Bajkal, unikátní zásobárna sladké vody a ekologie. Peníze se opravdu pít nedají

Další fotky

Na glóbu naší planety, nebo v zeměpisných atlasech světa, převládá modrá barva. Jednoznačně. Skoro máme pocit, že ty ostatní barvy, které představují pevniny, jsou jakési skvrny, kterými tuto souvislou modrou plochu někdo znečistil nějakým nedopatřením. Více jak tisíc tři sta milionů kilometrů krychlových vody, zalévá naši planetu. Jakákoliv zmínka o jejím nedostatku se při tomto pohledu a zjištění zdá naprosto bláhová, a vyvolá u mnoha lidí útrpný úsměv.

Abychom se dostali do stresu, vůbec není nutné ocitnout se uprostřed Sahary. Úplně stačí, když vodovodní kohoutek zachrchlá a nevyteče ani kapka. Pelášíme pro vodu balenou a vyhlížíme z balkonu náhradní autocisternu. To je ta lepší možnost.

V tom druhém případě se plahočíme kilometry savanou s hliněnou nádobou na hlavě. V tom nejhorším případě se radujeme z kaluže, které si zatím žádný predátor ještě nevšiml. Ale už dost strašní. Jedno je jisté. Zásoby slané vody jsou skutečně nevyčerpatelné. S tou pitnou vodou už je to podstatně horší. Tvoří necelá dvě procenta světových zásob. Vodní toky, jezera, rybníky. Sníh a sladkovodní led. A déšť. Tím to končí. Unikátní zásobárnou sladké vody je především jezero Bajkal.

Hustá a slaná kaluž bez života. Jezero, které zmizelo ze světa

Jezero Bajkal nalezneme v sibiřské části Ruska. V její jižní části, poblíž hranic s Mongolskem, na rozhraní oblastí Irkutské a Burjatské. Vzniklo v třetihorách, je téměř třicet milionů let staré a v tomto směru nemá na této planetě konkurenci.

Nalezneme zde i největší hloubku, jaká se v jezerech vyskytuje, přesně 1641 metrů. Bajkalské jezero má více vody než Baltské moře. Délka odpovídá vzdálenosti z Chebu do Košic a šířka kolísá v rozmezí od třiceti do osmdesáti kilometrů. Taková nudle, kterou při prvním pohledu na mapu Asie přehlédneme. Přesto však ukrývá celou jednu pětinu světových zásob sladké vody.

Ta třetí planeta je jiná. Jasný kotouč, pokrytý bílými mračny. Planeta Voda

Do Bajkalu ústí 336 vodních toků. Vytéká z něj pouze jediná řeka, Angara, která se vlévá do Jeniseje. Ale již dost čísel. Promluvme si o ekologii. Ne, tím nemyslím ochranu hmyzu, kvůli kterému se brzdí třeba výstavba dálnic, či jakoukoliv jinou, jistě fatální situaci pro lidstvo. Zde bychom měli opravdu zpozornět. Naštěstí pro Bajkal, se Sovětský svaz zhroutil dříve, než tento jedinečný přírodní unikát dokázal zničit. Ne, to nesouvisí s politikou, to je konstatování faktu.

Osud Aralského moře nám stále ještě leží před očima. Vodní plocha, která dokázala mírnit kontinentální klima, a svým rybolovem živila miliony lidí, zmizela. Jižní část úplně a z těch severních částí se staly páchnoucí laguny, které se vypětím všech sil pokoušejí zachránit vlády států, které se o Aralské jezero dělí.

FOTO: Jezero Bajkal

Jezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - Bajkal
Další fotky
Jezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - BajkalJezero Bajkal - Bajkal

I Bajkal má problém. Papírny a závod na zpracování wolframové rudy ukončily svoji činnost. Tupost úředníků minulosti začala být nahrazována rozumem, naštěstí.

Problém představuje největší přítok Bajkalu, řeka Selenga, která přináší polovinu objemu všech ostatních přítoků. Pramení totiž v Mongolsku a protéká jeho hlavním městem. Podél jejích břehů leží závody na těžbu zlata, strojírenské komplexy, a závody na zpracovávání kůží. Dokonalejší čištění odpadních vod z těchto podniků by se mělo stát prioritou, jak v Mongolsku, tak i v Rusku. Zde opravdu končí legrace, protože peníze se pít nedají.

 

 

 

Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
28.5.2020
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
28.5.2020
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Reklama