8 zajímavostí o filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, které jste určitě neznali

21.3.2023
Jaroslav Svoboda

Film režiséra Oldřicha Lipského, na jehož scénáři spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem, je jedním z nejúspěšnějších československých filmů. To, že jako řada podobně úspěšných filmů i tento vznikl omylem, asi není třeba dodávat.

Svěrák se Smoljakem chtěli původně prorazit se scénářem „10 zásad inspektora Trachty“, ale vedení studia na Barrandově tento scénář nechtělo. S nápadem na scénář o kondiciogramu pak přišel Oldřich Lipský a jak historie ukázala, nápad to byl více než skvělý. Film se tak stal opravdovou klasikou, kterou znají i malé děti, několik zajímavostí, které běžný divák nezná, se však přece jen najde.

V prvním telefonním seznamu bylo i číslo na Vojtu Náprstka

  • Hlavní roli Františka Koudelky ve filmu ztvárnil Luděk Sobota, konkurzu se však zúčastnil například i Jiří Krampol nebo Jan Hartl.
  • Mezi představiteli hlavních rolí Luďkem Sobotou a Martou Vančurovou vznikl v průběhu natáčení vztah, který trval ještě nějaký čas po skončení filmování.
  • Rozhodčím zápasu juda byl kaskadér Petr Jákl starší, který v minulosti rovněž dosahoval v tomto sportu velmi dobrých výsledků, reprezentoval a dokonce se zúčastnil olympiády v roce 1972.
  • Muž, který na Konopišti otevírá Františku Koudelkovi dveře od auta, je otec režiséra Oldřicha Lipského Vilém Lipský.
  • Miloň Čepelka, který se objevil v malé roli japonského předkladatele, se sám věnuje prastarému umění japonské poezie „haiku“ a zároveň je i velmi dobře jazykově nadán. I přesto ale později uvedl, že japonský text se naučil perfektně nazpaměť i bez toho, aby si lámal hlavu s jeho významem.
  • Psycholog Klásek v podání Zdeňka Svěráka získal své jméno podle žáka z divadelní hry „Vyšetřování ztráty třídní knihy“, kterou napsal v roce 1967 Ladislav Smoljak.
  • Petr Nárožný se do role závodníka Volejníka náležitě vžíval a snažil se vymýšlet vlastní nápady, což občas lezlo na nervy Ladislavu Smoljakovi.
  • Jáchyme, hoď ho do stroje! je divácky nejúspěšnější snímek dvojice Smoljak – Svěrák, v kinech ho viděly tři miliony diváků. Film získal i Cenu výkonného výboru festivalu na Mezinárodní přehlídce humoristických filmů v La Coruně v roce 1975, na Festivalu českých a slovenských filmů v Praze ve stejném roce pak získal Oldřich Lipský cenu za režii.

Zdroj: čsfd


Témata:

Nepřehlédněte