Babička Gérarda Philipa pocházela z Prahy a on sám měl skončit v soudní síni. Překvapující fakta ze života slavného herce

Další fotky

U nás se proslavil především nezapomenutelnou a nepřekonatelnou titulní rolí ve filmu „Fanfán Tulipán“ (1951) po boku krásné Giny Lollobrigidy a jednou provždy se tak stal prototypem romantického rošťáka, který se ale umí i bláznivě a zároveň opravdově zamilovat.

Nechce se ani věřit, že Gérard Philipe se narodil téměř před sto lety, 4. prosince 1922, a to v bohaté a patřičně konformní rodině, kupodivu i s kořeny sahajícími k nám, Patřila do ní totiž také babička z matčiny strany Wilhelmine-Elisabeth Seligerová, která se narodila v Praze v německé rodině, potom se přestěhovala do Brna, a nakonec odešla do Francie, kde se provdala a už zůstala.

„Vinnetou“ Pierre Brice. Slavný představitel náčelníka Apačů byl velkým milovníkem psů

Philipův otec byl právník a chtěl, aby Gérard pokračoval v jeho profesních stopách. Po složení maturity ho proto rodiče zapsali na právnický institut, kam však odmítl nastoupit. Celým svým srdcem totiž cítil, že je předurčen stát se hercem. Šťastné bylo v tomto ohledu jeho setkání s francouzským spisovatelem André Gidem a se známým režisérem Marcem Allégretem, kteří ho na jeho cestě za životním snem podpořili.

Hvězdné i jiné chvíle Seana Conneryho. Stal se Jamesem Bondem i nejvíce sexy mužem 20. století

Gérard Philipe potom dva roky navštěvoval hereckou školu Jeanna Walta v Cannes. V roce 1942 se objevuje na divadelní scéně a putuje s kočovnou společností po Francii a Švýcarsku. Vylodění spojeneckých vojsk 6. června 1944 ho zastihne již v divadle v Paříži. Zapojuje se do francouzského podzemního hnutí a brání pařížskou radnici a na radu své matky si změnil v roce 1944 příjmení z „Filipa“ na „Philipe“. Možná i proto, aby nebyl takto přímočaře spojován se svým otcem, který byl v roce 1945 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti za kolaboraci s nepřítelem, tj. s Němci. Tomu se podařilo včas odjet do Španělska a domů se vrátil až po amnestii v roce 1959. Ve španělském exilu ho Gérard několikrát navštívil.

Polský James Bond. Životní dráha Stanisława Mikulského se uzavřela před pěti lety

I když si Gérard Philipe nejvíce cenil svého vystupování v divadle, neopomíjel ani kinematografii. Dá se říct, že kamera ho opravdu milovala, protože v letech 1944 až 1959, tj. během 15 let, se objevil ve 34 filmech. Stejně hvězdné byly i jeho partnerky. Kromě již zmíněné Giny Lollobrigidy si ve filmu „Velké manévry“ (1955) zahrál s první dámou francouzského filmu Michele Morganovou a mladou a tehdy začínající Brigitte Bardotovou. První promítání tohoto filmu se konalo v Moskvě 17. října 1955 v rámci tamního prvního „francouzského filmového týdne“, což francouzský tisk jednohlasně odsoudil s tím, že měl být pro tuto příležitost vybrán film jiný. Protože takto to vypadalo, že francouzská armáda nemá na práci nic lepšího, než se honit za ženskými. Obecně však byl tento snímek přijat dobře jak kritikou, tak i obecenstvem.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Svou budoucí ženu, o pět let starší etnografku a spisovatelku Nicole Fourcad, Gérard Philipe poznal v roce 1942 v Nice. Nicole byla vdaná, ale láska k Gérardovi zvítězila. Rozvedla se a na jeho přání si změnila jméno na Anne. Jeho přátelům se jejich vztah zdál poněkud divný, protože Anne jim připadala příliš vážná ve srovnání s ženami, kterým Gérard věnoval svou přízeň předtím. Svatba se konala v roce 1951, v prosinci 1954 se jim narodila dcera Anne-Marie a v únoru 1956 syn Oliver.

Ve své reportáži vystihl sovětskou stalinskou totalitu, ale nikdo mu nevěřil

V té době si Gérard Philipe vyzkoušel režijní práci při natáčení filmu Dobrodružství Tilla Eulenspiegela (1956), v němž zároveň i hrál titulní roli vlámského hrdiny ze šestnáctého století, bojujícího proti španělským okupantům. Philipe vnímal tento film jako svůj autorský projekt velmi odpovědně, až tak že z neskutečných 90 natáčecích dnů s exteriéry v několika evropských zemích, Švédsku, ve Francii a Belgii, se sestříhalo 110 – 120 minut filmu. Nakonec byl ale zklamán slabším diváckým ohlasem svého díla, na kterém si dal tolik záležet.

Hitlerova nejoblíbenější herečka pomáhala Židům. Přesto po válce čelila nařčením z nacismu

Ve stínu jeho nejslavnější role, Fanfána Tulipána, zůstal nejen Till Eulenspiegel, ale i fakt, že Gérard Philipe se veřejně angažoval, sympatizoval s francouzskou levicí, zúčastňoval se i se svou ženou protestních pochodů a v roce 1950 podepsal ve Francii mezi prvními petici za zákaz jaderných zbraní. Byl výborným interpretem Marxových a Hegerových děl. Přednášky, připravené Paulem Maierem, znalcem Marxova díla, nahrál na gramofonové desky, kde dovedl velmi procítěně vyslovit myšlenky obou filosofů. Obdivoval i Fidela Castra, kterého navštívil na Kubě při zpáteční cestě z natáčení.

Skromný, pokorný herec a sympaťák českých filmových komedií. František Peterka, chlap jako hora

Gérard Philipe zemřel 25. listopadu 1959 na tehdy lékařsky neřešitelnou rakovinu jater po natáčení svého posledního filmu „Horečka stoupá v El Pao“ v obtížných klimatických podmínkách v Mexiku. Je pohřben na venkovském hřbitově v Ramatuelle v Provence, které bylo prázdninovým domovem Philipových. Do rakve byl podle svého přání uložen v kostýmu své nejmilejší postavy, Cida, kastilského rytíře a válečníka v raně středověkém Španělsku.

FOTO: Gerard Philipe

Gerard Philipe - Plakát na film Fanfán Tulipán s nepřekonatelným Gerardem Philipem – wikipediaGerard Philipe - Gérard Philipe v kostýmu Cida, ve kterém byl i pohřbrn – wikipedieGerard Philipe - Filmový plakát – Velké manévry (1955) – wikipediaGerard Philipe - Gérard Philipe – scéna z filmu –Gerard Philipe - Gérard Philipe čte poemu Paula Eluarda pro Pierra Segherse, Parříž 1955 – wikimedia.common-
Další fotky
Gerard Philipe - Gérard Philipe v roce 1955 – wikipedieGerard Philipe - La maison qu’habita le comédien Gérard Philipe de 1954 jusqu’a sa mort en 1959, pres de l’Oise, ruelle du port de Gency -wikimedia.common –Gerard Philipe - Hrob Gérarda a Anne Philipe – wikimedia.common-Gerard Philipe - Hrobka Gérarda a Anne Philipe . -wikimedia.common –Gerard Philipe - Ulice Gérarda Philipa – wikipedie

Po jeho smrti se Anne již nikdy nevdala a zůstala sama. Čtyři roky po smrti svého manžela vydala knihu „Kratší než vzdech“, kde vzpomíná na jejich společný život, přetržený zákeřnou chorobou. Zemřela v roce 1990 a přežila ho tak o celých 31 let.

 

Dnes, 17:30
Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 - 27. 4. 1918) pocházející z polského...
Dnes, 16:00
Vize markýze de Sade byly plné nejtemnějších zákoutí lidské sexuality a nevídané perverze. Od prvních...
Dnes, 14:00
Na dnešek jsme slíbili povídání o jednotlivých elektrických kuchyňských pomocnících. Pojďme rovnou k věci. Mixér, šlehač,...
Dnes, 11:30
Lákavé pronikání do tajemného podzemí i touha stát se objevitelem dosud neznámých a nevídaných prostor...
Dnes, 10:00
Vysoké Tatry svědčí romantikům i absolutním realistům. A je tu báječně, a pokud se nám...
Dnes, 08:00
Brokolici spousta lidí vyloženě nenávidí. Přitom jde o velmi zdravou a chutnou zeleninu, kterou lze...
Včera, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Včera, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Včera, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Včera, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Reklama