6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Advokát chce hnát před soud zastupitele, kteří byli proti instalaci Mariánského sloupu na Staromáku

Na bývalé pražské zastupitele, kteří hlasovali proti instalaci Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, bylo na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podáno „oznámení o skutečnostech nasvědčujících spáchání trestného činu“. Advokát Tomáš Hromek, v právním zastoupení Radima Ucháče, je přesvědčen, že došlo ke „spáchání trestného činu při správě cizího majetku“.

Reklama

„Mariánský sloup v srdci Evropy patřil po mnohá staletí ke kulturnímu dědictví českého národa i evropské civilizace. Zastupitelstvo se zavázalo usnesením č. 1457 ze dne 18. 9. 2012 a č. 434/13 ze dne 26. 3. 2013 napravit vandalismus revolučního období 1918 a toto jedinečné dílo v Praze na Staroměstském náměstí obnovit. Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze uzavřelo s hlavním městem Praha smlouvu, podle které po kolaudaci stavby bude Mariánský sloup darován hlavnímu městu Praha. Hlavní město Praha tak získalo majetkový nárok na umělecké dílo v hodnotě cca 60 milionů korun,“ uvádí advokát v oznámení.

„Usnesením Zastupitelstva Magistrátu hl. m. Prahy ze dne 14. 9. 2017 bylo rozhodnuto zabránit realizaci Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Část zastupitelstva, která navrhla a hlasovala pro toto usnesení, nerespektovala závazné právní akty státní správy a pokusila se zmařit obnovu evropského kulturního dědictví – Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelé akceptovali propagandu komunistického režimu hájícího barbarské zničení náboženské barokní památky staré téměř 400 let jako údajného symbolu habsburské okupace země. Přijetím tohoto usnesení byla Magistrátu hlavního města Prahy způsobena majetková škoda v hodnotě přibližně 60 milionů korun, neboť Magistrát hl. m. Prahy byl v rozporu s přijatými právními rozhodnutími připraven o vlastnictví Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí,“ pokračuje.

Zastupitelé Prahy 6 vyzvali stát ke zrušení dražby veleslavínského zámku

Účelem způsobit majetkovou škodu?

„Osobní trestně právní odpovědnost zastupitelů se týká především: 1. protiprávního jednání, kdy se zejména v ukládací části usnesení přikazuje učinit všechny právní kroky vedoucí ke zrušení pravomocného rozhodnutí státní správy a 2. jednání za účelem způsobit majetkovou škodu velkého rozsahu při správě cizího majetku v hodnotě cca 60 milionů korun, a to ať už úmyslně nebo z nedbalosti,“ uvádí. Zastupitelé a radní se podle něj „svým výše specifikovaným jednáním dopustili zejména trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 trestního zákoníku a trestného činu a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti podle § 221 trestního zákoníku“.

Oznámení bylo podáno na primátorku Adrianu Krnáčovou a zastupitele Elišku Kaplický Fuchsovou, Matěje Stropnického, Patrika Nachera, Lukáše Kauckého, Jakuba Michálka, Martu Semelovou, Jarmilu Bendovou, Helenu Briardovou, Karla Březinu, Petra Dolínka, Mikuláše Ferjenčíka, Libora Hadravu, Jiřího Haramula, Daniela Hodka, Ivana Hrůzu, Moniku Hášovou, Evu Kislingerovou, Petru Kolínskou, Radka Lacka, Antonína Lébla, Ondřeje Mirovského, Radomíra Nepila, Petra Novotného, Hanu Novákovou, Marcelu Plesníkovou, Karla Grabeina Procházku, Ondřeje Profanta, Ondřeje Prokopa, Irenu Ropkovou, Miloše Růžičku, Jana Slezáka, Petra Šimůnka, Daniela Štěpána, Jaroslava Štěpánka, Vladislavu Veselou a Adama Zábranského.

FOTO: Mariánský sloup – historie projednávání

Mariánský sloup – historie projednávání - Mariánský sloup – kámen na Staromák 2 – foto ACMariánský sloup – historie projednávání - Mariánský sloup – kámen na Staromák – foto AC

Lidé podepisovali petice pro i proti

O tom, že replika Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze vztyčena nebude, bylo rozhodnuto loni 37 hlasy z 65členného zastupitelstva. A to po zhruba tříhodinové večerní vzrušené debatě. Zastupitelé zároveň odhlasovali, že mají být vypovězeny všechny smlouvy, které byly k obnovení sloupu v minulosti (za pravicového vedení města) uzavřeny. Došlo ke vzácné spolupráci zastupitelů KSČM, ČSSD, pirátů, zelených a ANO. Usnesení naopak nepodpořili zastupitelé TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí. Návrh usnesení inicioval Stropnický, společně s ním jej předložili Semelová, Kaplický Fuchsová, Kaucký a Michálek.

Zastupitelé projednali i dvě petice, jednu proti a druhou pro instalaci kopie Mariánského sloupu. Za petiční výbor proti obnovení sloupu, kterou podepsalo 1048 petentů, promluvila spoluautorka textu spisovatelka Lenka Procházková, pro niž je tento spor otázkou smyslu českých dějin. Připomněla, že Mariánský sloup byl vztyčen pár metrů od někdejšího popraviště, kde byla v červnu 1621 popravena stavovská elita, následně vzpomněla na odstranění sloupu v listopadu 1918. „Každý pád nenáviděného politického režimu je provázen odstraňováním jeho symbolů,“ řekla. Petici pro instalaci sloupu, kterou podepsal asi 3000 lidí (podepisovala se mnohem déle než petice proti), představil sochař Petr Váňa, jenž na kopii barokní památky pracoval 20 let, městu ji chtěl darovat coby symbol smíření. Později zastánci sloupu přinesli na pár dnů na Staroměstské náměstí symbolický „základní kámen“.

Před 7 minutami
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Včera, 16:00
Podle průzkumu více než dvě třetiny řidičů zažily v posledních pěti letech technický problém, kvůli...
Co čtou naše děti?
Včera, 14:00
Máte pocit, že jste četli více než vaše děti? Možná je to pravda, ale není...
Včera, 11:30
Jeho hrdinové jsou čestní, ušlechtilí a stateční, přesně takoví, jakými bychom rádi byli i my....
Včera, 11:00
Už pár dní jsou v trafikách výtisky březnového SORRY, humoristického měsíčníku, který vydává naše vydavatelství...
Včera, 10:00
Jak jsem dospěl k této domněnce? Z jednoho prostého důvodu. Pokládám knihy tohoto autora za...
Včera, 08:00
Když byly naše maminky a babičky mladé, na trhu vůbec nebylo tolik kosmetických vymožeností jako...
18.3.2019
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
18.3.2019
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Reklama