4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Básník Petr Skarlant slaví osmdesátku

Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi
Lidská řeč je nekonečný vzdušný most
V každém objeví se a zas navždy zmizí
S pravdou přepraví se po něm skutečnost

Reklama

Básník, spisovatel a překladatel Petr Skarlant se narodil 22. února 1939 v Českých Budějovicích v rodině majitele továrny. Otec v mládí pracoval ve Fordově automobilce v USA. Bratr Julius emigroval roku l948 a usadil se v Londýně, kde později vlastnil autoopravnu a benzinovou pumu. V 60. a 70. létech finančně podporoval československý exilový tisk. Petr Skarlant se s ním již nikdy nesetkal, Julius zemřel v Anglii v roce 1986. Otec mu zemřel v devíti létech v září 1948. Byl vychováván matkou, tetami a služebnou Růženou. Dětství prožil ve Slaném u Prahy a ve mlýně v údolí řeky Malše ve Velešíně u Českých Budějovic. Chlapecká a školní léta prožil na okraji Brna, v Bosonohách.

Vyučil se chemikem v Pardubicích (1956). Koncem padesátých let pracoval na noční směny v plynových maskách při výrobě polotovarů barviv a léčiv. Pracoval též jako pomocný svářeč, skladník, pochůzkář. V padesátých letech pracoval jako dělník při výrobě polotovarů barviv a léčiv (Východočeské chemické závody v Pardubicích), později skladník, svářeč, pochůzkář, laborant.

Dějiny však smysl bytí nedávají / Ten máš jen ty. Dějiny se pouze ptají

Ve dvaceti odešel do Prahy (1959) kde v sebevzdělávání prožil šedesátá a další léta; psal básně a učil se francouzsky. Byl přijat jako knihovník na poloviční úvazek do Městské knihovny. Maturoval na knihovnické škole v Praze (večerně), studoval jako mimořádný posluchač na filosofické fakultě (češtinu a estetiku) a v Paříži na Sorbonně jako stipendista francouzské vlády. Ovlivnila ho četba básníků a setkání s divadelními ochotníky a divadlem vůbec.

Trollové mezi námi. Švandovo divadlo chystá novou hru o dezinformacích

Od třiceti let (od roku l969) se věnuje výhradně literární práci ve svobodném povolání jako spisovatel, s výjimkou let 1971-74 a 1988-90, kdy byl zaměstnán vždy jako redaktor poezie, naposledy v nakladatelství Československý spisovatel.

Muž a žena stojí před svou věčností / Za dvou stínů zbude plod tvé horkosti / Zvyky rozpouštějí osudové tužby / Něha končí v krámku věcné protislužby

Od roku 1990 se soustředil na práci na svém hlavním prozaickém díle, pětidílném románovém cyklu o Věku slasti, s podtitulem Milostné dějiny české buržoazie. Jde o rodinnou ságu rodiny Skotáků, na příběhu dvou bratří Petra a Pavla zachycuje život a proměny soukromých podnikatelů a jejich dětí od 40. let do konce 20.století. (Věk slasti, Věk náruživosti, Věk prodejnosti, Věk nevinnosti, Věk rozkoší, Věk rozkoší těch druhých.) V roce 2002 vyšel i Věk nenávisti.

Praha 8 usiluje o připomenutí libeňského „rošťáka“ Arnošta Lustiga. Asi by na to řekl: Ty bejku!

Vydal řadu sbírek poezie (Mimoúrovňové křižovatky, Průvodkyně cizinců, Nepřetržitá něha, Mosty a náměstí, rondely a pantoumy o Praze, Vrať mi ráj, Divadlo milenců, Mezinárodní expres Potěmkin a básnických výborů Milostín, Praha zamilovaných, Sto a jeden sonet o lásce, Řemeslo žít), několik her (Infarkt mého milence) a jednoaktovek, esej Post scriptum aneb spisovatelem snadno a rychle a překlady francouzské poezie (Apollinaire, Prévert, Cocteau, Rimbaud).

Velká láska není záležitost umu /
Je to vrchol racia a nerozumu

Žije a píše v Praze – Podolí (je čestným občanem Prahy 4) a v Klatovech, s občasnými pobyty ve Francii, především v Paříži. Je ženatý. Manželka Jana Skarlantová, rozená Petersová (*1944 v Klatovech), vysokoškolská učitelka na Pedagogické fakultě KU, je autorkou učebnic i populárně naučných knih o dějinách a estetice odívání.
Dcera Pavla Skarlantová absolvovala filosofickou fakultu KU a universitu v Chapelle Hill v USA.
Petr Skarlant je členem pražského centra mezinárodního PEN klubu a Obce spisovatelů. V dubnu 2001 mu byla udělena Evropskou unií umění cena za literaturu.

FOTO: Básník Petr Skarlant

Básník Petr Skarlant - 1 měst knih kklatovyBásník Petr Skarlant - 2 nakl petrovBásník Petr Skarlant - 3 cír česslo husitBásník Petr Skarlant - 5 praha 1Básník Petr Skarlant - 9 aukro
Další fotky
Básník Petr Skarlant - 0 nakla petrov
Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama