Aloe pravá, rostlina nevídaných účinků. Pomáhá na odřeniny i spáleniny

6.2.2021
P98

Na začátek je nutné říci, že listy Aloe obsahují různé látky, které nejsou ale usazeny v listech jednolitě. Což znamená, že pokud chceme získat jen určitou léčivou látku, musíme se zaměřit na určitou část listu.

Lék proti zácpě

V mléčnících, což je struktura listu, která slouží k hromadění a ronění mléčné šťávy, tedy latexu. Mléčníky najdeme pod povrchem listu. Získaný latex má kvůli hydroxyaloinu silný projímavý účinek. Latex také obsahuje minerální látky, silice, aldehydy a ketony. Běžně můžeme nasušený latex koupit a použít jej, pokud nás trápí zácpa.

(Ne)obyčejná morčata aneb Co jste možná nevěděli o těchto malých hlodavcích

Bojuje i proti jizvám

V jádru rostliny nalezneme zázračný gel, která se skládá z 99 % vody a 0,3 % různých polysacharidů. Proto gel je vhodným pomocníkem při léčbě odřenin nebo i spálenin. Dávejte si ale pozor na čerstvost. Pokud například vyřízneme dužinu, kterou chceme používat k léčení drobných jizviček, doporučuje se skladovat gel v lednici. Při normálních teplotách se biologicky aktivní látky po 6 hodinách od sklizně vytrácí. Nejlépe ovšem uděláte používat vždy čerstvý právě sklizený gel.

Kryštof Harant a jeho cestopis. Znáte příběh této zajímavé osobnosti?

Náročná na pěstování?

Pěstování Ale není nic složitého, proto tuto rostlinu ocení i nezkušení pěstitelé. Aloe jakožto sukulentní rostlina potřebuje především světlo a sluneční paprsky. Nic se ovšem nemá přehánět, proto není dobré ji vystavovat přímému slunci a nechat ji na parapetu. Namícháme také dobrý a propustný substrát, který by se měl skládat z kompostu, listové půdy a písku. Aloe vera zaléváme spíše méně než více. Jednou za tři týdny bohatě stačí. Pokud vám začnou listy od konců žloutnout, víte, že jste rostlinku trochu přelili. Nechte ji tak jak je, už ji nezalívejte a počkejte, až se sama vzpamatuje a substrát vyschne.

Přejeme hodně pěstitelských úspěchů.Nepřehlédněte