22℃
Dnes je 19. květen , svátek má Ivo

Starostou Berouna by měl být lídr ČSSD Ondřej Šimon

V Berouně budou vládnout vítězní Nezávislí Berouňáci s Berounem sobě, Lepším Berounem a ČSSD. Starostou by měl být lídr ČSSD Ondřej Šimon.

Reklama

Nová koalice bude mít v zastupitelstvu 13 z 21 křesel. Novinářům to včera řekli zástupci budoucích koaličních stran.

Místostarosty se mají stát Dušan Tomčo (Nezávislí Berouňáci) a Kamil Machart (Beroun sobě). V sedmičlenné radě ještě usednou Olga Chocová, Eva Chlumská (obě Nezávislí Berouňáci), Martin Veselý (Beroun sobě) a Jiří Míka (Lepší Beroun). Na dotaz ČTK, proč starosta není z vítězného uskupení, lídr Nezávislých Berouňáků Tomčo uvedl, že jde o kompromisní řešení. ČSSD skončila ve volbách šestá a ze všech koaličních stran dostala nejméně hlasů.

Šimon je ředitelem berounského domova pro seniory, v minulosti byl mimo jiné předsedou finančního výboru. Hlavním úkolem je podle něj dokončit započaté akce, zejména přístavby a rekonstrukce škol. Mezi své priority řadí také dopravu, parkování a vybudování jižního obchvatu města.

Zástupci stran uzavřeli dohodu o koalici a do 2. listopadu chtějí vypracovat seznam programových priorit. Chtějí také do tohoto data stanovit podmínky vzájemné spolupráce včetně dohodovacího řízení pro případ, že v některých otázkách nebude panovat jednoznačná shoda. Do 5. prosince vypracují podrobné programové prohlášení na celé čtyřleté období.

Nezávislí Berouňáci obsadí v jednadvacetičlenném zastupitelstvu pět křesel. O jeden mandát méně mají Beroun sobě a ANO. ODS získala tři zastupitele, Lepší Beroun a ČSSD mají po dvou mandátech a komunistům připadlo jedno křeslo.

Středověk, Beroun a medvědi. Jak to jde celé dohromady?

Lídr Nezávislých Berouňáků Tomčo ve volbách neuspěl, ostatní kandidáti ho přeskočili. Nakonec ale v zastupitelstvu přesto usedne, v jeho prospěch by měl odstoupit Josef Štěpánek. Ustavující jednání zastupitelstva je plánováno na 5. listopadu.

Před čtyřmi lety v Berouně vyhráli také Nezávislí Berouňáci, tehdy v čele s bývalou starostkou Šárkou Endrlovou. V zastupitelstvu obsadili šest křesel. Druhá skončila s výrazným odstupem ČSSD a třetí ANO, obě uskupení získala po třech mandátech. V původní městské radě byli zástupci Nezávislých Berouňáků, ČSSD a TOP 09 a podporovalo ji uskupení Pro Beroun. Starostkou byla zvolena Endrlová. Koncem roku 2015 ale rezignovala. Ve funkci ji nahradil místostarosta Ivan Kůs (ČSSD). Městská rada se poté několikrát obměnila.

15.5.2019
Nevíte kam vyrazit o víkendu na výlet? Co takhle do železničního muzea u Rakovníka, které...
11.5.2019
Hořovice na Berounsku chystají rekonstrukci městského kina. Radnice si dala zpracovat stavební studii, projekt vyjde...
10.5.2019
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na...
3.5.2019
Muzeum Českého krasu v Berouně se tentokrát vrací do dob, kdy byla moderní vysoká kola.
3.5.2019
Muzeum T.G.M. Rakovník připravilo novou výstavu s názvem Kočárky našich maminek a babiček ze soukromé...
3.5.2019
Berounští řidiči se na místních komunikacích opět potkali se strážníky. Zajímalo je, jak rychle jezdí.
3.5.2019
O víkendech vyjíždí z Prahy několik turistických vlaků na které jsou nasazovány historické vlaky. Nabízí...
2.5.2019
K jaru patří nejen Velikonoce, pálení čarodějnic, ale také jarní očista městských parků a ulic....
1.5.2019
Zbývá doladit poslední detaily, jinak už je program poberounského folklorního festivalu Staročeské máje hotový. V...
30.4.2019
O plánovaném rozšíření skládky v Hořovicích na Berounsku bude rozhodovat krajský úřad. Hořovický stavební úřad...
Reklama