7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Anorexií a pokřiveným vnímáním těla trpí už dvouleté holčičky. Kde se stala chyba?

Současné ideály krásy odpovídají barbíně od Mattela A tak není divu, že malé holčičky, které ještě pořádně světu kolem nerozumí, jsou zmatené a porovnávají se s ostatními. Možná je to tím, že internet už má dnes opravdu každý, i to nejmenší dítě. Jenže dětská mysl je křehká a ne všechno pochopí. 

Reklama

To, že jsou časopisy plné modelek stejně jako internet, kam mají už malé děti přístup, nedělá dobře jejich psychice. Malé holčičky pak mohou být zmatené. Nemůže za to určitě jenom přístup k internetu, může na to ale mít vliv. Někdy stačí opravdu jen časopis anebo naopak ujišťování ze strany rodičů, že je dítě krásné. Jenže to může mít přesně opačný efekt.

Anorexie a bulimie jsou na vzestupu. Karolína (14) se podělila o svůj příběh

S negativním vnímáním svého těla má problém na 40 procent dětí ve věku 2 až 4 roky, upozorňují britští vědci. Přemýšlejí o tom, kolik váží, mluví o velikosti tělesných partií a proporcí a potřebují pochválit za to, jak vypadají. Ale pozor, srovnávat se s ostatními není řešení. Takové chování je rizikové i u dospělého jedince, který se srovnává s okolím – pak může lehce vyhodnotit, že je v něčem horší než ostatní, například ve vzhledu. Stejné vyhodnocení je škodlivé i pro dítě, které se začne porovnávat.

Bohužel – posedlost postavou a tím, jak kdo vypadá, je v západní společnosti opravdu tak rozšířená a chorobná, že se tím zabývají už i batolata. Rodiče si pak často myslí, že se to tak malého dítěte týkat nemůže, to je ale omyl. „Rodiče vnímají rané dětství jako věk nevinnosti, obdobím, kdy jsou děti zbaveny starostí o svou vizáž a tělo či sebevědomí. Nicméně aspekty vlastního vnímání těla jako zdravé sexuality, spokojenosti s tělem, přijetí svého těla a preference tělesných tvarů jsou ovlivněny rodinnými socializačními procesy už v době předškolního věku,“ tvrdí profesorka Janet Liechtyová z University of Illinois.

Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

Nejvíc dětem škodí takoví rodiče, které dítě chválí na úkor ostatních. Tento druh chválení ale má na sebedůvěru dítěte opačný vliv, ujišťování totiž zvyšuje pocity nejistoty. Dítě pak nastavuje svoje hodnocení tak, že se stane závislé na hodnocení ostatních. Tím si potřebuje potvrdit vlastní hodnotu. Pak je doslova posedlý tím, aby vypadal nejlépe ze všech, je posedlý svým vzhledem. „Rodiče by měli pěstovat pozitivní přístup k tělu a vyzdvihovat, co dokáže, ne jak vypadá, vážit si svého těla a také pěstovat soucit a pochopení pro ostatní místo porovnávání se s nimi,“ míní Liechtyová.

 

Před 33 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama