Nedostatek personálu. V benešovské nemocnici chybějí především sestry intenzivní péče

Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je nedostatek personálu, chybějí především sestry intenzivní péče. Nemocnice proto využívá kapacitu jiných krajských zařízení a převáží k nim pacienty v kritickém stavu. Pokud se nárůst počtu pacientů s covidem-19 o víkendu nezpomalí, příští týden se budou muset do jiných zařízení přemisťovat i pacienti na standardních lůžkách, informovalo dnes vedení nemocnice.

V benešovské krajské nemocnici je nyní 95 pacientů s covidem-19, za poslední týden jich 30 přibylo. Devět pacientů je v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Vedení upozorňuje na to, že kapacita zařízení není dána počtem volných lůžek či ventilátorů, ale množstvím personálu, zvláště sester z intenzivní péče. Mimo službu je nyní zhruba pětina zdravotníků, situace se zlepšuje o jednotlivá procenta týdně.

„S přihlédnutím k tomu jsme v intenzivní péči obsazeni na více než 100 procent a na standardních lůžkách můžeme hospitalizovat navíc maximálně deset pacientů. Dle veřejně dostupných statistik je okres Benešov nyní jedním z nejvíce postižených pandemií covid-19 v celé republice a tím i světově,“ upozornilo vedení nemocnice.

Částečně je možné nahradit personál studentkami a mediky, v nemocnici pomáhá i 20 vojáků. Mohou ale pečovat o pacienty jen na úrovni pomocného ošetřovatelského personálu. Chybí hlavně střední zdravotnický personál, především sestry intenzivní péče, ale i všeobecné sestry.

Nemocnice vzhledem ke špatné situaci na Benešovsku opakovaně využívá volnou kapacitu partnerských krajských nemocnic k umístění pacienta v kritickém stavu, to znamená na umělé plicní ventilaci. „Pokud se nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 během víkendu nezpomalí, v příštím týdnu budeme muset využít i volnou kapacitu jiných nemocnic pro pacienty hospitalizované na standardních lůžkách, ať již s kyslíkem či bez něj,“ dodalo vedení. Vzhledem k výraznému růstu počtu covid pozitivních pacientů v ústavech sociální péče i na ošetřovatelských lůžkách je podle něj tento předpoklad velmi reálný.

Ve středních Čechách je podle hygieniků nyní 35 025 nakažených, nejvíce v okrese Praha-východ, kde je nyní s nemocí covid-19 evidováno 5313 lidí. Následuje Praha-západ s 3998 nakaženými. V přepočtu na 100 000 obyvatel je situace nejhorší právě na Benešovsku, kde na tento počet obyvatel připadá 3608 nakažených.

vera/čtk

Exkluzivně Honza Tuna: Covid a papaláši

3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
Reklama