Aby letničky krášlily balkon až do podzimu

17.5.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Balkonové letničky můžete začít pěstovat několika způsoby. Nejjednodušší je koupit si v květinářství nebo na zahradnické výstavě předpěstovatné květiny v květináčích. Doma si je jen přesadíte do připraveného truhlíku.

Náročnější variantou je, když si v dubnu koupíte malé rostlinky v sadbovačích. Před sázením do truhlíku je nutné je dopěstovat. Sazeničky potřebují dostatek tepla a vláhy, aby jim dobře rostly kořínky, proto by měly být uchovávány v teplotě mezi 10 – 15 stupni. To se dobře daří ve skleníku nebo v zimní zahradě.

Nejnáročnější je vypěstovat si rostlinky ze semínek. Tento postup je ale náročný na teplotu, vlhkost a světlo,  proto se do něj může pustit jen zkušený pěstitel.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Letničky jsou ideální pro pěstování v nádobách. Ideální dobou pro sázení rostlinek je přibližně polovina května, kdy už nehrozí mrazíky. Pokud je hezké počasí a máte jistotu, že se teploty nedostanou pod nulu, je možné květiny vysadit na balkon dříve.

Většina pěstitelů muškátů, petúnií nebo fuchsií radí i mnohem častější hnojení, než doporučují výrobci hnojiv. Minerální živiny, především fosfor a draslík, potřebují letničky dostávat ve formě kombinovaného hnojiva. Z organických hnojiv můžete využít jen dobře uleželý kompost, který zapravíte do půdy ještě před vysazením. Chlévský hnůj většina letniček nesnáší, výjimkou je slunečnice roční. Jako půdu tedy zvolte substráty určené přímo pro balkonové květiny. Zálivku vyžadují dvakrát denně – ráno a večer.

Na bolestivou menstruaci vyzrajme přírodní cestou

Velká většina letniček vyžaduje slunné stanoviště. Pro stinné můžete vyzkoušet aksamitník nebo begonii stálekvetoucí zvanou voskovka. Počítejte ale s tím, že nepokvetou příliš bohatě.

Budete-li letničkám pravidelně odstraňovat staré květy, prodloužíte dobu kvetení. Rostliny budou stále pěkně nakvétat, pokud se nebudou vysilovat vytvářením semen. Některé květy můžete na rostlině ponechat a zajistit si tak semena pro výsev v příštím roce. Můžete je též nechat vysypat do okolní půdy, odolnější letničky se tak rozmnoží samovýsevem.

FOTO: Letničky. Rozkvetlá okna a balkony

Letničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskat
Další fotky
Letničky. Rozkvetlá okna a balkony - kytka voskovkaLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - begonieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - fuchsieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - fuchsieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskat


Nepřehlédněte