Kdo by neznal příběh čachtické paní? Podle dobře známé knihy Joža Nižnánského systematicky mučila a zabíjela své poddané a koupala se v jejich krvi, aby si zachovala mládí a krásu. Režisér velkofilmu Bathory z roku 2008 Juraj Jakubisko ale ve svém díle představuje Alžbetu, maďarsky Erszébet, víc jako oběť spiknutí uherského palatina – místodržícího – Juraje Turzy a jejích zeťů za účelem zabavení jejího obrovského majetku, díky kterému patřila k nejbohatším šlechtickým rodům své doby. Metody výslechů v té době jistě přiměly vyslýchané k tomu, aby vypověděli, cokoliv se po nich chtělo. A je pravdou, že majetek Báthoryové byl ještě před soudním procesem, který začal 2. ledna 1611, rozdělen mezi její tři děti.
Hrůzná svědectví
Ať už byla svědectví u soudu vynucená či pravdivá, dodnes nahánějí strach. Báthoryčka, jak byla poddanými přezdívaná, měla po více než čtvrt století na svých čtyřech sídlech po celých Uhrách svým obětem zapichovat pod nehty jehly, prostřihávat jim kůži mezi prsty, zasouvat rozžhavené železo do úst nebo do genitálií, bičovat je jako smyslů zbavená nebo šlehat kopřivami. Služebným, které si při práci povídaly, za trest zašívala ústa, nechávala je dlouhé hodiny stát na mrazu nebo jim zapalovala papír mezi prsty na nohou a bavila se pohledem, jak nešťastné dívky zoufale kopou nohama ve snaze se ho zbavit.
Dodnes je na zřícenině jejího hradu v Čachticích k vidění železná panna, v jejímž sevření z mučených panen prý vytekla všechna krev do údajné omlazující koupele. Pro potvrzení krvavých koupelí však historici žádné důkazy prý nenašli, ale svědkem jejího mučení byl podle své výpovědi i samotný Turza, když za ní přišel těsně po vánocích roku 1610 na její hrad. Našel tam mrtvou dívku a další mladou žena, vyčerpanou mučením a surovým bitím, která svým zraněním podlehla vzápětí. Hraběnka však byla neteří polského krále Štěpána Bathoryho, a proto ji k soudu nepředvolali. Souzeni byli jen její pomocníci – Ficko, Ilona Jó, Dorota Szentésová a Katarína Benecká. Fickovi kat sťal hlavu a Ilonu s Dorotou upálil jako čarodějnice.
Zdegenerovaná šlechta?
Báthoryové, podobně jako například Habsburkové, se v zájmu „čistoty“ rodu a zachování majetku v rodině často brali mezi sebou. Alžběta a její manžel František Nádasdy byli bratranec a sestřenice, stejně tak jako Alžbětiny rodiče. Nádasdy byl hlavním velitelem uherských vojska a vyznamenal se v boji proti Turkům, kteří ho se strachem nazývali pro jeho krutost černý rytíř. Sám, podobně jako Alžběta, holdoval sadismu. Dokonce prý o řádění své manželky věděl a podporoval ji v něm. V rodině Báthoryů se kromě sadismu vyskytovala i schizofrenie, samolibost, pýcha, sexuální zvrácenosti či epilepsie. Alžběta byla navíc přesvědčená, že jako šlechtična má právo trestat své poddané podle svého uvážení. Objevily se rovněž názory, že při svých sadistických záchvatech byla pod vlivem přírodních drog, které jí připravovala místní léčitelka a vědma Darvulie.
Přestože Báthoryová nakonec nikdy souzena nebyla, zůstala jako doživotní vězeň na svém hradě na západním Slovensku, ležícím 30 km od českých hranic. Zazdili ji do ložnice, kam jí jen malou škvírou nosili jídlo. Zemřela jen o pár let později po svých pomocnících v roce 1614 ve věku 54 let.
Chtěla adrenochrom?
O tom, jak je legenda o Alžbětině zvrácenosti živá a přitažlivá i čtyři století po jejím konci, svědčí i hraběnčino zapojení do aktuální konspirační teorie, populární především v USA, ale kterou zmiňují a české weby, které proti konspiračním teoriím bojují.
Týká se adrenochromu, chemické sloučeniny vznikající oxidací adrenalinu. Podle těchto konspiračních teorií jde o jeden z nejúčinnějších omlazujících prostředků, který prý působí i jako silná droga. Toto použití zpopularizoval hlavní hrdina filmu Strach a hnus v Las Vegas, který tvrdil, vedle adrenochromu prý vypadá i halucinogenní mescalin „jako zázvorové pivo“.
Adrenochrom se dnes vyrábí synteticky a používá se například jako hemostatikum v některých lécích k zastavení krvácení. Konspirační teorie, která pochopitelně potřebuje spiknutí elit a obětování nevinných pro jejich prospěch, ovšem tvrdí, že elity ovládající náš svět látku získávají mučením a následným zabíjením dětí. Podle těchto teorií byla praktika po tisíciletí dobře známá mocným, ke kterým rod Báthoryů jistě patřil. Alžběta pak slouží jako důkaz toho, že už před 400 lety zvrácené vládnoucí elity tuto praxi znaly a provozovaly. Podobně jako zhruba 150 let před čachtickou paní také transylvánský kníže Vlad Dracula.
A kdo by chtěl v této teorii pátrat do hloubky, zjistil by, že evropské šlechtické rody prý mají svůj původ v dávných potomcích asyrských reptiliánů, mimozemšťanů, kteří se spojili s lidskou rasou, a právě skrze tyto své „křížence“ dodnes vládnou světu. Proto dokonce tvrdí, že britská královna je prý ještěřice. A třeba erb rodiny Báthoryů přece obsahuje tři dračí zuby… Což už je takové obvinění, že ať už Alžběta Báthoryová před 400 let provedla cokoliv, tohle si snad ani nezasloužila