11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Advokát chce hnát před soud zastupitele, kteří byli proti instalaci Mariánského sloupu na Staromáku

Na bývalé pražské zastupitele, kteří hlasovali proti instalaci Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, bylo na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podáno „oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu“. Advokát Tomáš Hromek, v právním zastoupení Radima Ucháče, je přesvědčen, že došlo ke „spáchání trestného činu při správě cizího majetku“.

Reklama

„Mariánský sloup v srdci Evropy patřil po mnohá staletí ke kulturnímu dědictví českého národa i evropské civilizace. Zastupitelstvo se zavázalo usnesením č. 1457 ze dne 18. 9. 2012 a č. 434/13 ze dne 26. 3. 2013 napravit vandalismus revolučního období 1918 a toto jedinečné dílo v Praze na Staroměstském náměstí obnovit. Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze uzavřelo s hlavním městem Praha smlouvu, podle které po kolaudaci stavby bude Mariánský sloup darován hlavnímu městu Praha. Hlavní město Praha tak získalo majetkový nárok na umělecké dílo v hodnotě cca 60 milionů korun,“ uvádí advokát v oznámení.

„Usnesením Zastupitelstva Magistrátu hl. m. Prahy ze dne 14. 9. 2017 bylo rozhodnuto zabránit realizaci Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Část zastupitelstva, která navrhla a hlasovala pro toto usnesení, nerespektovala závazné právní akty státní správy a pokusila se zmařit obnovu evropského kulturního dědictví – Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelé akceptovali propagandu komunistického režimu hájícího barbarské zničení náboženské barokní památky staré téměř 400 let jako údajného symbolu habsburské okupace země. Přijetím tohoto usnesení byla Magistrátu hlavního města Prahy způsobena majetková škoda v hodnotě přibližně 60 milionů korun, neboť Magistrát hl. m. Prahy byl v rozporu s přijatými právními rozhodnutími připraven o vlastnictví Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí,“ pokračuje.

Zastupitelé Prahy 6 vyzvali stát ke zrušení dražby veleslavínského zámku

Účelem způsobit majetkovou škodu?

„Osobní trestně právní odpovědnost zastupitelů se týká především: 1. protiprávního jednání, kdy se zejména v ukládací části usnesení přikazuje učinit všechny právní kroky vedoucí ke zrušení pravomocného rozhodnutí státní správy a 2. jednání za účelem způsobit majetkovou škodu velkého rozsahu při správě cizího majetku v hodnotě cca 60 milionů korun, a to ať už úmyslně nebo z nedbalosti,“ uvádí. Zastupitelé a radní se podle něj „svým výše specifikovaným jednáním dopustili zejména trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 trestního zákoníku a trestného činu a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti podle § 221 trestního zákoníku“.

Oznámení bylo podáno na primátorku Adrianu Krnáčovou a zastupitele Elišku Kaplický Fuchsovou, Matěje Stropnického, Patrika Nachera, Lukáše Kauckého, Jakuba Michálka, Martu Semelovou, Jarmilu Bendovou, Helenu Briardovou, Karla Březinu, Petra Dolínka, Mikuláše Ferjenčíka, Libora Hadravu, Jiřího Haramula, Daniela Hodka, Ivana Hrůzu, Moniku Hášovou, Evu Kislingerovou, Petru Kolínskou, Radka Lacka, Antonína Lébla, Ondřeje Mirovského, Radomíra Nepila, Petra Novotného, Hanu Novákovou, Marcelu Plesníkovou, Karla Grabeina Procházku, Ondřeje Profanta, Ondřeje Prokopa, Irenu Ropkovou, Miloše Růžičku, Jana Slezáka, Petra Šimůnka, Daniela Štěpána, Jaroslava Štěpánka, Vladislavu Veselou a Adama Zábranského.

FOTO: Mariánský sloup – historie projednávání

Mariánský sloup – historie projednávání - Mariánský sloup – kámen na Staromák 2 – foto ACMariánský sloup – historie projednávání - Mariánský sloup – kámen na Staromák – foto AC

Lidé podepisovali petice pro i proti

O tom, že replika Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze vztyčena nebude, bylo rozhodnuto loni 37 hlasy z 65členného zastupitelstva. A to po zhruba tříhodinové večerní vzrušené debatě. Zastupitelé zároveň odhlasovali, že mají být vypovězeny všechny smlouvy, které byly k obnovení sloupu v minulosti (za pravicového vedení města) uzavřeny. Došlo ke vzácné spolupráci zastupitelů KSČM, ČSSD, pirátů, zelených a ANO. Usnesení naopak nepodpořili zastupitelé TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí. Návrh usnesení inicioval Stropnický, společně s ním jej předložili Semelová, Kaplický Fuchsová, Kaucký a Michálek.

Zastupitelé projednali i dvě petice, jednu proti a druhou pro instalaci kopie Mariánského sloupu. Za petiční výbor proti obnovení sloupu, kterou podepsalo 1048 petentů, promluvila spoluautorka textu spisovatelka Lenka Procházková, pro niž je tento spor otázkou smyslu českých dějin. Připomněla, že Mariánský sloup byl vztyčen pár metrů od někdejšího popraviště, kde byla v červnu 1621 popravena stavovská elita, následně vzpomněla na odstranění sloupu v listopadu 1918. „Každý pád nenáviděného politického režimu je provázen odstraňováním jeho symbolů,“ řekla. Petici pro instalaci sloupu, kterou podepsal asi 3000 lidí (podepisovala se mnohem déle než petice proti), představil sochař Petr Váňa, jenž na kopii barokní památky pracoval 20 let, městu ji chtěl darovat coby symbol smíření. Později zastánci sloupu přinesli na pár dnů na Staroměstské náměstí symbolický „základní kámen“.

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama