4℃
Dnes je 19. listopad , svátek má Alžběta

Den stromů má na Rakovnicku tradici

V Čechách začal pořádat Stromové slavnosti Svaz spolků okrašlovacích v roce 1906. Stará tradice byla obnovena v roce 2000.

V Rakovníku zahájili Den stromů 18. října botanickou soutěží, kterou pořádal Dům dětí a mládeže v Rakovníku ve spolupráci se Střední zemědělskou školou   v rakovnické Botanické zahradě. Tématem byly užitkové a exotické rostliny.

Lidé si mohli prohlédnout i Farní zahradu v Rakovníku, která byla zaregistrována jako významný krajinný prvek, kde si mohli prohlédnout fotografie z období rekonstrukce zahrady.

„ Při příležitosti letošních oslav Dne stromů bylo vyhlášeno sto třicet nových památných lip na březích Rakovnického potoka,“ připomněl starosta města Pavel Jenšovský.

K oslavám Dne stromů se připojila i Základní a mateřská škola Jesenice v okrese Rakovník. „Každoročně se zúčastňujeme soutěže v botanické zahradě v Rakovníku, letošním tématem byla Paměť stromů. Soutěž prověřila soutěžící nejen v poznávání dřevin, ale i v teoretických znalostech o významných stromech v regionu. Žáci naší školy se umístili na předních místech ve třech kategoriích. Nejlepšího výsledku dosáhl žák 8. třídy Vašek Hron, který v kategorii 8. – 9. třída obsadil 1. místo s absolutně nejvyšším bodovým ziskem soutěže byl 25 bodů,“ sdělila paní učitelka Knappová z jesenické základní školy.

V hodinách přírodopisu se věnovali tématu žáci pátých a sedmých tříd. Na dendrologické stezce v okolí školy plnili zadané úkoly a vyplňovali pracovní listy. V hodinách předmětu Člověk a svět práce se žáci osmých a sedmých tříd zabývali podzimní údržbou dřevin. „Kromě toho jsme vysadili tři keře Weigelie a jeden stromek, kaštanovník setý. Většina dětí se těchto aktivit zúčastnila ráda a věřím, že byly pro ně přínosem,“ doplňuje paní učitelka.

Poprvé Den stromů slavili v roce 1872 v Nebrasce na podnět J. S. Mortona, který navrhl vyhlášení Národního dne stromů s cílem vyzdvihnout důležitost stromů při zvyšování kvality životního prostředí. Při první slavnosti bylo v Nebrasce vysazeno více než milion stromů. Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.

Cítíte erotickou rozkoš při hlazení, objímání a líbání stromů nebo hlíny? Vítejte mezi ekosexuály

 

 

Včera, 08:33
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
15.11.2019
V Berouně byla otevřena přístavba 2. základní a mateřské školy v Preislerově ulici, v příštích...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
12.11.2019
Pilotní vzdělávací projekt SIC DigiEduLab zahájí začátkem listopadu. Program představí jedinečnou metodologii výuky v dílně...
12.11.2019
Živé kapry převážel traktor s valníkem v přepravních kádích. Po havárii se vzhledem na svažitém...
10.11.2019
Až do 24. listopadu se můžete přijít podívat do Roubenky Lechnýřovny a Galerie Samson Cafeé...
9.11.2019
Leteckomodelářský klub založili nadšenci z Rakovníka a okolí začátkem roku 1950. Ne, že by se...
9.11.2019
Třetí zářijový víkend se sešla žákovská elita v letním biatlonu v Břidličné na Šumpersku na...
8.11.2019
V katastru obce Mořina na Berounsku nastal pro HZS Středočeského kraje náročný večerní zásah.
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
Reklama