Antická mytologie? Ta slovanská je stejně bohatá, ale téměř neznámá

Slovanská mytologie

Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly se dokonce povinnou školní četbou, o té naší – slovanské – toho většina z nás ví jen pramálo, a přece je stejně bohatá jako ta z kraje pod Olympem.

Ano, antické bohy, především pak ty řecké, zná dnes každý průměrný žák střední školy. Některé příběhy se staly dokonce maturitní četbou. A přitom nám jsou tak vzdáleny a svou vlastní historii tak trochu zapomínáme. Slovanský božský panteon je však stejně bohatý, nemluvě o dalších příbězích, obyčejích a zvycích, které se nám zachovaly dodnes.

Perun není jediný

Při pohledu do vlastní slovanské historie si možná někteří z nás vzpomenou na boha hromovládce. Ano, Perun je patrně jedním z nejznámějších bohů slovanského nebe, který se sem tam v literatuře objeví. Důvodem je pravděpodobně jeho historické rozšíření, uctívali ho totiž nejspíše všichni Slované, na rozdíl od některých čistě lokálních bohů. Perun navíc v době války vstupoval do čela panteonu, aby přinesl vítězství slovanským zbraním.

Panovník, který ztratil trpělivost a začal užívat života. Nero, symbol krutosti antického Říma

Bůh otec a další

Jedním z původních a nejstarších bohů slovanského světa byl bůh nebe Svarog. Je považován za otce všech bohů. V průběhu času však přestal být objektem kultu a vystřídali ho mladší. Zejména pak jeho syn Dažbog, který je bohem slunce a kterého oslavují všichni Slované při zimním slunovratu.

Stal se římský císař bohem Slovanů?

Perunův bratr

Dalším významným bohem byl bůh všech států a vládce podsvětí, tzv. Návu, kde pásl duše zesnulých – Veles. Tento bůh, který bývá vyobrazován s kravskými rohy jako symbolem dobytka, jež mu je podřízen, byl pánem magie, vědění, věštění či básnictví. Také možná proto byl pozdějším církevním hodnostářům nejvíce trnem v oku. Křesťanští kněží mu přisuzovali roli ďábla a na jeho místo dosadili své světce Blažeje nebo Mikuláše. Veles byl vedle Peruna pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších božstev Slovanů.

Napůl slovanská princezna ovládla Turecko především důvtipem

Nechyběly ani ženy

Matku zemi představuje bohyně Mokoš. Je zosobněním vlhké, úrodné a plodné země. Nejstarší písemné zmínky o Mokoši se nachází v Nestorově Pověsti vremenných lět, kde se nachází v soupisu kyjevských bohů knížete Vladimíra jako jediné ženské božstvo. Svou sochu má i nedaleko obce Mokošín, kde se každoročně na její počest koná slavnost. Další ženou, slovanskou vládkyní, byla bohyně Lada. Je chápána jako bohyně lásky, jara, manželsví, setby a orby. V některých případech je dokonce přirovnávána k Venuši.

Nezvratný osud všeho živého. Pohřební rituály předků bychom dnes nepochopili

Slovanské svátky

Naši předkové ještě v předkřesťanské éře slavili také různé svátky a dbali o své tradice. Mezi nejvýznamnější svátky patřil jistě Kračun, Hody či Koleda, který se slavil při zimním slunovratu. Po přijetí křesťanství byl zatlačen do pozadí a nahrazen Vánocemi. Během Kračunu bylo slaveno zrození nového slunce, v personifikované podobě boha Dažboga. Zároveň se v období bezprostředně po zimním slunovratu stírá hranice mezi pozemským světem a podsvětím a lidé tak mohou potkávat duše svých zemřelých předků.

Mezi další svátky patřily svátky jara, Velesův svátek, Mokošina slavnost nebo nám známé dušičky.

Jak je patrné, také slovanská historie má co nabídnout a je opravdu srovnatelná i s antickým světem.

Včera, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Včera, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Včera, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Včera, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
2.8.2020
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
2.8.2020
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
2.8.2020
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
2.8.2020
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
2.8.2020
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama