Nedostatek personálu. V benešovské nemocnici chybějí především sestry intenzivní péče

Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je nedostatek personálu, chybějí především sestry intenzivní péče. Nemocnice proto využívá kapacitu jiných krajských zařízení a převáží k nim pacienty v kritickém stavu. Pokud se nárůst počtu pacientů s covidem-19 o víkendu nezpomalí, příští týden se budou muset do jiných zařízení přemisťovat i pacienti na standardních lůžkách, informovalo dnes vedení nemocnice.

V benešovské krajské nemocnici je nyní 95 pacientů s covidem-19, za poslední týden jich 30 přibylo. Devět pacientů je v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Vedení upozorňuje na to, že kapacita zařízení není dána počtem volných lůžek či ventilátorů, ale množstvím personálu, zvláště sester z intenzivní péče. Mimo službu je nyní zhruba pětina zdravotníků, situace se zlepšuje o jednotlivá procenta týdně.

„S přihlédnutím k tomu jsme v intenzivní péči obsazeni na více než 100 procent a na standardních lůžkách můžeme hospitalizovat navíc maximálně deset pacientů. Dle veřejně dostupných statistik je okres Benešov nyní jedním z nejvíce postižených pandemií covid-19 v celé republice a tím i světově,“ upozornilo vedení nemocnice.

Částečně je možné nahradit personál studentkami a mediky, v nemocnici pomáhá i 20 vojáků. Mohou ale pečovat o pacienty jen na úrovni pomocného ošetřovatelského personálu. Chybí hlavně střední zdravotnický personál, především sestry intenzivní péče, ale i všeobecné sestry.

Nemocnice vzhledem ke špatné situaci na Benešovsku opakovaně využívá volnou kapacitu partnerských krajských nemocnic k umístění pacienta v kritickém stavu, to znamená na umělé plicní ventilaci. „Pokud se nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 během víkendu nezpomalí, v příštím týdnu budeme muset využít i volnou kapacitu jiných nemocnic pro pacienty hospitalizované na standardních lůžkách, ať již s kyslíkem či bez něj,“ dodalo vedení. Vzhledem k výraznému růstu počtu covid pozitivních pacientů v ústavech sociální péče i na ošetřovatelských lůžkách je podle něj tento předpoklad velmi reálný.

Ve středních Čechách je podle hygieniků nyní 35 025 nakažených, nejvíce v okrese Praha-východ, kde je nyní s nemocí covid-19 evidováno 5313 lidí. Následuje Praha-západ s 3998 nakaženými. V přepočtu na 100 000 obyvatel je situace nejhorší právě na Benešovsku, kde na tento počet obyvatel připadá 3608 nakažených.

vera/čtk

Exkluzivně Honza Tuna: Covid a papaláši

13.7.2021
Na řece Sázavě u Českého Šternberka na Benešovsku se dnes převrátil raft s několika lidmi....
20.5.2021
Hlavní silniční tah z Prahy na jih bude mít podél Benešova větší kapacitu. Stavbaři počítají...
19.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.5.2021
Policisté v minulých dnech vyjížděli do Soutic na Benešovsku ke dvěma běžencům z Maroka, kteří...
4.5.2021
Od minulého týdne,přibylo u Zimního stadionu v ulici Na Lukách k PCR nové testovací místo...
11.3.2021
Bude novým předsedou Okresního fotbalového svazu stávající předseda Miroslav Garaja nebo Tomáš Novák? O tom...
3.3.2021
Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka...
21.1.2021
Benešovská radnice vrací do hry severovýchodní obchvat města. Bez něj nedá souhlasné stanovisko václavické spojce....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
Reklama