Antropologie opravuje historii. Ani kosti Karla IV. neunikly zvědavým očím vědy

1.3.2020
Karel Dudek

Antropologie a politika se velmi často nemají rádi. Antropologie se často přidává na stranu historie a pomáhá odhalovat historické omyly, které nebývají oblíbené. Nejen mocnými, ale i lidmi, kterým vadí, když jsou některé jejich ikony napadány, jak to oni cítí.

I vědci jsou jen lidé, pokud celý život něco tvrdím, napíšu o tom odborné publikace a po třiceti letech se dostaví objev, který moji teorii vyvrací, jistě nebudu jásat. Jen skutečný vědec dokáže říci, děkuji vám, pane kolego, že jste můj omyl opravil.

Shrbený Karel IV. i nakažený Smetana. Unikátní objevy lékaře Emanuela Vlčka z ostatků českých velikánů

Mezi věhlasné antropology patřil i profesor Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Emanuel Vlček (1. 3. 1925 – 24. 10. 2006).  Vystudoval antropologii, a od roku 1955 se věnoval výzkumům kosterních pozůstatku našich slavných osobností. Měl vynikající průpravu, patřil i do týmu lidí, kteří zkoumali pozůstatky Jana Masaryka. V letech 1951 – 1957, pracoval ve Státním archeologickém ústavu v Nitře. V roce 1967 založil antropologické oddělení v Národním muzeu v Praze.

Svatý Václav jako patron českých zemí. Byl skutečně tak svatý, jak se o něm vykládá?

Jeho rukama prošly tělesné ostatky několika desítek osobností našich dějin. Počínaje svatou Ludmilou a jejím vnukem Václavem. Již u Václava antropologie zjistila řadu zajímavostí. Nebyl to žádný rachitický chudinka, který se pouze modlil, nebo se na Budči učil latinské texty. Antropologické výzkumy zjistili, že byl vysoký, velmi dobře fyzicky disponovaný, a po své matce Drahomíře, z kmene Stodoranů (Polabští Slované v Braniborsku) měl světlé vlasy a modré oči.

Jeho lebka zamotala vědcům hlavu, úplně srostlé lebeční švy nasvědčovaly daleko vyššímu stáří v okamžiku smrti. Teprve dalšími průzkumy jiných ostatků bylo zjištěno, že předčasné srůstání lebečních švů bylo genetickou anomálií všech Přemyslovců.

FOTO: Antropologie

Antropologie - Roentgen hlava lebkaAntropologie - lebkaAntropologie - Obraz Karla IV.Antropologie - lebka svatého VáclavaAntropologie - Ladislav Pohrobek
Další fotky
Antropologie - Václava IV

A co Otec vlasti, císař Karel IV.? Ani jeho kosti neunikly zvědavým očím vědy. Karel IV. měl zablokovanou krční páteř. Jako jistý Bedřich, z filmu Vesničko má, středisková, nemohl za hlasem otáčet hlavu, ale musel se otáčet celý. Následek úrazu při rytířském turnaji. Zápal plic, na který zemřel, zavinilo zlomení krčku stehenní kosti. Pro zajímavost, císař měl v okamžiku smrti, ve svých 62 letech, zcela kompletní a nepoškozený chrup.

Emanuelu Vlčkovi může poděkovat ze záhrobí i český král Jiří z Poděbrad. Průzkumem kostry Ladislava Pohrobka bylo definitivně vyvráceno staletími tradované podezření, že byl Jiřím z Poděbrad otráven. Degenerativní změny na kostech svědčily o akutní leukémii a nikoliv o otravu ředkvičkami. Ladislav Pohrobek zemřel na nemoc, se kterou by si nevěděla rady ani medicína současnosti. Antropologie tak definitivně vyvrací historické omyly, očišťuje nepravé viníky a napravuje domnělé křivdy. Ať už se to někomu líbí, nebo ne.Nepřehlédněte