Do akcí k výročí sv. Ludmily se příští rok připojí Středočeský kraj

Středočeský kraj se zapojí do akcí, které příští rok připomenou 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily. Největší událostí bude Národní pouť na Tetín pořádaná 11. září. Hejtmanství se připojí k memorandu o spolupráci na těchto slavnostech, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

Krajští radní souhlasili s uzavřením memoranda mezi krajem, Českou biskupskou konferencí, Arcibiskupstvím pražským, spolkem Svatá Ludmila 1100 let, městem Beroun, Římskokatolickou farností Beroun, obcí Tetín, Sdružením sv. Ludmily na Tetíně a svazkem obcí Region Dolní Berounka a Berounsko. Cílem dohody je šíření povědomí o první české světici a zachování jejího odkazu pro budoucí generace. Kraj se bude podílet také na aktivitách posilujících vzdělávání, výchovu, cestovní ruch a kulturu.

„Svatá Ludmila byla bezpochyby jednou z výrazných postav české historie a je symbolem naší národní identity. Stála u zrodu naší státnosti. Na základě tohoto memoranda bude Středočeský kraj spolupořadatelem akcí připomínajících její životní příběh. Jedním z mnoha důvodů, proč se chceme na slavnostech podílet, je také fakt, že centrem dění bude středočeský Tetín,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ludmila žila na přelomu 9. a 10. století, byla manželkou přemyslovského knížete Bořivoje, který přijal křest z rukou svatého Metoděje. Sama se stala horlivou stoupenkyní víry, kterou napomáhala dále šířit. Proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým.

Drahomíra se ocitla na vedlejší koleji, ale čekala na svou příležitost. Vražda kněžny Ludmily

Kolem roku 889 ovdověla, přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou ze Stodor, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra, která za nedospělého syna Václava vládla jako regentka, si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci z 15. na 16. září 921.

Ludmila byla pohřbena na Tetíně a u jejího hrobu se údajně staly zázraky. Vnuk Václav, pozdější světec, kterého vychovávala, nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy do chrámu svatého Jiří na Hradčanech.

vera/čtk

Uzdravují místní krajinu. Rezervace divokých koní u Milovic je národní přírodní památkou

22.10.2020
Vážení obyvatelé Hořovic, vážení zákazníci, v uplynulých letech jste čas od času mohli zaslechnout nebo...
22.10.2020
Ve středu 21. října vyhlásila vláda další omezení v souvislosti s koronavirem. K již existujícím...
21.10.2020
Vzhledem k zhoršující se hygienicko-epidemiologické situaci související s šířením COVID-19 NH a v souladu s...
20.10.2020
V Hořovicích se připravuje hudební multižánrový festival do Klubu Labe na březen příštího roku. Je...
20.10.2020
V pondělí 12. října uplynulo právě dvacet let od otevření medvědária v Berouně, kde jsou...
15.10.2020
V sobotu 19. září se uskutečnilo v obřadní síni MěÚ Zbiroh slavnostní vítání nových občánků...
14.10.2020
Pečující na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku mohou zdarma využít zajímavé nabídky. Uvádíme ty, které jsou...
14.10.2020
Na začátku roku měla skupina 18 oddílů a 348 registrovaných členů. Na jaře se rozběhla...
14.10.2020
Celý víkend od 18. do 20. září se ještě mohly, sice s malým omezením, konat...
14.10.2020
Z důvodu nevyhovujícího stavu protihlukové stěny na dálnici D5 mezi kilometry 9,23-10,5 v pravé krajnici...
Reklama