Aby nám posel jara dlouho dělal radost

Další fotky

Petrklíč je prvním poslem jara. Když o něj budeme správně pečovat, může nám udělat radost i několik let. Musíme si v obchodě dobře vybrat rostlinku, rozhodně nevolíme tu se skvrnami na substrátech. Může nám zdobit domov přibližně měsíc a potom ji přesadíte na zahradu.

S prvními krůčky jara se většina obchodů s květinami zaplní překrásnými petrklíči. Petrklíč neboli prvosenku jarní, jak se rostlina správně botanicky nazývá, můžete v zimě pěstovat jako pokojovku, v létě pak na zahradě nebo na balkoně. Budete-li o ni správně pečovat, může vám dlouho dělat radost.

Chcete-li, aby vám petrklíč vykvetl, musíte si rostlinu dobře vybrat už v obchodě. Nejdůležitější je, aby byla silná a zdravá. Všímejte si nejen velikosti květů, ale také poupat pod nimi. Nekupujte rostlinu se skvrnami na substrátech ta totiž s velkou pravděpodobností trpí plísněmi nebo houbovitými chorobami. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Raději si vyberte rostlinu, která teprve začíná kvést.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Doma ji umístěte na chladnější místo s dostatečným světlem, rozhodně by neměla stát na přímém slunci (ideální je okenní parapet v nevytápěné místnosti). Pokud přece chcete, aby vám rostlina zdobila vytápěné prostory, umístěte ji do nevytápěné místnosti alespoň přes noc.

Zalévejte ji opatrně do misky, rostlina nemá ráda příliš vody. Ale pozor, nesmíte nechat zeminu v květináči nikdy vyschnout! Je vhodné rozložit do misky pod květináč pár kamínků. Odkvetlé květní stonky a zažloutlé listy pravidelně uštipujte, rostlina bude stále znovu rozkvétat.

FOTO: Aby nám petrklíč dlouho dělal radost

Aby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklic
Další fotky
Aby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklicAby nám petrklíč dlouho dělal radost - Prvosenka primula petrklic

Když vám petrklíč doma odkvete, umístěte jej do chladu (např. do chladné chodby) a zalévejte méně často. Jakmile to počasí dovolí, přesaďte jej na záhon. Rostlinu opatrně vyjměte z květináče, na záhoně vyhlouběte jamku asi 13 – 15 cm hlubokou a rostlinu do ní vložte. Zahrňte kompostem, a ještě vydatně zavlažte. Rostlinám neuškodí, když je občas přihnojíte. Běžně rozkvetou v březnu příštího roku, ale někdy budete překvapeni novými květy už koncem léta nebo během podzimu.

A ještě rada na závěr: Nezapomeňte rostlinu chránit přes zimu chvojím!

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama