9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Auto nestartuje a musíte jet „sockou“? 5 tipů, jak přežít cestu MHD

Pokud jste v tramvajích, autobusech nebo metru častými hosty, dobře víte, že se tu člověk může stát svědkem (a mnohdy i nechtěným aktérem) mnoha situací. Bohužel zážitek z nich většinou není zrovna příjemný. Frekvenci spojů neovlivníme a spolucestující si vybrat nemůžeme – následující tipy ale udělají vaši příští cestu MHD alespoň snesitelnou.

Reklama

Choďte včas a mávejte

Pokud tentokrát přijdete na zastávku pár minut před plánovaným příjezdem spoje, vyhnete se zlomené noze na kusu zmrzlého sněhu nebo alespoň urputnému rozdýchávání nového rekordu v běhu na krátkou trať. Jestli po tom řidiči na vaší zastávce na znamení touží, mávejte jim. Vyvarujete se tak filosofické debatě s řidičem o smyslu mávání na jedinou linku autobusu, která zastávkou projíždí, a nezkazíte si cestu hned na jejím začátku.

Jak rychlá je městská doprava? Podívejte se na mapu časové dostupnosti

Kam si sednout?

Klíčová výhoda všech pravidelně dojíždějících je umění zvolit si v MHD správné místo. Nejprve si pečlivě rozmyslete, jestli se opravdu vyplatí si sednout. Pokud to zdraví dovolí a jedete jen pár stanic, o poslední volné místo v autobusu nebojujte. Beztak už se k němu řítí někdo jiný a vy se alespoň vyhnete neustálému těkání po ostatních, jestli mezi nimi není náhodou důchodce nebo těhotná žena. To samé platí pro sklapovací sedačky v autobusech, které využívají tělesně hendikepovaní a důchodci s taškami na kolečkách.

A kam se postavit?

Jestli se tentokrát rozhodnete pro stání, nikdy si nestoupejte na místo pro kočárky. Matky s kočárkem jsou ve snaze dostat se do jediné nízkopodlažní tramvaje, která v tu hodinu jede, schopné jít přes mrtvoly. Špatné místo ke stání je i v přední části autobusu. Nový nával lidí na další zastávce Vás může protlačit až do žluté zóny u kabiny řidiče – vězte, že vám nepoděkuje. V narvaném MHD může být osvěžující stoupnout si ke dveřím. S davem, který bude vystupovat, se alespoň nadechnete čerstvého vzduchu. Riskujete jen, že o tvrdě vybojované místo v autobusu přijdete a zůstanete stát na zastávce.

Nejhorší zážitky z MHD. Jsou řidiči tramvají a autobusů zlomyslní, nebo jen hloupí a nepozorní?

Aplikace a internet

Papírové jízdní řády, pokud se vám ještě doma válí, vyhoďte. Během zimy a pak v letní rozkopané Praze podle nich tramvaje stejně nejezdí. Také rozpis spojů na zastávce často chybí, nebo je na něm sprejem vyvedeno umělecké dílko. Naštěstí stránky dopravního podniku a mobilní aplikace na vyhledání spoje jsou aktualizované a správnou cestu poradí. Platba mobilem zase usnadní nákup lístků, když došly drobné.

Křížovky, sluchátka, čtečky

Nezbytná výbava introverta v MHD je cokoli, co od něj odvede pozornost spolucestujících. Krytí poskytne časopis, sudoku, ekniha nebo mobil. Pro jistotu si dejte i sluchátka do uší. Občas se ale vyplatí podívat, jestli není potřeba někoho pustit sednout. Ohleduplnost a zdvořilost v MHD totiž zoufale chybí.

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama