„Věnuji se využívání technologií přes dvacet let a stále více se přesvědčuji o tom, že jsou velkým pomocníkem tam, kde jsme si dříve neuměli poradit. V tomto hackathonu se nám sešlo několik silných projektů, které mohou pomáhat nevidomým a slabozrakým na celém světě. Je vidět, že když se spojí nadšení, kreativita a technologie, vzniknou úplně nová řešení, která mají sílu měnit životy k lepšímu,“ uvedl ředitel pro technologické standardy a expert na umělou inteligenci z Microsoft Česká republika Dalibor Kačmář.
„Na vývoji obou vítězných aplikací se podíleli i lidé se zrakovým postižením, takže si ji tvořili i pro sebe a uměli vychytat zajímavé detaily. Letos jsme měli celý hackathon online. Byla to nová zkušenost a vůbec to neubralo na nadšení všech týmů a jejich schopnosti prezentovat svoje nápady,“ dodal.
Praktické pomůcky
Výsledkem vítězného projektu Cash Reader je aplikace, která dnes umožňuje rozpoznávat 90 měn světa bez připojení k internetu a pouhým namířením na jakoukoliv část bankovky. Což je obrovský posun oproti dřívějšku, kdy nevidomí lidé používali speciální zařízení nebo nepraktická plastová měřítka. Druhý vítěz, projekt Shelf Inspector od českého start-upu DataSentics dokáže nevidomým lidem prozradit, co mají před sebou v regálech obchodů. Stačí namířit telefon na příslušné místo a aplikace v telefonu rozpozná výrobek, jeho cenu a další informace.
INSPO se uskuteční v říjnu
Vítězové obou kategorií získali 10 000 euro (cca 250 000 Kč) na rozvoj svých projektů. Vítězné projekty se budou dále prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro lidi se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 12. října 2020 v Kongresovém centru v Praze. Podle údajů WHO žije na světě 39 milionů osob s částečnou nebo úplnou slepotou. V Česku potom je podle statistik ČSÚ 62 tisíc lidí s těžkým zrakovým omezením. Odborníci odhadují, že počet nevidomých bude v souvislosti se stárnutím lidstva narůstat.