18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Asexuálka nebo nymfomanka. Proč jsou některé ženy náruživé a jiné frigidní?

Co je to normální sexuální touha a kdy už je žena považovaná za frigidní? Definice zůstává záhadou. Jinými slovy problém je to až ve chvíli, kdy to začne omezovat ženu nebo jejího partnera. Studie o ztrátě nebo nepřítomnosti ženské sexuální touhy jsou ale četné. Co odborníci vykoumali?

Reklama

Žena potřebuje být žádoucí

Intenzita erotické touhy je u ženy jiná než u muže. Zatímco muž „může“ vždy, žena musí mít pocit, že je žádoucí, potřebuje vidět, že po ní protějšek touží. To je zásadní rozdíl mezi erotickou touhou u mužů a žen. Roli zde samozřejmě hrají i další faktory jako je věk, životní styl, hormony nebo zdravotní stav. Vždy jde však o to, že u ženy je sexualita více spojena s city, intimitou, komunikací s partnerem. Potřebuje city, aby mohla milovat, zatímco muž má často potřebu sexu bez citů.

Jste po sexu smutní a pláčete? Může za to postkoitální dysforie

Za vším jsou hormony

Zatímco u muže je úroveň testosteronu trvalá, žena je závislá na cyklickém přísunu hormonů zodpovědných za sexuální touhu. Právě trvalá úroveň testosteronu může vysvětlovat relativní trvalost mužské touhy. Úroveň testosteronu se totiž jen velmi postupně snižuje s věkem. Muži vylučují dvacetkrát více testosteronu než ženy. Proto ženy musí být velmi zamilované a vzrušené, aby reagovaly na očekávání partnera. To ale nepřichází samo od sebe. Zejména ve složitých obdobích života ženy: těhotenství, porod, kojení, menstruace.

7 povolání, která mužům připadají nejvíce sexy. Patříte mezi ně?

Dnes se u ženy mluví o „reaktivní touze“ a o „faktorech vnímavosti“. Žena má základní, spontánní touhu, která je indikátorem citové vřelosti, a reaktivní touhu, která přichází v odpověď na sexuální stimulaci. Citový zájem ženy je reakcí na stimulaci odpovídající jejímu očekávání a osobní vnímavosti.

Co dokážou neurotransmitery?

Roli v emotivním a psychosociálním životě hrají neurotransmitery. Reagují na stimuly, které již měly v životě jednotlivce nějaký význam. Každá událost v životě jednotlivce je začleněna do zón, které se aktivují či znehybňují podle situace. Sexuální touha tak osciluje mezi vzrušením a znehybněním, jako váha, která se vychyluje pozitivně či negativně. Sexuální touha je osobní a jedinečnou zkušeností. Můžeme však uvést faktory, které usnadňují nebo blokují mechanismy ženské sexuální touhy.

Asexualita a odpor k pohlazení. Je to nemoc, nebo záhadná čtvrtá orientace?

Jsou to postoje a zákazy rodičů týkající se sexuality, přikázání náboženství, jejichž porušení vzbuzuje pocit viny, mýty a iracionální strach z masturbace a z některých poloh a sexuálních praktik, představy, že žena má tělo, které neodpovídá kulturním ideálům. Některá období jsou zvláště riskantní: dospívání u žen, těhotenství a porod, menopauza a fáze života, kdy je žena ve své sexuální touze obzvláště zranitelná.

Traumatizující sexuální zkušenosti či zneužívání mohou znamenat snížení sexuální touhy a vést někdy až k sexuální averzi. Je rovněž potřeba vzít v úvahu osobnostní charakteristiky, chronické nemoci a podávání léků, které ovlivňují sexuální zdraví. Všechny studie ukazují souvislost mezi ženskou sexuální touhou a nefunkčností páru.

Zdroj: ČTK/Le Figaro

Před 1 hodinou
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 3 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama