7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak je

Další fotky

Destilát romantiky, pravý balzám na ženské srdce a předmět posměchu pro jejich protějšky. Dobře vědí, že na legendárního Geoffreye nemají a nikdy mít nebudou. Nebo mu závidí krásnou Angeliku? A co ještě nevíte?

Reklama

Archetypální záležitost – Pokud se autorovi podaří trefit do tzv. archetypů, pak má vyhráno. Problém je v tom, že archetyp, čili pravzor, nelze vypočítat. Vyhodnocuje je lidské podvědomí. Často se s „čistými“ archetypy setkáváme v pohádkách. Základní dvojice je animus a anima, muž a žena. O ženskosti Angeliky a mužnosti Geoffrey nelze pochybovat ani v nejmenším. Každá žena by si, podvědomě, přála najít svého Geoffrey. Tady ho vidí aspoň ve filmu. Ne každý muž by si přál najít právě Angeliku, i když svéhlavost se mezi typicky ženské vlastnosti jistě počítá, a ne zrovna v dobrém. U muže je stejná vlastnost – schopnost stát si za svým – naopak ceněna velmi vysoko, a pozitivně. V rámci mužského soupeření jsou muži schopni žárlit na úspěšnějšího muže, i když ho vidí jen ve filmu. A protože předčít ho nemohou, snaží se ho aspoň zesměšnit nebo se mu vysmívat.

Legendární Mrazík se nikdy neomrzí. Hádejte, jak dostala svou roli nechutná Marfuša

Kráska a zvíře – Další archetypální dvojice. V knižní předloze je mladičká, teprve 17 let stará Angelika, předhozena, a to sexuálně doslova, „zvířeti“, třicetiletému Geoffreymu de Peyracovi, kulhajícímu „netvoru“ se zjizvenou tváří, který jí musel v jejím věku připadat i nepřijatelně starý. Když se Peyrac vzdá svého nároku a rozhodne se nevymáhat násilím, na co získal právo sňatkem, ukáže, že není „zvířetem“. Stejně jako ve známé pohádce.

Za romantickým příběhem je děsivá realita. Víte, čím se doopravdy inspirovala pohádka Kráska a zvíře?

Exotické geny – Na přitažlivosti představitele filmového hraběte de Peyrac pro ženské pohlaví se nemalou měrou podílejí jeho „exotické“, v tomto případě ázerbájdžánské geny. Tady navíc tvoří skvělou protiváhu Angelice jako křehké blondýnce. Typově jí odpovídalo více hereček, volba nakonec padla na Michelle Mercier. Z efektu přitažlivosti „cizích genů“ těžila či těží řada herců, např. Omar Shariff, u nás třeba Sagvan Tofi. Předobrazem filmu jsou i v tomto případě skutečné preference při výběru partnera v běžném životě. Čím jsou geny budoucího páru odlišnější, tím větší je naděje na zplození kvalitního potomstva nestiženého dědičnými chorobami obdařeného navíc vynikajícím imunitním systémem.

15 zajímavostí o filmu Pretty Woman. Víte, že Gere opravdu hrál na klavír a Julia se vytratila na kafe s prostitutkami?

Knižní předloha – Autorka celkem čtrnáctidílné knižné série o Angelice se narodila roku 1921 jako Simone Changeux. Do světa literatury vstoupila roku 1956 dílem Angelika, markýza andělů, a to spolu se svým manželem ruského původu. Spolu s ním utvořila autorskou dvojici Serge a Anne Golon, později, po smrti manžela roku 1985, jako Sergeanne Golon. Zemřela roku 2017 při psaní závěrečného dílu své epopeje „Království Francie“, v níž Angelika završí svá vítězství. Děj jejího příběhu se odehrává v letech 1649 – 1682 a autorka kladla velký důraz na historické reálie. I díky nim je Angelika skutečně „jako živá“ a podobně jako Peyrac prochází i určitým psychologickým vývojem. V díle se celkem vykystuje na 1350 postav a Angelika se nakonec ocitne i v Kanadě, kde spolu s Peyracem bojují, kromě jiného, i s Indiány.

FOTO: Angelika

Angelika - Kultura iDNESAngelika - BleskAngelika - MirrorAngelika - Kultura iDNES – 2Angelika - FR – CINEMA – SYMPHONIE POUR UN MASSACRE
Další fotky
Angelika - GONE WITH THE WIND, from left: Vivien Leigh, Clark Gable, 1939Angelika - cinetomAngelika - Filmový přehledAngelika - Fine Art AmericaAngelika - Groovy HistoryAngelika - RealFilm.czAngelika - wikipedieAngelika - kafe.cz

Nezdolnost a nezlomnost – Angelika po celou dobu proti něčemu anebo za něco bojuje. Za vlastní svobodu, za svoji ekonomickou nezávislost, o lásku svého osudového muže, proti nespravedlnosti, někdy i o holý život. Tím se podobá další podobné nejprve literární a později i filmové postavě, Scarlett O´Hara ze Severu proti Jihu. A nakonec i současným ženám, které také často o něco a za něco bojují, nebo jsou nuceny bojovat. Byť ne za tak dramatických okolností. I proto obě tyto hrdinky zůstávají svým čtenářkám a divačkám stále sympatické a mají jim co říct.

Před 3 hodinami
Viděli jste poltergeista? Zažili jste jeho řádění, kdy létají po bytě předměty, padají talíře a...
Dnes, 16:00
Je děsivé, když během války dochází k bestiálním činům ze zvůle vojáků. Co však říct k tomu,...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Když byla Katka ještě malá holka, hodně se vztekala. Sice nepocházela z problémové rodiny, ale byla...
Dnes, 11:30
Neuvěřitelná fotografie na hranici snu a skutečnosti je zcela reálná. Lokomotiva vypadla oknem z nádraží i...
Dnes, 10:00
Když má člověk všechno pod kontrolou, cítí se bezpečně. Domnívat se však, že máme sílu...
Dnes, 09:01
Areál Nového rybníka v Příbrami by se mohl rozšířit o další sportoviště. Sportovní zařízení města...
Dnes, 08:00
Pokud jste nestihli navštívit unikátní výstavu Český a římský král Václav IV., která se koná...
Včera, 17:30
Zřejmě největší britský námořní válečný hrdina Horatio Nelson (29. září 1758 – 21. října 1805)...
Včera, 16:00
Jistě ten film také znáte. Děj se odehrává v jakési latinskoamerické zemi. Maličké městečko, kde...
Včera, 14:00
„Zní to jako paradox a přece je to jen pravdou, že Václav Jansa, tvůrce Staré...
Reklama