Americký nálet, který zaskočil Prahu. Stovky mrtvých a nedozírné škody

14.2.2022
Jaroslav Svoboda

Dnes neslavíme jen svátek všech zamilovaných, ale i jedno smutné výročí. V tento den před 77 lety totiž podnikly bombardéry amerických vzdušných sil nejničivější nálet na Prahu v průběhu druhé světové války. Věnujme právě dnes těmto více jak sedmi stovkám obětí tichou vzpomínku.

Nálet, který se hodil Němcům i komunistům

Nálet byl patrně součástí masivního bombardování Drážďan od 13. do 15. února, ovšem prý z důvodu navigační chyby se cílem útoku namísto seřaďovacího nádraží v německém městě stala Praha, a to v oblasti okolo smíchovského nádraží. Značné nebyly jen materiální škody, ale i civilní oběti. Nálet však nezničil ani jediný vojenský cíl, způsobil pouze lehké škody na železnici, které byly opraveny během několika hodin. Vojenské škody amerického náletu tak byly nulové, čehož hbitě využila německá a později i komunistická propaganda.

Otázkou ale zůstává, jaký byl skutečný důvod bombardování Prahy. Podle posledních výzkumů se zdá chyba navigace jako těžko pravděpodobná, jelikož letecký pohled na Drážďany se naprosto odlišuje od pohledu na Vltavou typicky rozdělenou Prahu.

Před 679 lety byl zničen Juditin most, jeden z nejstarších evropských mostů vůbec

Trpěli nevinní

Na Prahu bylo svrženo zhruba 150 tun trhavých a zápalných bomb s napalmem v oblasti od Radlic až téměř po nákladové nádraží na Žižkově. Bombardování tak zasáhlo Radlice, Vyšehrad, Zlíchov, Nové Město, Vinohrady, Nusle, Vršovice nebo Pankrác, přičemž nejcitelněji útok pocítily Vinohrady a oblast od Palackého mostu a Karlova náměstí.

Celkem došlo k 701 úmrtí a 1184 obyvatel Prahy bylo zraněno. Mezi oběťmi nechyběly ani známé osobnosti jako například dcera Josefa Lady Eva. Jak tedy z průběhu akce vyplývá, oběťmi bombardování byli především civilisté. Bez střechy nad hlavou zůstalo z hodiny na hodinu okolo 11 000 Pražanů.

Pražské metro mělo stát už před 120 lety. Známé jsou i jeho trasy

Poslední oběti se objevily až 26 let po náletu

Posledními objevenými oběťmi byly mrtvoly nalezené až v roce 1971 ve sklepě domu na Vinohradské třídě. Těchto třiadvacet osob se při náletu udusilo v zasypaném krytu. Citelné ale byly i architektonické oběti – zasažen byl Emauzský klášter, Faustův dům, Grébovka, Vinohradské divadlo nebo dům na rohu Resslovy ulice a Rašínova nábřeží, který musel být zbourán. Teprve v roce 1996 byl na jeho místě postaven Tančící dům.Nepřehlédněte