opravdu hojně, sbírá se kvetoucí nať. Především působí proti křečím hladkého svalstva při kolikových bolestech břišních, žlučníkových ledvinových i menstruačních. Povzbuzuje chuť k jídlu a působí také protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí.

Nejčastěji se připravuje odvar z 1 až 2 čajových lžiček sušené mochny husí na šálek vody. Vaří se 3 minuty a podává se 3x denně.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška je opravdu cenná bylina, při tom je považována za velmi obtížný plevel. Nejčastěji se používá při různých druzích krvácení.

Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

Při krvácení z nosu, žaludku, střev, ledvin, dokonce i při nepravidelném nebo velmi silném krvácení dělohy při menstruaci. Při těchto problémech se pijí 2 – 3 šálky kokošky denně.

Pomáhá i při krvácení „zlaté žíly“ – hemoroidů (výplachy a sedací koupele). Dokonce pomáhá i posilovat srdce a svaly, velmi dobře působí při atrofii svalů.

Zběhovec plazivý

Sbírá se kvetoucí nať, je vhodný na mírné snížení krevního tlaku, příznivě ovlivňuje trávení, působí proti bolestem trávicího ústrojí a mírně také uklidňuje. Má i lehce protirevmatické účinky, přidává se do mastí na podlitiny.

Černohlávek obecný

Velice hojný na lukách a v trávnicích zahrad či parků. Lehce se zaměňuje se zběhovcem plazivým. Nemusíte se však obávat, protože zběhovec je také léčivý, jak už jsem psala výše. U černohlávku se sbírá hlavně nať před květem a má hojivé účinky při poraněních. Rozemletá sušená nať se do ran přímo nasype. Kromě hojivých účinků má také desinfekční účinky. Samozřejmě se dá použít i formou nálevu jako obklad.

Díky vysokým protizánětlivým účinkům se používá jako kloktadlo při angínách a při zánětech nosohltanu. V podobě tinktury má opravdu velkou sílu, co se týká protizánětlivých účinků – jak vnitřně (zažívací ústrojí), tak i na potírání ran.

Lopuch větší

Je to dvouletá bylina, u které se využívá hlavně kořen – koncem léta, nebo list po celou dobu vegetace. Působí výborně na vnitřní pročištění organismu – podporuje činnost ledvin a odstraňování toxinů z těla, což se významně projevuje pěknou pletí a vlasy. Je to velice účinný lék při různých dermatitidách. Lze jej používat i při cukrovce, dokonce je to doporučováno. Lopuch upravuje celkově látkovou výměnu.

Nemá vaše dítě vysvědčení třídního šprta? Zvolněte. I tak si zaslouží pěkné prázdniny

Čekanka obecná

Je to plevel spíše na polích, ale opět velice cenná bylinka! Využívá se převážně kořen. Další zástupce z bylin s čistícím účinkem organismu, zlepšující látkovou výměnu, posilující činnost jater, žlučníku a ledvin. Z toho plyne, že podobně jako lopuch pomáhá i při dermatitidách (ekzémy). Léčí také záněty zažívacího ústrojí a čistí krev. Nechce se vám sbírat a sušit kořen čekanky? Kupte si meltu! Čekankový kořen je hlavní součástí melty. Nálev z květů čekanky se používá k výplachům při zánětech spojivek.

Jetel plazivý a Jetel luční

Tuto bylinku jsme znali už jako děti, už kvůli tomu, že jsme hledali čtyřlístky pro štěstí. Sbírají se květy, které se suší a používají se na čaj. Květ jetele se používá ve směsích proti průjmům a střevním potížím zánětlivého charakteru. Působí také při vlhkém kašli – ředí hlen a působí protizánětlivě také v trávicím traktu.

Protizánětlivé účinky jetele se také využívají při různých ženských problémech – kvasinky, výtoky. Nejlepší je opět vnitřní užívání formou čaje.

Pokud tedy vyrazíte o prázdninách do přírody, doufáme, že využijete některou z našich rad a přinejmenším si některý z uvedených plevelů lépe prohlídnete a třeba i zařadíte mezi domácí léčivé prostředky. Tak hezké prázdniny.

FOTO: plevele

plevele - plevel_1plevele - plevel_2plevele - plevel_3plevele - plevel_4plevele - plevel_5
Další fotky
plevele - plevel_6plevele - plevel_7plevele - 7 zázračně léčivých plevelů, které rostou v létě. Dejte jim zelenou!plevele - plevel_8plevele - plevel_9plevele - plevel_10plevele - plevel_11plevele - plevel_11plevele - plevel_12plevele - plevel_13plevele - plevel_14

 

Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Včera, 11:30
Je sice teprve únor, přesto se už nyní vyplatí rozhodnout, u kterého moře strávíte letní...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:00
Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý,...
14.2.2019
Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city...
14.2.2019
Tedy jen částečně, ale stejně. Dnes jsou někteří Havajci na tento čin svých předků hrdí....
14.2.2019
Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít...
14.2.2019
Již šestý díl komediálního seriálu Most! odvysílala v pondělí Česká televize. K obrazovkám přilákal 1,68...
Reklama