16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Báseň, která skrývá otcovraždu. Přesto se stala jednou z nejvydávanějších knih v Čechách

Další fotky

Na počátku tohoto příběhu byla čeština ještě Popelkou. Seděla u své ošatky a přebírala hrách. Její macecha i dcery mluvily zásadně německy. Bály, plesy zábavy. S Popelkou vůbec nepočítaly a její přítomnost v lepší společnosti byla už několik století nežádoucí. Zvaly na svoje dýchánky pouze pečlivě vybranou literární společnost. Básník Goethe, dekadentní a zvrhlý lord Byron, kterého se obávaly hlavně dámy. Popelka seděla doma. Pozvánka, která ji samotnou udivila a způsobila poprask v celém okolí, jí přišla 23. 4. 1836.

Reklama

Pak majitel tiskárny Spurný je celkem spokojen. Firma prosperuje, zákazníci kupují, jeho zaměstnanci jsou loajální. I dnes je vše jak má být. Ten mladý muž, který dnes ráno přišel, je nějak přespříliš ctižádostivý. Není divu, brzy vystuduje práva a nejspíš chce oslnit nějakou slečnu. Nechová se jako oukropeček, který se krčí někde v koutě. Mluví rychle, nahlas, a působí dojmem, že stále někam pospíchá. Přinesl své dílo, povolení k tisku od cenzorního úřadu i peníze. Víc nepotřebuji. Koneckonců, co je mi do toho. Šest stovek výtisků nějaké české básně, bůhví, jestli to někdo koupí. Ale náš zákazník náš pán.

Od Tyla k Traubovi. Je tomu 185 let ode dne, kdy vyšlo první číslo časopisu Kwěty české

Ten mladý muž se jmenoval Karel Hynek Mácha. Je to s podivem. Jeden z největších symbolů českého básnictví, přímo kultovní osobnost a postrach u maturit a ani nevíme, jak vypadal. Obrázek z učebnic není příliš věrohodný. I Máchova známost, Lori Šomková, která Máchu přežila více jak o půl století, vypověděla, že takto Mácha nevypadal. Jeho báseň zapůsobila jako kámen, vržený do zatuchlého rybníka. Jemné a křehké dušičky některých básníků byly zděšeny. Obsah básně jim rozbil růžové brýle, kterými dosud hleděli na svět.

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Sladkobolné verše, které si slečny zapisovaly do památníčků, do kterých vpadla smrt otcovraha a krutý trest. Nechápali, že to vůbec cenzura mohla pustit. Mácha v podstatě neudělal nic jiného, než že si vzpomněl na vyprávění jednoho hostinského z Doks, kde si zřejmě svlažoval hrdlo po namáhavé túře. Jen tak na okraj, Mácha měl ocelové svaly a trénink pro dálkové pochody. O dva roky dřív, se vydal se svým přítelem Štrobachem pěšky až do Benátek. Denně šedesát kilometrů. Vraťme se však k vyprávění hostinského. V roce 1774, došlo v nedalekých Rozprechticích k otcovraždě. Vrah byl lámán kolem a Máchu tento příběh zaujal.

 

FOTO: Mácha

Mácha - 1881 druhé ilustrované vydáníMácha - Bezděz – Máchova kresbaMácha - Pamětní deskaMácha - Máchova sochaMácha - hrob
Další fotky
Mácha - Rukopis MajeMácha - Houska -Máchova kresbaMácha - známkaMácha - Mácha

Jak je v Čechách dobrým zvykem, každá novota, většinou v kultuře, je nejdříve zavrhována, odsuzována, napadána, aby se pak stala váženou, oslavovanou a svatou. Tak dopadl i Máchův Máj. Stačila jedna generace a z Máchy se stal téměř světec. Neruda, Hálek, Karolína Světlá a jejich almanach Máj, z roku 1858. Uplynulo dvacet let a kritický pohled na svět a život se stal běžnou součástí literatury. Od těch dob se Máj stal, spolu se Zlatým nebeklíčem, nejvydávanější knihou v Čechách. Přes dvě stě vydání. Podívejte se dobře do své knihovničky. Pokud máte to první, z roku 1836, máte na poličce čtyřicet tisíc korun. Ano, přesně za tolik se tato kniha vydražila v aukci.

 

Před 3 hodinami
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama