1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Až 40 metrů vysoká vlna vody před 60 lety zabila více jak 400 lidí. Když se protrhne přehrada, není kam utéct

Další fotky

K této tragické události, protržení přehrady Malpasset na řece Reyran ve Francii, došlo 2. prosince 1959 přibližně 7 km od města Fréjus na francouzské riviéře. Následná katastrofální záplava si pak vyžádala životy 423 lidí a způsobila škodu odhadnutou dnes na půl miliardy eur. Muselo k tomu ale opravdu dojít?

Stavba přehrady pod vedením známého francouzského inženýra André Coynea začala v dubnu 1952 a byla dokončena v roce 1954. Souběžně s výstavbou přehradní hráze o 1400 metrů dále po proudu řeky probíhala také stavba dálnice. Přehrada měla regulovat rychlost toku řeky a zadržovala 50 milionů kubických metrů vody, která se používala v zemědělství, pro domácnosti a turistický sektor v přilehlé oblasti. Její délka činila 222 metrů, vysoká byla 66 metrů a měla šířku u koruny hráze 1,5 metru a u základny 6,78 metrů. Plného stavu vody dosáhla až 5 let po dokončení, v roce 1959.

Když praskne přehrada. Vesnice Bouzey zmizela ze světa během dvou hodin

A právě koncem tohoto roku, 2. prosince v 21.13 hodin, došlo k jejímu protržení, na první pohled proto, že hladina vody stoupala rychlým tempem v důsledku vydatných srážek. Už během dopoledne nádrž dosáhla své maximální úrovně a voda sahala pouhých 28 cm pod okraj hráze. Hrázný André Ferro proto požádal o povolení k vypuštění přebytečné vody, ale nedostal ho z toho důvodu, že by zvýšené odpouštění vody z přehrady mohlo zaplavit staveniště dálnice. Později, zhruba pět hodin před protržením hráze, mohl hrázný otevřít spodní vypouštěcí šachty, ale průtok 40 m3/sek hladinu vody zdaleka včas snížit nestačil. Do přehrady natékalo tolik vody, že snížit hladinu vody o několik centimetrů trvalo celé tři hodiny. Nakonec se přehradní hráz zhroutila celá najednou, jen u jejího pravého břehu zbylo několik bloků betonu. Trosky hráze se potom našly rozptýlené po celé zaplavené oblasti.

Tsunami v horách, kterou nezavinila příroda, ale člověk. Za každou cenu postavit obří dílo se nevyplácí

Protržení přehrady vytvořilo masivní záplavovou vlnu vysokou na začátku své cesty 40 metrů a pohybující se rychlostí 70 km za hodinu. Z povrchu země smetla dvě menší vesnice i staveniště dálnice. Voda s sebou nesla i betonové bloky z hráze, z nichž některé vážily až 600 tun. Za 20 minut se už „jen“ tři metry vysoká vlna přiřítila do města Fréjus vzdáleného 7 km od přehrady a zaplavila jeho západní polovinu a konečně dorazila do moře, kde zanikla. Předtím ale zničila také různé místní silnice a železniční tratě. V celé oblasti zlikvidovala 155 budov a dalších 496 poškodila a znehodnotila 1350 hektarů půdy. Škoda byla vyčíslena v dnešních cenách asi na půl miliardy eur.

Když zabíjí bahnotok. Katastrofa v malebném italském Trentinu si vyžádala 268 obětí

Příčinou protržení přehrady Malpasset nebylo pochopitelně jen množství vody, které měla zadržet, neboť přehrady jsou projektovány tak, aby se v případě přeplnění voda mohla začít přelévat přes korunu hráze a hráz se tak neprolomila. V tomto případě však zřejmě došlo k podcenění geologického průzkumu.

Podle příslušných geologických a hydrologických studií provedených v roce 1946 bylo sice umístění hráze správné, ale geologický průzkum regionu nebyl z důvodu nedostatečného financování proveden v dostatečné šíři. Za nejpravděpodobnější příčinu katastrofy je dnes proto považován tektonický zlom, který byl objeven až později, a z toho plynoucí rozdíly v mechanických vlastnostech ruly, na které byla přehrada postavena. K nestabilitě hráze mohly přispět odstřely skály při stavbě dálnice. Už týdny před katastrofou byly slyšet v okolí přehrady podivné praskající zvuky, ale nikdo jim nevěnoval pozornost. Stejně jako netěsnostem na pravé straně hráze, které se objevily v listopadu téhož roku.

FOTO: Protržení přehrady Malpasset

Protržení přehrady Malpasset - Co zůstalo z přehrady Malpasset – wikipediaProtržení přehrady Malpasset - 1 – Zbytky přehrady Malpasset ve Francii, která se rozpadla 2. prosince 1959 -wikimedia.commons –Protržení přehrady Malpasset - 2 – Zbytky přehrady Malpasset ve Francii, která se rozpadla 2. prosince 1959 -wikimedia.commonsProtržení přehrady Malpasset - 3 – Zbytky přehrady Malpasset ve Francii, která se rozpadla 2. prosince 1959 – wikimedia.commons-Protržení přehrady Malpasset - 4 – Zbytky přehrady Malpasset ve Francii, která se rozpadla 2. prosince 1959 -wikimedia.commons –
Další fotky
Protržení přehrady Malpasset - 5- Zbytky přehrady Malpasset ve Francii, která se rozpadla 2. prosince 1959 – wikimedia.commons-Protržení přehrady Malpasset - Krajina pod přehradou – wikimedia.commons-Protržení přehrady Malpasset - Pohled na zničenou přehradu – –Protržení přehrady Malpasset - Pohled na zničenou přehradu -wikimedia.commons –Protržení přehrady Malpasset - Ruines du Barrage de Malpasset s kupé droite du diere suite a l’arrachement de la roche. -wikimedia.commons –Protržení přehrady Malpasset - Římské akvadukty z Monsu do Fréjusu. Mapa – letecké snímky (uprostřed přehrada Malpasset -wikimedia.commons –Protržení přehrady Malpasset - Spodní výtoková šachta – wikimedia.commons-

Co by mohlo protržení přehrady zabránit? Stačilo ji postavit asi o 200 metrů výš po proudu řeky, mimo onen tektonický zlom a vybavit ji většími vypouštěcími šachtami. A, pochopitelně, věnovat pozornost varovným příznakům, které se prokazatelně objevily před protržením hráze. Toto poslední doporučení ovšem neplatí jen pro přehrady.

Před 52 minutami
Proslavil se jako malíř orientálních až pohádkových scén, v nichž hrají hlavní roli víly, bohové...
Před 1 hodinou
Další podzimní prodejní Pražská výstava nožů se odbude tuto neděli na Novoměstské radnici. Už stabilně...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Jekatěrina Pavlovna Bagrationová se 7. prosince 1783 narodila jako hraběnka Skavronská do vyhlášeného ruského šlechtického rodu...
Před 3 hodinami
Pražští vysokoškoláci Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský spolu tvořili folkové duo hrající humorné písně. V...
Dnes, 12:30
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Dnes, 11:44
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Dnes, 11:00
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Dnes, 09:00
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Reklama