Afričtí lidoopi v ohrožení. Zároveň však, vzhledem k jejich lovu, mohou ohrozit i nás

Skupina zoologů si dala za cíl zjistit veškeré potřebné údaje nezbytné pro účinnou ochranu velkých lidoopů. Do deset let trvajícího výzkumu přímo v terénu v západní části rovníkové Afriky bylo zapojeno hned několik organizací a celkově se během něj ušlo více než 8 700 kilometrů. Výzkum byl zaměřen zejména na gorily a šimpanze.

Terénní pracovníci celkově sledovali padesát devět lokalit v šesti státech, a to jak v přírodních rezervacích, tak i rovněž mimo ně. Zaměřili se zejména na výskyt gorily nížinné a šimpanze čego. Počítání lidoopů v pralese je však poměrně náročné, neboť lidoopi jsou v neustálém pohybu. Gorily a šimpanzi si však na každou noc staví za účelem svého přenocování jakési „hnízdo“ z větví, určené jen a pouze výhradně pro jedinou noc – další večer tudíž bude postaveno nové. Jedná se sice o nepřímou, ovšem poměrně vysoce přesnou metodu výzkumu. Počet hnízd na nocovišti totiž odpovídá počtu dospělých jedinců v tlupě.

Jak zlatá drápkatá jihoamerická opička přežila svoji vlastní smrt

Vědci došli k závěru, že v této sledované oblasti se vyskytuje mnohem větší množství lidoopů, než se původně předpokládalo. Negativní zprávou však bylo zjištění, že až 80 % místních lidoopů žije mimo chráněná území, přičemž prokazatelně lépe se jim samozřejmě žije na chráněných územích, v lidmi nedotčených lesích a rezervacích. Mimo rezervace totiž pro lidoopy existuje hned několik hrozeb: lov nejen za účelem trhu se zvířaty, ale rovněž i pro maso, které je vyhlášenou, luxusní pochoutkou, přičemž lovem jsou ještě více ohroženy gorily než šimpanzi.

Inteligentní orangutani, na rozdíl od ostatních zvířat, plánují do budoucna

Šimpanzi na lidského protivníka neútočí, na rozdíl od gorilích samců, kteří brání svoji rodinu i za cenu vlastního života. Následně v tlupě goril, která přišla o svého vůdce, dochází zpravidla k dalším úmrtím. Gorily tak patří ke kriticky ohroženým druhům a jejich populace každoročně klesá přibližně o 2,7 %.

S lovem lidoopů pak souvisí ještě i další hrozba, a tou je problematika eboly. Toto infekční virové onemocnění je totiž vzájemně přenosné mezi lidmi a lidoopy a navíc je pro oba druhy velice nebezpečné. V některých případech navíc bývá i stoprocentně smrtelné. Dalším nebezpečím pro lidoopy je rovněž i kácení pralesů, které jsou přeměňovány v zemědělskou půdu, a také výstavba nových silnic. Z mnoha důvodů je tedy nezbytně nutné bezvýhradně dodržovat zákaz lovu lidoopů.

 

Dnes, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Dnes, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Dnes, 13:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Dnes, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Dnes, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Reklama