• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Babišův střet zájmů se opět vrací na kraj. Rozhodovat bude úřad hejtmanky Peckové (STAN)

  21.10.2021
  Jan Štoll

  Černošický městský úřad uložil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokutu 250 tisíc korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů. Toho se měl dopustit tím, že ovládá média. Premiér se proti rozhodnutí odvolal. Už podruhé tak bude o Babišově střetu zájmů rozhodovat středočeské hejtmanství. Poprvé úřad, tehdy vedený hejtmankou Jermanovou (ANO), rozhodnutí Černošic smetl ze stolu.

  Ovládání médií je zapovězeno veřejným funkcionářům podle zákona o střetu zájmů z roku 2017 a společnosti ovládané Andrejem Babišem jich několik vlastnily. „Celou podstatu údajného střetu zájmů považujeme za nesmyslnou, neboť můj klient požadavky zákona, který byl vytvořen speciálně proti němu, tedy tzv. lex Babiš, splnil tím, že akcie společností Agrofert a SynBiol převedl do svěřenských fondů (2017),“ uvádí na obranu Babišův právník Václav Knotek.

  Premiér Andrej Babiš (ANO) se proto už po druhé odvolal proti pokutě, kterou mu udělil černošický městský úřad za přestupek proti zákonu o střetu zájmů.

  „Dne 14. 10. 2021 obdržel Městský úřad Černošice, Odbor přestupků, prostřednictvím zástupce Ing. Andreje Babiše, odvolání proti rozhodnutí, kterým bylo rozhodnuto o přestupku podle zákona o střetu zájmů,“ uvedly Černošice v prohlášení s tím, že bude vypracováno stanovisko a připraven spis pro odvolací orgán, kterým je Krajský úřad Středočeského kraje.

  Ten ve stejné věci už jednou rozhodoval, v roce 2019 ještě za hejtmanky Jaroslavy Jermanové. Tehdy krajský úřad viděl v postupu městského úřadu v Černošicích procesní i další nedostatky. Babišovu odvolání vyhověl, a vrátil věc k novému projednání do Černošic. „Odvolací správní orgán (středočeský krajský úřad) shledal nedostatky jak v procesním postupu správního orgánu l. stupně (černošického úřadu), tak ve zjištění skutkového stavu věci a v právním posouzení věci,“ uváděl tehdy kraj ve svém rozhodnutí.

  Tehdy se objevila spekulace o tom, že hejtmanka Jermanová mohla mít na rozhodnutí úřadu vliv. A že spojitost mohla mít i personální výměna. Jen pár dní před tím totiž byly přestupky, které řešil odbor správních agend, přesunuty pod odbor legislativně právní. „Je to naprostý nesmysl. Nejenže ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje musel opakovaně vyvracet lži, že by na úřadě došlo k účelovým personálním změnám v oddělení přestupků, ale znovu důrazně opakuji, že politici nesmějí ze zákona ovlivňovat správní řízení – a já zákony ctím,“ uvedla tehdy hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

  Později se však ukázalo, že ředitel Holub byl klíčový úředník Jermanové, který za “mimořádné služby” dostával VIP odměny. Díky nim si vydělal více než ministr vlády, ke stotisícovému platu dostával každý měsíc odměny od 70 do 85 tisíc.

  Se střetem zájmů médií Andreje Babiše se už ale na středočeském hejtmanství jednou vypořádali. S příchodem nové hejtmanky Peckové skončil kontrakt Mafry na vydávání zpravodaje Středočech za 17 milionů korun. „Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala tehdy s odkazem na stejnou politickou příslušnost Jermanové a Babiše.

  Smlouvu tehdy uzavřela hejtmanka Jermanová necelý měsíc před krajskými volbami, ve kterých po plejádě skandálů u voličů propadla.

  STO/ČTK  Nepřehlédněte