Autorka Takové normální rodinky byla vlastně zámeckou paní, dožila se vysokého věku

10.1.2022
Jaroslav Svoboda

Jméno Věra Němotová dnes patrně nikomu nic neřekne. Když se ovšem řeknou názvy filmů a seriálů jako třeba Eva tropí hlouposti nebo Taková normální rodinka, je jasno. Pseudonym Fan Vavřincová už patrně zná většina milovníků českých filmů.

Věra Němotová se narodila 17. listopadu 1917 v Praze. Jejím otcem byl podnikatel Vavřinec Peiger, který byl mimo jiné ředitelem cukrovarů firmy Česká cukerní. Mladá Věra Peigerová vystudovala francouzské gymnázium, po maturitě krátce studovala jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ovšem, už od dětství tíhla k literatuře a obdivovala vypravěčský styl světových humoristů, a tak už v šestnácti letech publikovala své prvotiny v ženských časopisech. Její povídky a příběhy na pokračování se dočkaly i knižních vydání, jako např. Sladká dívka (1941) nebo Pozor! Zázračné dítě (1943).

Věřiny práce si brzy všiml režisér Martin Frič, který chtěl natočit její román Patsy tropí hlouposti. Ten vycházel v jednom z ženských časopisů. V tuto dobu se i zrodil pseudonym Fan Vavřincová a scénář k jedné z nejslavnějších komedií českého filmu Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích.

Byl hvězdou malých rolí i Burianovým přihrávačem, po válce se zcela ztratil

Vavřincová, která už pod tímto pseudonymem začínala být známá, se tajně podílela i na dalším Fričově filmu Hotel Modr hvězda. V průběhu okupace se pak provdala a jejím manželem se stal Bohumil Němota. Díky němu také strávila několik let na zámku Sudovice na Příbramsku, objekt dnes znovu patří rodině Němotových.

Hlavní hřeb její činnosti fakt přichází na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století.  Její seriál Taková normální rodinka se stal nesmrtelným, jednalo se vlastně o první český sitcom. Tento nadčasový projekt se dodnes těší značné divácké oblibě, Fan Vavřincová do scénáře navíc zakomponovala postavu účetního Koníčka, jíž chtěla vzdát hold osobnosti Oldřicha Nového. Ten se sice práci před kamerou v té době ze zdravotních důvodů již vyhýbal, ale vzpomínky na předválečné filmování scénářů Fan Vavřincové mu nedovolily odmítnout.

Po roce 1989 se Fan Vavřincové dostalo obnovené pozornosti, knižně byly vydány její starší scénáře, reedicí se dočkaly i kdysi oblíbené humoristické romány, slavný film EVA TROPÍ HLOUPOSTI se stal předlohou ke stejnojmenné divadelní hře uvedené v roce 2009 v Městském divadle ve Zlíně. Fan Vavřincová se dožila vysokého věku, zemřela 16. prosince 2012 ve svých 95 letech.

Zdroj: ČSFD


Témata:

Nepřehlédněte