• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Akvacentrum v Kyjově za více než 200 milionů korun se otevře na podzim

  17.8.2023
  Doris Drienová

  V Kyjově na Hodonínsku vrcholí výstavba nového akvacentra za více než 200 milionů korun. Pracovníci testují zkušební provoz čerpadel a dodělávají obklady ve wellness části či další estetické prvky.

  Otevření centra je v plánu na přelomu září a října, řekl ve středu místostarosta Kyjova Daniel Čmelík (nez.). Město zhruba rok vyjednávalo s dodavatelem, který požadoval navýšení ceny za zakázku. Zaplatit víc nakonec odmítlo.

  Cena, která vzešla ze soutěže, činila přibližně 285 milionů korun, přičemž 70 milionů pokrylo rekonstrukci venkovního koupaliště, které se otevřelo loni. Zbytek peněz je na výstavbu akvacentra. Celková cena nakonec narostla zhruba na 320 milionů korun. Důvodem jsou kromě jiného vícepráce za 15 milionů. „Tedy zhruba pět procent hodnoty díla. Což je krásné číslo v porovnání s jinými stavbami napříč republikou. Vícepráce obsahují třeba úpravy parkoviště, kde firma zjistila, že je tam špatné podloží,“ sdělil Čmelík.

  Zbylých 20 milionů tvoří subdodávky, jako je například fotovoltaika a další technologie pro zajištění co nejnižší energetické náročnosti budovy. Náklady na akvapark nicméně mohly být ještě vyšší. Zhotovitel, Metrostav DIZ, v první polovině loňského roku město požádal o zvýšení ceny v souvislosti se zdražením materiálů a práce. „Společnost požadovala bezmála 30 milionů korun. Vnímali jsme, že se situace změnila a čekali, zda nějaký kompetentní orgán vydá metodiku, jak v podobné situaci postupovat. To se nestalo. S ohledem na to, že ve smlouvě máme uvedeno, že na sebe zhotovitel bere riziko změny podmínek, radní města v červenci rozhodli, že žádosti o navýšení ceny nevyhoví,“ dodal Čmelík.

  Podle něj město zohlednilo zásadu péče řádného hospodáře i hospodářský výsledek zhotovitele, který loni dosahoval 50 milionů korun. Čmelík se neobává, že tohle rozhodnutí stavbu v tak pokročilé fázi ohrozí. Kyjov si na celou akci, která začala demoličními pracemi na podzim 2021, vzal úvěr 330 milionů korun. V důsledku jeho splácení lze očekávat, že bude mít méně peněz na další investice než v předchozích letech. Podle místostarosty je tedy třeba víc šetřit na provozních výdajích a na další zakázky využít jiné zdroje financování.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte