29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Avokádo jako nový trend: Proč ho všichni kupují a čím je nebezpečné?

Ovoce se zvláštní chutí a hruškovitým tvarem neskrývá jen spoustu vitaminů, ale i toxický persin a nebezpečí hrozící při neopatrném vykrajování.

Reklama

Avokádo je plod hruškovce přelahodného (Persea americana) s původem v jižním Mexiku a díky svým nutričním hodnotám se stalo pravidelnou surovinou ve zdravém jídelníčku. Dužina oproti ostatnímu ovoci neobsahuje téměř žádný cukr, ale naopak nezvyklé množství tuku. Složením se tuk v avokádu nejvíce podobá olivovému oleji. Díky tomu se hodí nejen do zdravého jídelníčku, ale také pro ty, kteří chtějí hubnout. Kromě cenných mastných kyselin avokádo obsahuje také minerální látky (draslík, měď, hořčík, fosfor) a vitaminy (C, E, K, H, B).

5 úžasných tipů na skvělé grilované ovoce! Hodíte si na gril grep, banán se skořicí nebo ananas s čili?

Pokud je plod zralý, dužina má krémovitou strukturu a dobře se roztírá. Navíc nemá pro ovoce typickou sladkou chuť. Proto se mimo jiné používá na přípravu nejrůznějších pomazánek a dipů. Existuje i spousta receptů s tepelně upraveným avokádem, tak ale přijdeme o spoustu cenných látek, proto je lepší konzumovat jej syrové.

Tradičním receptem je mexické guacamole, které se skvěle hodí k masu, do tortilly nebo na salát. Guacamole má několik regionálních podob, ale velmi rozšířený je tento recept:

  • avokádo
  • rajčata
  • cibule
  • česnek
  • limetka nebo citrón
  • koriandr
  • mořská sůl
  • pepř

Postup: Avokádo rozmačkáme a přidáme nakrájená rajčata, cibuli, čerstvý koriandr, drcený česnek, sůl, pepř a šťávu z limetky nebo citrónu. Citrónová šťáva zabrání oxidaci a nežádoucímu hnědnutí dipu.

Známe 7 skvělých a zdravých receptů z cukety, na rizoto i cuketové medvídky

Kromě mnoha prospěšných látek avokádo obsahuje také persin, který se nachází především v listech, slupce a peckách a je silně jedovatý pro zvířata. Právě slupky z avokáda bývají častou příčinou otrav domácího ptactva. Papoušci slupky sice ochotně konzumují, ale většina z nich do 24 hodin uhyne. Avokádo se nedoporučuje podávat žádným domácím mazlíčkům, včetně psů a koček.

Pro člověka může avokádo také představovat nebezpečí, a to v podobě vražedného kluzkého nástroje v kombinaci s nožem. Mnoho lidí se pokouší avokádo oloupat nebo vykrojit pecku ostrým předmětem a skončí na pohotovosti s krvácející ránou v oblasti pod záprstními kostmi. Nůž, který nešikovně sklouzne po hladké pecce nebo slupce může dokonce způsobit necitlivost v prstech. Úraz je natolik rozšířený, že už má dokonce svůj vlastní název: „avokádová ruka“. Řezné zranění vyžaduje několik stehů a doktoři zvažují, zda by nestálo za to označit plody v obchodech výstražnou nálepkou.

FOTO: Avokádo

Avokádo - avokadoAvokádo - jednohubky avokadoAvokádo - avokadoAvokádo - guacamole avokadoAvokádo - zraneni
Další fotky
Avokádo - avokado rajcata

Jak se dostat do avokáda a neublížit si?

Avokádo je velmi měkké ovoce – není potřeba ho loupat, stačí jej opatrně rozkrojit po obvodu, jako když krájíme broskev, a otevřít. Pecku dostaneme ven i obyčejnou lžičkou a stejným způsobem můžeme vydlabat dužinu, která jde od slupky snadno. Je potřeba myslet na to, že pecka avokáda je poměrně velká a velmi kluzká. Když s tím ale budete počítat a dáte si při krájení pozor, vyhnete se úrazu i vtípkům doktorů a sester na pohotovosti, kteří musí takových incidentů řešit dokonce několik týdně.

Před 56 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama