Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu

Další fotky

Vlak vykolejil v tunelu a začal hořet. Ke všeobecnému zmatku a sténání zraněných lidí se přidává nedýchatelný kouř. S tímto scénářem začalo jedno z nejnáročnějších cvičení záchranných složek působících na Benešovsku. Záchranným složkám v takovém případě komplikuje výjezd nedostatek světla i velká fyzická náročnost.

Je úterý 24. září, operátor tísňové linky 112 přijímá po 11. hodině večer hovor. „Ve Votickém tunelu na Benešovsku se stala železniční nehoda, vlak vykolejil na trase z Českých Budějovic do Prahy, začal hořet, na místě je mnoho zraněných…,“ ozývá se ze sluchátka. Začíná společné cvičení složek integrovaného záchranného systému.

„Okamžitě po nahlášení události na tísňovou linku 112 vysílá operační důstojník na místo rozsáhlého železničního neštěstí všechny jednotky HZS zařazené do druhého poplachového stupně,“ popisuje mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Cvičení se za hasiče účastnily profesionální jednotky ze stanic Benešov a Sedlčany, dobrovolné jednotky obcí Votice, Olbramovice, Vrchotovy Janovice, Bystřice, Jankov, Neveklov, Čerčany a Miličín a jednotka Hasičské záchranné služby SŽDC Praha.

Na místo vyráží Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje, ta na cvičení vyslala posádky z výjezdového stanoviště Benešov. Policie ČR vysílá hlídky obvodního oddělení Votice, Benešov, dopravního inspektorátu Benešov a také výjezdovou skupinu služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Benešov, včetně kriminalistického technika. K události vyrazili také strážníci Městské policie obce Votice.

„Vzhledem k tomu, že šlo o rozsáhlý a složitý zásah, rozhodl velitel o zřízení štábu velitele zásahu, který je výkonným orgánem pro řešení činností na místě zásahu,“ doplňuje Fliegerová sled událostí.

Místem cvičení byl portál železničního tunelu a bylo tak nutné, aby všechny složky IZS na místě spolupracovaly. „Místo události zajistili policisté. Hasiči uhasili hořící motorovou část lokomotivy a provedli prvotní třídění raněných. Postupně vynášeli osoby z tunelu a předávali je zdravotnické záchranné službě, která zřídila stanoviště pro předlékařskou neodkladnou péči a následný odsun do cílových zdravotnických zařízení,“ popsala postup Fliegerová. Zraněné identifikovali policisté. Kriminalistický technik pak společně s kriminalistou výjezdové skupiny ztotožnili poškozené a zúčastněné osoby a svědky. Ohledali i místo nehody a zajistili stopy pro další vyšetřování.

„Na místě bylo celkem 47 zraněných a čtyři mrtvé osoby. Cvičení probíhalo nepřetržitě asi čtyři hodiny, což ve skutečnosti odpovídá době trvání takového zásahu,“ upřesňuje rozsah zásahu Fliegerová, „hlavním cílem bylo procvičit spolupráci a ujednotit postupy při takto závažné dopravní nehodě, která není nereálná, a je tak velkým přínosem, pokud se jednotlivé složky mohou na obdobnou situaci připravovat.“

Kvůli potřebě reálnosti prostředí bylo cvičení na skutečné trati, kde běžně jezdí vlaky. Aby byl zásah do železniční dopravy minimální, bylo cvičení naplánováno na noční hodiny. „Prostor tunelu byl zvolen také záměrně, aby si všichni vyzkoušeli tento typ zásahu. Celá událost byla pro všechny nesmírně náročná, neboť byly simulovány reálné podmínky. Nejeden z účastníků si tak sáhl na dno svých sil,“ dodává Fliegerová.

FOTO: Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu

Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 27-027Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 01-001Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 16-016Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 05-005Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 08-008
Další fotky
Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 35-035Noční můra hasičů. Na Benešovsku hořel vlak v tunelu - 38-038
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
18.8.2020
Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun....
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
4.8.2020
Týnec nad Sázavou má za sebou první ročník participativního rozpočtu. V jeho rámci město uvolnilo...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
Reklama