Děti na historické stezce: Legendy Berouna a Morseova abeceda

Děti z 1. a 4. oddělení školní družiny ZŠ Beroun-Závodí se vydaly na historickou stezku Berounem s názvem „Legendy města Beroun“. Akci pro veřejnost připravil Dům dětí a mládeže a my ji využili k plnění úkolu celodružinové akce, kterou je Mezinárodní den památek a historických sídel.

V tento den se historické památky otvírají veřejnosti a pořádají se Dny otevřených dveří. Připomínáme si ho již od roku 1982.

Start byl u Jenštejnského domu, kde se nachází Muzeum Českého krasu. V tomto prostoru máme hledat první informační zprávu, na které je připravena k přečtení pověst, jež se přímo vztahuje k této budově. Na informačním letáčku zjistíme, kam budeme pokračovat dál, ale nesmíme zapomenout najít i písmenko, které nám pomůže vyluštit tajenku. Děti našly první zprávu, která seznamuje s Bílou paní, jež se vztahuje přímo k Jenštejnskému domu. Paní vychovatelky nás seznamují s touto legendou, pověst si přečteme a zjišťujeme, že další naše zastávka je u Plzeňské brány. Ještě honem najít první písmeno do tajenky a hurá dál. Ale pozor! Písmeno není jen tak ledajaké. Je zašifrováno Morseovou abecedou.

U Plzeňské brány jsme velmi snadno našli úkol, seznámil nás s pověstí o založení města Beroun. Pověst jsme si přečetli a zjistili další stanoviště u „Morového sloupu“. Zde jsme si vyslechli pověst „O velikém moru“. Odkaz na další legendu je v těsné blízkosti v okolí kostela svatého Jakuba. Obešli jsme si kostel, obdivovali ho a náhle se nám objevila 4. zpráva s legendou „O zasvěcení kostela“. Četli jsme si ji, vysvětlovali některé úseky a hledali další písmenko.

Další zprávou je legenda Klepáček. Ta se nachází v okolí radnice, kde sídlí městský úřad. Pověst všichni známe již z minulého září, kdy jsme putovali po památkách v našem městě. Vzájemně jsme si ji připomněli a našli další písmenko a zároveň i odkaz na šestou legendu v okolí Dolní brány. I tento odkaz jsme našli, seznámili se s legendou „O dobytí města husity“. Stalo se tak 26. března roku 1421. Od té doby uplynulo 600 let. Opět jsme hledali písmenko do tajenky a odkaz na sedmou legendu, kterou jsme hledali v parku u hradeb. Park u hradeb je poměrně dost rozsáhlý, ale my jsme si poradili. Porozhlédli jsme se po okolí a najednou někdo křičí: „Já to vidím!“ Ano, poslední legenda „O pokladu“ byla na světě, my si ji přečetli, našli písmenko a můžeme luštit. A co nám vzniklo? /.–./—/…-/./…/-/..// A protože jsme vedle našli nápovědu se znaky Morseovy abecedy, bylo to docela jednoduché. My to vyluštili a vy, to zkuste taky.

Květa Hrbáčková

29.7.2021
Příjemné počasí, zajímavý program a více než dvě stovky lidí. Taková byla atmosféra společné akce...
10.7.2021
Krajské Muzeum Českého krasu dokončuje centrální depozitář za více než 65 milionů korun. Ke konci...
2.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.7.2021
Na sobotu 26. června se těšili snad všichni obyvatelé Kublova. Hospodyňky napekly tradiční pouťové koláče...
2.7.2021
Letos proběhne v celé republice Hradozámecká noc v sobotu 31. července. V Hořovicích se ve...
25.6.2021
Pomoc pro zasaženou jižní Moravu budou na svém středečním jednání (30. 6.) řešit i radní...
24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
24.6.2021
Přijďte se podívat, jak vypadá zámek za svitu měsíce a záře hvězd, a které příběhy...
24.6.2021
Městské muzeum Zbiroh vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy předního českého výtvarníka Jiřího Votruby...
24.6.2021
Po dlouhé pauze o víkendu 5. - 6. června zahájili rychlostní kanoisté letošní závodní sezónu....
16.6.2021
Tak jsem se dočkali. Hrady už jsou opět otevřené a zpřístupněné návštěvníkům. Od prvního června...
Reklama