Nedostatek personálu. V benešovské nemocnici chybějí především sestry intenzivní péče

Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je nedostatek personálu, chybějí především sestry intenzivní péče. Nemocnice proto využívá kapacitu jiných krajských zařízení a převáží k nim pacienty v kritickém stavu. Pokud se nárůst počtu pacientů s covidem-19 o víkendu nezpomalí, příští týden se budou muset do jiných zařízení přemisťovat i pacienti na standardních lůžkách, informovalo dnes vedení nemocnice.

V benešovské krajské nemocnici je nyní 95 pacientů s covidem-19, za poslední týden jich 30 přibylo. Devět pacientů je v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Vedení upozorňuje na to, že kapacita zařízení není dána počtem volných lůžek či ventilátorů, ale množstvím personálu, zvláště sester z intenzivní péče. Mimo službu je nyní zhruba pětina zdravotníků, situace se zlepšuje o jednotlivá procenta týdně.

„S přihlédnutím k tomu jsme v intenzivní péči obsazeni na více než 100 procent a na standardních lůžkách můžeme hospitalizovat navíc maximálně deset pacientů. Dle veřejně dostupných statistik je okres Benešov nyní jedním z nejvíce postižených pandemií covid-19 v celé republice a tím i světově,“ upozornilo vedení nemocnice.

Částečně je možné nahradit personál studentkami a mediky, v nemocnici pomáhá i 20 vojáků. Mohou ale pečovat o pacienty jen na úrovni pomocného ošetřovatelského personálu. Chybí hlavně střední zdravotnický personál, především sestry intenzivní péče, ale i všeobecné sestry.

Nemocnice vzhledem ke špatné situaci na Benešovsku opakovaně využívá volnou kapacitu partnerských krajských nemocnic k umístění pacienta v kritickém stavu, to znamená na umělé plicní ventilaci. „Pokud se nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 během víkendu nezpomalí, v příštím týdnu budeme muset využít i volnou kapacitu jiných nemocnic pro pacienty hospitalizované na standardních lůžkách, ať již s kyslíkem či bez něj,“ dodalo vedení. Vzhledem k výraznému růstu počtu covid pozitivních pacientů v ústavech sociální péče i na ošetřovatelských lůžkách je podle něj tento předpoklad velmi reálný.

Ve středních Čechách je podle hygieniků nyní 35 025 nakažených, nejvíce v okrese Praha-východ, kde je nyní s nemocí covid-19 evidováno 5313 lidí. Následuje Praha-západ s 3998 nakaženými. V přepočtu na 100 000 obyvatel je situace nejhorší právě na Benešovsku, kde na tento počet obyvatel připadá 3608 nakažených.

vera/čtk

Exkluzivně Honza Tuna: Covid a papaláši

11.3.2021
Bude novým předsedou Okresního fotbalového svazu stávající předseda Miroslav Garaja nebo Tomáš Novák? O tom...
3.3.2021
Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka...
21.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.1.2021
Benešovská radnice vrací do hry severovýchodní obchvat města. Bez něj nedá souhlasné stanovisko václavické spojce....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
Reklama