Američani poslali do vesmíru šimpanzí mládě z volné přírody

Další fotky

Dnes bychom měli výhrady už jen k jeho původu, začátkem šedesátých let byly obecně etické normy ve vztahu ke zvířatům nastaveny podstatně méně citlivě než dnes. A tak mladý šimpanzí sameček později známý jako Ham, při výcviku zakoušel i elektrošoky. I tak byl osud tohoto zvířecího kosmonauta šťastnější než mnohých jeho kolegů.

Ham se narodil ve volné přírodě roku 1957 ve Francouzském Kamerunu (nyní Kamerun), kde byl odchycen lovci a poslán do dodnes existujícího zoologického zařízení „Rare Bird Farm“ v Miami na Floridě, které se specializuje na chov vzácných ptáků, ale zároveň také slouží jako turistická atrakce. Tam dostal malý šimpanz jméno Enos. O dva roky později ho odtud koupilo letectvo Spojených států (USAF) a byl přepraven na Hollomanovu leteckou základnu (Holloman Air Force Base) v Novém Mexiku. Tam Ham dostal nové jméno podle zkratky užívané pro tamní laboratoř „Holloman Aerospace Medical Center“ pojmenované na počest velitele podplukovníka Hamiltona „Hama“ Blasksheara. Obecně v angličtině „ham“ znamená šunku.

Černý den kosmonautiky. Na oběžné dráze posádka Sojuzu oslavila narozeniny, za 10 dní byli všichni mrtví

Na místo prvního šimpanzího astronauta bylo v laboratoři původně vybráno 40 kandidátů, v dalším kole byl výběr zúžen na 18 zvířat a posléze na 6, včetně Hama. Před svým letem byl Ham však oficiálně známý jen jako č. 65 (No. 65) a jméno „Ham“ dostal až po úspěšném návratu na Zemi. Bylo to údajně proto, že vedení NASA nechtělo pokusná zvířata personifikovat jmény, aby v případě neúspěchu mise články novinářů nevyznívaly ještě o to negativněji. Mezi osazenstvem byl Ham známý jako „Chop Chop Chang“. Let, který Ham absolvoval, Merkury-Redstone 2 (MR-2), byl předposlední zkušební let před první americkou vesmírnou misí s lidskou posádkou.

Dva kosmické milníky. Kosmické závody mezi USA a SSSR stále napínavější!

Počínaje červencem 1959 byl dvouletý šimpanz cvičen pod vedením neurologa Josepha V. Bradyho tak, aby vykonával jednoduché předem načasované úkoly jako reakci na světlo a zvuky. Během předletového výcviku měl Ham např. do pěti vteřin po signálu blikajícího se modrého světla pohnout pákou směrem k sobě. Pokud se mu to nepovedlo, dostal mírný elektrický šok do chodidel, pokud ano, za odměnu získal banánovou peletu (granuli).

Věnováno památce nezapomenutelného pejska, oběti sovětského kosmického výzkumu Lajce

Od předchozích letů s primáty odlišovalo Hamovu misi to, že šimpanz nebyl jen pasivním cestujícím, ale aktivně se letu účastnil. Zkušenosti z jeho letu potom byly přímo použity k misi Alana Sheparda uskutečněné 5. května 1961 na palubě vesmírné lodi „Freedom 7“, necelý měsíc po vůbec prvním oficiálně deklarovaném člověku ve vesmíru Juriji Gagarinovi, jehož let se uskutečnil 12. dubna 1961.

Měl letět na Měsíc, skončil na stromě. Po tom, co jeho kosmická loď přerušila let

Protože šimpanzí samci dospívají ve věku 10 – 12 let, čtyřletý Ham byl na svou misi vypuštěn vlastně ještě jako mládě vážící 18 kg, a ne jako až 4x těžší dospělý samec, se kterým by bylo také podstatně těžší pořízení. Do vesmíru na suborbitální let byl šimpanzí kosmonaut vyslán „tradičně“ z mysu Cap Canaveral na Floridě 31. ledna 1961 a údaje o jeho životních funkcích a výsledky zadávaných úkolů snímaly senzory a předávaly je počítačům na Zemi. Tak víme, že během letu částečně poklesl tlak v kabině, ale Hamův výškový přetlakový oblek pomohl šimpanzovi tuto situaci překonat bez újmy na zdraví. Jeho doba reakce na signály a následné přitažení páky k sobě byly jen o zlomek sekundy delší než na Zemi, což dokázalo, že ve stavu beztíže lze provádět pracovní úkony stejně rychle jako na trenažéru. Ham plnil své úkoly dobře a během letu stlačil páku asi 50x. Vzhledem k tomu, že celý let trval 19 minut a 39 sekund, to vlastně bylo téměř neustále.

Vzhůru na Měsíc! Kosmická sonda Luna 1 začala před 60 lety psát novou kapitolu kosmického výzkumu

Palubní kamery, které natáčely Hamovu reakci na stav beztíže, ukázaly, že se během letu uvnitř kabiny překvapivě vznáší velké množství prachu a úlomků různých materiálů. Starost udělalo vedoucím pracovníkům i to, že se uvolnil tepelný štít přistávacího modulu a po přistání poškodil kabinu. A budoucí kosmonauti, Shepard, Grissom a Glenn, to sledovali s obavami, protože selhání tepelného šítu by znamenalo, že návratová kabina shoří v atmosféře i s nimi.

Hamova kabina ale nakonec přistála hladce v Atlantickém oceánu, ještě téhož dne byla nalezena a přemístěna na palubu záchranné lodě. Ham během letu a přistání utrpěl jen jedinou fyzickou újmu, a to pohmožděný nos. Dopadl tak mnohem lépe než mnohá jiná pokusná zvířata, která ve vesmíru zahynula, např. sovětská fenka Lajka (3. 11. 1957)

Přežijí ve vesmíru i za absolutní nuly. Unikátní želvušky nepřestávají vědce fascinovat

Po přistání šimpanz vypadal v pořádku i po psychické stránce, choval se přátelsky, dokonce si podal ruku s kapitánem záchranné lodi, i když ho viděl poprvé v životě. I na pozdější tiskové konferenci důstojně reprezentoval šimpanze, ale jen do té chvíle, než se na scéně objevilo jeho křeslo z lodi Mercury. Šimpanz se zjevně domníval, že na něj čeká další let a nejenže se odmítal do křesla znovu posadit, ale úplně se rozzuřil se. Začal se bránit ze všech sil, jako by mu šlo o život, a dle některých zpráv dokonce i někoho pokousal. V přítomných astronautech vybraných pro let do vesmíru to pochopitelně vzbudilo určité obavy. Co se tam nahoře asi dělo tak strašného, když Ham takhle vyvádí?

Let Gemini 12 završil přípravy k zahájení amerického měsíčního programu Apollo, zatímco sovětský koncept obří rakety se ukázal jako chybný

Pro Hama byl jeho první kosmický let zároveň i letem jediným. Následujících 17 let prožil Ham v Národní zoologické zahradě ve Washingtonu, než se v roce 1978 připojil k malé skupině šimpanzů chovaných v zoo v Severní Karolině. Tam také 19. ledna 1983 zemřel. Po jeho smrti v roce 1983 bylo tělo předáno k pitvě, která nezjistila nic mimořádného. Tím bylo definitivně potvrzeno, že Ham svou vesmírnou misi opravdu přestál bez úhony. Potom se objevil návrh, že vzhledem k významu toho, co Ham vykonal, by bylo dobré jeho tělo vycpat a umístit jako exponát ve Smithsonovském institutu, ale po bouřlivých negativních reakcích veřejnosti i v souvislosti s tím, že Sověti nechali vycpat a vystavit těla dvou slavných kosmických „voříšků“ Strelky a Belky v moskevském muzeu kosmonautiky, bylo od tohoto kroku upuštěno. Pouze Hamova kostra se potom stala součástí sbírek Národního muzea zdraví a medicíny, zbývající ostatky byly pohřbeny, a to i s příslušným pohřebním obřadem, v Mezinárodní vesmírné síni slávy v Alamogordu v Novém Mexiku.

FOTO: Šimpanzí kosmonaut Ham

Šimpanzí kosmonaut Ham - Ham – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham – 2 – –Šimpanzí kosmonaut Ham - program Mercury – vesmírná loď – wikipediaŠimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham s biosenzory – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Ham 31. ledna 1961, před jeho letem do vesmíru – wikipedia
Další fotky
Šimpanzí kosmonaut Ham - Ham připoutaný k sedačce – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Ham připoutaný k sedačce – 2 – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Ham těsně po návratu z letu. Na palubě USS Donner jej vítá její kapitán – WIKIPEDIEŠimpanzí kosmonaut Ham - Po skončení letu je Ham vyndaván z lodě Mercury – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham – příprava na let – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham -32 – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham a jeho astronautský oblek – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham na procházce – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Šimpanz Ham se svým trenérem – –Šimpanzí kosmonaut Ham - Hamův hrob v New mexico Museum of Space History in Alamagordi, New Mexico – wikipediaŠimpanzí kosmonaut Ham - Znak Programu Mercury – WIKIPEDIE

A proč letěl do vesmíru právě Ham? Den před letem byly pro misi vybrány dva šimpanzi, Ham a jako náhradnice šimpanzice později pojmenovaná Minnie. Pro Hama se výzkumníci nakonec rozhodli proto, že v porovnání s Minnie byl Ham plný energie a vyzařovala z něj dobrá nálada. Shodou okolností byla Minnie jedinou šimpanzicí, která se do kosmického programu kvalifikovala, a když už pro něj nebyla zapotřebí, zůstala v chovu v laboratoři letectva. Tam porodila devět potomků, pomohla s odchováním i jiných šimpanzích mláďat a zemřela tam jako poslední ze šimpanzů – astronautů 14. března 1998 v požehnaném šimpanzím věku 41 let.

 

Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
23.5.2020
Zákusky všeho druhu Češi milují. Řada z nich se pouští i do jejich přípravy. Na...
Reklama