Autovrak z Ukrajiny skončí na Národní třídě

15.11.2022
Simona Knotková

Zástupci Paměti národa a Prahy 1 se v pondělí dohodli na umístění autovraku zničeného při válce na Ukrajině na pražskou Národní třídu u příležitosti letošních připomínek 17. listopadu. Úředníci městské části s instalací původně nesouhlasili, obrat v jednání nastal až s nástupem nové starostky Terezie Radoměřské z TOP 09.

„Umístění vraků z Ukrajiny je naprosto namístě, protože jestli se někde bojuje o svobodu prakticky celé Evropy, tak je to přesně na Ukrajině,“ řekla České televizi nová starostka Prahy 1. Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která Paměť národa spravuje, v pondělí na facebooku uvedl, že vrak z Ukrajiny i s několika vysvětlujícími panely umístí na Národní třídě u křižovatky se Spálenou ulicí.

Paměť národa pořídila osm aut zničených na Ukrajině při ruské vojenské invazi a vystavuje je v českých městech. Trojici aut zničených raketovou střelou si mohou lidé prohlédnout v posledních týdnech v Českých Budějovicích, řekl Kroupa minulý týden na tiskové konferenci.

Jedno z aut chtěla organizace umístit na Národní třídu u Národního divadla 17. listopadu, podle Kroupy ale Praha 1 odmítla instalaci vraku s tím, že nijak nesouvisí s oslavami Dne boje za svobodu a demokracii. Mluvčí úřadu Prahy 1 Petr Bidlo oponoval, že vrak by v požadovaném místě vytvořil nebezpečný prvek a organizace neakceptovala návrh úřadu, aby jej umístila jinam.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte