3℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Další fotky

V Česku jej vnímáme hlavně jako západní svátek, a tak Valentýna také slavíme – kytice růží, bonboniéra, pozvání na večeři, vyznání lásky. Jinde ve světě se to má s Valentýnem úplně jinak. Jihoafričanky si například na Valentýna připínají jméno svého vyvoleného na rukáv, v Dánsku místo růží kupují sněženky a v Saudské Arábii růže a čokoládová srdíčka rozhodně neseženete, Valentýn se tu totiž slavit nesmí.

Dánsko: Za hádanku vajíčko

Originální tradici dodržují v severských státech, nejvíce však v Dánsku a Norsku. Muži posílají anonymně ženám Gaekkebrev, veršovaná vtipná přáníčka s nápovědou z teček, kdo je poslal. Když žena do Velikonoc uhodne odesílatele, dostane vajíčko. Pokud ale neuhodne, musí naopak dát vajíčko autorovi valentýnky – ovšem pokud se přihlásí. Dánové místo tradičních růží upřednostňují spíše sněženky. Růže nejsou ostatně příliš populární ani v Peru – Peruánci svou náklonnost vyjadřují raději orchidejí.

Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. Proč je podle nich tento fenomén nesmysl?

Filipíny: Tisíce hromadných svateb

Svatbychtivé páry netrpělivě vyhlížejí Valentýna v Singapuru, kde se traduje, že 14. únor přinese do manželství víc lásky a štěstí. Velkolepěji Valentýna oslavují i na Filipínách, kde pořádají rovnou hromadné svatby. Najednou si tu řeknou své ano tisíce párů. Před pěti lety bylo oddáno v jednom jediném městě přes dvě stě dvojic. Oblíbenost svateb na Valentýna má na svědomí také to, že Filipíny na ně finančně přispívají kvůli prorodinné politice.

Saudská Arábie: Valentýn se trestá

Saudská Arábie a spolu s ní některé další muslimské země by naopak Valentýna nejraději vymazaly z kalendáře. Milenecká láska mezi mužem a ženou je tu před uzavřením manželství považována za hřích. Obchodníkům je nakázáno od začátku února odstranit všechnu výzdobu připomínající Valentýna, prodávat se nesmí růže ani čokoláda zdobená srdíčky a další „valentýnské“ zboží.

5 jazyků lásky zachrání každý vztah. Které známe a proč je důležité se je naučit?

Autobusy lásky a přátelé u piva

14. února můžete na silnicích v Estonsku potkat speciální autobusy lásky, ve kterých se mohou seznamovat nezadaní jedinci. Finové si zase Valentýna upravili po svém, udělali z něj den přátelství. Telefonují si s přáteli, které dlouho neviděli a společně vyráží do hospod a na večírky. Podobně je to i v Mexiku, kde se malou pozorností obdarovávají přátelé.

FOTO: Valentýn ve světě

Valentýn ve světě - žena, květina, láska, valentýnValentýn ve světě - pár, láska, valentýnValentýn ve světě - manželství, svatba, láskaValentýn ve světě - pár, láskaValentýn ve světě - restaurace, pár, láska, Valentýn
Další fotky
Valentýn ve světě - svatba, láska, manželstvíValentýn ve světě - přátelé, restaurace, kávaValentýn ve světě - restaurace, přáteléValentýn ve světě - láska, bonbony, Valentýn

Jméno na rukávu v JAR i oslava čokolády v Ghaně

Netradiční zvyk, který vychází ze starořímské slavnosti Lupercalia dodržují v Jihoafrické republice. Ženy si připínají jméno milované osoby na rukáv. Ženy jsou také na Valentýna aktivnější v Japonsku a Jižní Koreji, kde právě ženy obdarovávají muže. Muži mají zase příležitost o měsíc později na White day, kdy kupují hlavně bílé prádlo a bílou čokoládu ženám. Nepsané pravidlo říká, že hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než dostal muž od ženy.

Jeden z největších producentů kakaa na světě, západoafrická Ghana, si Valentýna kvůli větším tržbám z turismu také přizpůsobila. Nahradila jej národním dnem čokolády.

Včera, 18:30
Jej osud by mohl docela dobře posloužit jako základ pro některý z romantických a dobrodružných románů...
Včera, 17:00
Odulý muž v purpurové tóze svírá v ruce kitharu. Z výšin aquaduktu hledí na hořící...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
Mojžíš Maimonides mu říkali v Evropě, on sám používal akronym Rambam. Patřil k největším židovským...
Včera, 12:30
Nejen Vánoce, ale také Silvestr se blíží. Oslavy konce roku bývají bujaré a neméně finančně...
Včera, 11:00
Svatý Spyridon z Trimithonu, též Spiridon a česky Duchoslav či Dušan se narodil roku 270. Živil se...
Včera, 09:00
Lenochod se chová, jako kdyby se skládal hned z několika zvířat najednou. Nemá pohyblivé oči,...
14.12.2019
Princezny jsou nezbytnými postavami každé české pohádky. Většinou bývají pyšné, zlé na chudý lid, marnivé,...
14.12.2019
Studenti aikida označují tvůrce aikida tituly jako Kaiso, tedy „zakladatel“ nebo Ósensei – „velký učitel“. Jmenoval se...
14.12.2019
Začátek 20. století se nesl ve znamení dobývání pólů. Zatímco na ten severní se v...
14.12.2019
Narodil se 14. prosince 1854 v rodině krejčího ve Vídni. Jeho otec byl velkým vlastencem...
Reklama