18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Argentinská ulice je velmi vytížená. Jsou tu teď umístěna čidla na měření prachu a hluku

Společnost České Radiokomunikace (CRA) umístila v Argentinské ulici v Praze 7 čidla, která měří množství prachových částic v ovzduší a intenzitu hluku.

Reklama

23. listopadu se v Praze 7 odehraje v prostorách Prague Start Up Marketu soutěž CRA IoT Hackathon. V rámci 3. ročníku těchto akcí mohou nyní programátoři navrhovat, jak data z čidel prakticky využít a přispět tím ke kontrole a zvyšování kvality životního prostředí ve městě.

„Hlučnost a znečištění ovzduší patří mezi tradiční neduhy velkých měst. Při plánování rozvoje Prahy je třeba dbát na to, jak ulevit zejména těm nejvíce postiženým místům. Možnost získat data o tom, jak jsou na tom z hlediska hluku a prašnosti konkrétní lokality, by mohla být pro správu města velkým přínosem,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Do obdobného projektu se Praha 7 zapojila i v loňském roce. Společnost CRA umístila na strom u stanice MHD Vltavská prototyp čidla náklonu, které měřilo výkyvy stromu a dávalo tak možnost dlouhodobě sledovat jeho kondici a včas předejít případnému pádu či poškození.
V letošním roce spol. CRA Praze 7 nabídla umístění čidel na měření hluku a polétavých částic o velikosti 2,5 PM. Městská část pro měření vytipovala ulici Argentinská.
Umístění čidla je navázáno na soutěž CRA IoT Hackathon, který pořádá společnost České Radiokomunikace pro programátory a technologické nadšence. V rámci soutěže se hledají nejlepší nápady, aplikace a konkrétní možnosti pro budoucí využití dat z různých čidel, která měří teplotu, vlhkost, kvalitu ovzduší, detekují pohyb či zjišťují obsazení parkoviště nebo zaplněnost odpadových nádob a kontejnerů.

Soutěžící již nyní mohou využívat také data z čidel v ulici Argentinská a navrhnout aplikaci, která by pomohla k lepší kontrole životního prostředí ve městě.
„V posledních letech se jako firma snažíme velmi intenzivně pracovat na rozvoji internetu věcí v České republice. Nejen po stránce infrastruktury, ale i z hlediska zvyšování povědomí o IoT a jeho možnostech. Naše vlastní IoT síť, která je postavená na technologii LoRaWAN, pokrývá zhruba 70 % obyvatelstva na území celé ČR. Na základě našich zkušeností, a to jak v rámci předchozích ročníků soutěže, tak obchodních příležitostí, jsme se rozhodli v rámci soutěže zaměřit na oblasti, které zaznamenávají největší rozvoj, a sice chytrá města, odečty energií, zemědělství a průmysl 4.0. Věříme, že i letošní ročník nabídne zajímavé projekty a my rádi budeme stát u jejich realizace,“ řekl Miloš Mastník, obchodní ředitel CRA.

doprava ve městě
ilustrační foto
(Fefík)
Před 1 hodinou
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 3 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama