Alois Hudec, vítěz nad kruhy i nad hákovým křížem

Na stadionu panovalo hrobové ticho. Žádné hlasité povzbuzování, výkřiky na adresu atletů. Všechny oči se upírají na gymnastu, cvičícího na kruzích. Hlavně rozhodčí. Ti nejvíce. Čekají na sebemenší chybu, sebemenší zaváhání. Nedočkají se. Sportovec na kruzích jim nedá šanci. Zdá se, že se vysmívá nejen jim, ale i zemské tíži. Každý prvek je proveden s absolutní precizností a trvá dvakrát tak dlouho, než je nutné. Pro jistotu. Rozpor střemhlav, něco dosud nevídaného. Hlavní rozhodčí pohlédne na svého německého kolegu. Ten se jen ušklíbne a pokrčí rameny. Jasné gesto. Tady se opravdu nedá nic dělat. Gymnasta docvičí a všem je jasné, že zlato putuje do Československa. Píše se jedenáctý srpen 1936.

Berlínská olympiáda, výkladní skříň nacismu. I jejich hnědá propaganda musela na pár dní slevit a antisemitské nápisy zmizely z ulic. Dokonce i příslušníci SA se drží zpátky a k žádným excesům na ulici nedochází. Ďábel s knírkem olympiádě požehnal, a k nebi se vznesly mírové holubice. O tři roky později mnozí z přihlížejících už budou sedět v kokpitech letadel, a mírové holubice se změní v kulomety a pumy.

Hitler zřejmě mnohokrát proklel nápad pořádat letní olympijské hry v Berlíně. Ideologie o nadřazenosti árijské rasy dostávala na frak. Důkaz podali i ti méněcenní Češi, ten nárůdek, který stál už tisíc let v cestě germánské rozpínavosti na východ.

Když se zrodí talent. Režisérka Riefenstahlová jím bezesporu byla, vsadila však na špatného producenta

Jmenoval se Alois Hudec a narodil se 12. 1. 1908 v Račicích u Vyškova. Se sportem začal v Sokole Račice. Vyučil se soustružníkem a pracoval v brněnské Zbrojovce. Trénovat začal již v patnácti letech. Navzdory osudu. V pěti letech prodělal záškrt, ke kterému se připojila obrna levé tváře a nohy. Děti jsou velmi kruté a daly to malému Lojzíkovi pocítit. Zatnul zuby a vydržel. Vlastnost, která ho později přivede na samý vrchol sportovní kariéry.

V roce 1931, na mezinárodním mistrovství v Paříži, získá pět medailí v gymnastickém víceboji. Jednu zlatou a čtyři stříbrné. Nikdy je nepřivezl. Francouzská Národní banka zakázala vývoz zlata. Děsivá ironie. Vynahradil si to zlatou medailí na olympiádě v Berlíně.

FOTO: Alois Hudec

Alois Hudec - Alois HudecAlois Hudec - Alois HudecAlois Hudec - Alois HudecAlois Hudec - Alois HudecAlois Hudec - Olympijské kruhy

Po návratu byl bouřlivě uvítán. Od přátel dostal jako dar fotoaparát a druhý den po příjezdu už zase stál u svého soustruhu. Dnes něco nemyslitelného, že? Pak přišla válka a sport pro Aloise Hudce skončil, stejně jako organizace Sokol. Později tutéž organizace zakážou komunisté. Smůla nechodí po horách, ale po lidech. Při cvičení se Hudcovi podařilo minout při doskoku žíněnky, zlámal si obě nohy a roztříštil patní kost. Se cvičením byl konec, stejně tak jako s možností trénovat. Hudec totiž nevyhovoval politicky a stáhl se do ústraní. Zemřel 23. 1. 1997.

Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Včera, 14:00
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželský syn Anny...
Včera, 11:30
Ačkoli je ještě oficiálně zima, teplota na teploměru říká, že půda není zmrzlá, a tak...
Včera, 10:51
Ochránci přírody bijí na poplach! Obávají se negativních dopadů likvidace přemnožených hrabošů s pomocí chemie...
Včera, 10:00
Aspoň ho ale Stalin nenechal popravit, zavraždit nebo uvěznit, jak to udělal s jinými svými blízkými...
narkolepsie, narkoleptik, spánek, učení, únava, deprese
Včera, 09:11
Jako malý narážel do aut, do plotu a málem spadl do ohně. Šestnáctiletý Jaroslav z...
fenykl
Včera, 08:00
Vypadá trochu jako cibule křížená s pórkem. Určitě jste jej už v ruce drželi, ale...
Včera, 06:45
Bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chystá vstoupit na knižní trh. Napsala totiž knihu o...
23.2.2020
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Reklama