-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Další fotky

V Česku jej vnímáme hlavně jako západní svátek, a tak Valentýna také slavíme – kytice růží, bonboniéra, pozvání na večeři, vyznání lásky. Jinde ve světě se to má s Valentýnem úplně jinak. Jihoafričanky si například na Valentýna připínají jméno svého vyvoleného na rukáv, v Dánsku místo růží kupují sněženky a v Saudské Arábii růže a čokoládová srdíčka rozhodně neseženete, Valentýn se tu totiž slavit nesmí.

Reklama

Dánsko: Za hádanku vajíčko

Originální tradici dodržují v severských státech, nejvíce však v Dánsku a Norsku. Muži posílají anonymně ženám Gaekkebrev, veršovaná vtipná přáníčka s nápovědou z teček, kdo je poslal. Když žena do Velikonoc uhodne odesílatele, dostane vajíčko. Pokud ale neuhodne, musí naopak dát vajíčko autorovi valentýnky – ovšem pokud se přihlásí. Dánové místo tradičních růží upřednostňují spíše sněženky. Růže nejsou ostatně příliš populární ani v Peru – Peruánci svou náklonnost vyjadřují raději orchidejí.

Láska na první pohled neexistuje, tvrdí vědci. Proč je podle nich tento fenomén nesmysl?

Filipíny: Tisíce hromadných svateb

Svatbychtivé páry netrpělivě vyhlížejí Valentýna v Singapuru, kde se traduje, že 14. únor přinese do manželství víc lásky a štěstí. Velkolepěji Valentýna oslavují i na Filipínách, kde pořádají rovnou hromadné svatby. Najednou si tu řeknou své ano tisíce párů. Před pěti lety bylo oddáno v jednom jediném městě přes dvě stě dvojic. Oblíbenost svateb na Valentýna má na svědomí také to, že Filipíny na ně finančně přispívají kvůli prorodinné politice.

Saudská Arábie: Valentýn se trestá

Saudská Arábie a spolu s ní některé další muslimské země by naopak Valentýna nejraději vymazaly z kalendáře. Milenecká láska mezi mužem a ženou je tu před uzavřením manželství považována za hřích. Obchodníkům je nakázáno od začátku února odstranit všechnu výzdobu připomínající Valentýna, prodávat se nesmí růže ani čokoláda zdobená srdíčky a další „valentýnské“ zboží.

5 jazyků lásky zachrání každý vztah. Které známe a proč je důležité se je naučit?

Autobusy lásky a přátelé u piva

14. února můžete na silnicích v Estonsku potkat speciální autobusy lásky, ve kterých se mohou seznamovat nezadaní jedinci. Finové si zase Valentýna upravili po svém, udělali z něj den přátelství. Telefonují si s přáteli, které dlouho neviděli a společně vyráží do hospod a na večírky. Podobně je to i v Mexiku, kde se malou pozorností obdarovávají přátelé.

FOTO: Valentýn ve světě

Valentýn ve světě - žena, květina, láska, valentýnValentýn ve světě - pár, láska, valentýnValentýn ve světě - manželství, svatba, láskaValentýn ve světě - pár, láskaValentýn ve světě - restaurace, pár, láska, Valentýn
Další fotky
Valentýn ve světě - svatba, láska, manželstvíValentýn ve světě - přátelé, restaurace, kávaValentýn ve světě - restaurace, přáteléValentýn ve světě - láska, bonbony, Valentýn

Jméno na rukávu v JAR i oslava čokolády v Ghaně

Netradiční zvyk, který vychází ze starořímské slavnosti Lupercalia dodržují v Jihoafrické republice. Ženy si připínají jméno milované osoby na rukáv. Ženy jsou také na Valentýna aktivnější v Japonsku a Jižní Koreji, kde právě ženy obdarovávají muže. Muži mají zase příležitost o měsíc později na White day, kdy kupují hlavně bílé prádlo a bílou čokoládu ženám. Nepsané pravidlo říká, že hodnota dárku by měla být dvakrát až třikrát vyšší než dostal muž od ženy.

Jeden z největších producentů kakaa na světě, západoafrická Ghana, si Valentýna kvůli větším tržbám z turismu také přizpůsobila. Nahradila jej národním dnem čokolády.

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama