V Týnci nad Sázavou úspěšně rozběhli participativní rozpočet

Týnec nad Sázavou má za sebou první ročník participativního rozpočtu. V jeho rámci město uvolnilo půl miliónu korun pro nápady svých obyvatel. Sešly se tři návrhy a vzhledem k tomu, že se vešly do zmíněné částky, bude Týnec realizovat všechny.

Hlasování v týneckém participativním rozpočtu vyhrála kvetoucí a jedlá zahrada, na druhém místě se umístil projekt Psí škola a třetí místo obsadila rekonstrukce hrobky rodiny Micků. U projektu Psí škola bylo nutné rozhodnout o jeho novém umístění, protože původně navržená lokalita na louce za kostelem v Chrástu nebyla dle místních obyvatel k tomuto účelu vhodná. Týnecký diskuzní „kulatý stůl“, který se konal před prázdninami, navrhl vyčkat, než bude dokončena revitalizace území u teplárny, kde by v budoucnu psí škola mohla vzniknout. Do té doby plánují navrhovatelky projektu po dohodě s chovateli i nadále využívat jejich areál u úřadu.

„Participativní rozpočet je jedním z projektů, na který můžeme být pyšní. Občané v něm mohou sami rozhodnout, na co město vynaloží peníze, zapojují se do života obce a i touto cestou se podílejí na jejím rozvoji,“ říká starosta Martin Kadrnožka (STAN), který stojí v čele týnecké radnice již deset let. Mezi úspěchy své i svých spolupracovníků dále řadí výstavbu kanalizace v místních částech Týnce, koncepční přístup k veřejnému prostoru ve spolupráci s městským architektem, výstavbu cyklostezky mezi Týncem a Chrástem, bezbariérový vstup a výtah na týneckou radnici, zavedení systému energetického managementu, zateplení a rekonstrukci veřejných budov, rozšíření kapacity školy o tři učebny a šatny, novou sportovní halu, výstavba dopravního terminálu a v neposlední řadě také zveřejňování důležitých dokumentů a zapojení veřejnosti do strategického plánování. Letos město získalo dotace na modernizaci a rozšíření kamerového systému, na rekonstrukci toalet a nákup notebooků pro základní školy, modernizaci kuchyně a vybavení zahrady v mateřské škole.

„Až do celostátních médií pronikly problémy Týnce s vodou. Během posledního roku jsme nechali vyhloubit tři vrtané studny a intenzivně pracujeme na projektu vodovodu v místních částech. Jsou dokončeny hydraulické výpočty a finalizuje se dokumentace pro územní rozhodnutí ve všech lokalitách. Začíná inženýrská činnost pro vydání územního rozhodnutí v Kostelci a Peceradech. Ostatní části budou následovat v průběhu podzimu,“ komentuje Martin Kadrnožka.

Park pod Vlašským dvorem se veřejnosti otevře po prázdninách

7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
18.8.2020
Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun....
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
9.8.2020
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
31.7.2020
Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce,...
Reklama