Do Českého krasu přivezli Stalina. Socha dříve stála v Komárově

Muzeum Českého krasu v Berouně získalo do svých sbírek sochu sovětského komunistického vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Pochází z roku 1951 a až do roku 1989 stála na náměstí v nedalekém Komárově. Třímetrová plastika byla po náročném transportu umístěna do venkovní expozice Geoparku Barrandien, kde je již mnoho let také socha Vladimíra Iljiče Lenina z Berouna.

Jde o nejdéle sloužící Stalinův pomník v Československu. Přestál dokonce i vlnu odstraňování obdobných soch a pomníků po odhalení a kritice Stalinova kultu osobnosti na počátku 60. let minulého století. Plastiku daroval muzeu městys Komárov, který ji původně nabízel k prodeji. Zájem o ni projevilo 15 uchazečů, část ze zahraničí. Když se o této možnosti dozvědělo Muzeum českého krasu, Komárov prodej zrušil a sochu mu bezplatně převedl.

„Chápeme, že v současné době je symbolika vztyčovaných či odstraňovaných soch silně vnímána. Chceme proto zdůraznit, že z naší strany se jedná o zcela apolitický krok, který činíme v zájmu ochrany hmotného dědictví. Historická věda dostatečně kriticky zhodnotila působení J. V. Stalina. U sochy bude samozřejmě umístěna tabulka vysvětlující metody a důsledky jeho vlády,“ uvedl Vlastimil Kerl z berounského muzea.

Kdysi Leninův druh, potom oběť stalinských čistek, prakticky zapomenutý Radek

Ředitelka berounského muzea Karin Kriegerbecková připomněla, že muzeum ze zákona shromažďuje hmotné doklady vývoje společnosti a předměty připomínající historii regionu. „Socha má vztah k regionu, dokumentuje určitou dobu, je předmětem historické paměti a do regionálního muzea bezpochyby patří,“ dodala.

Vznik sochy iniciovali zaměstnanci komárovského strojírenského závodu Buzuluk v roce 1949 v rámci kampaně u příležitosti Stalinových 70. narozenin. Měla manifestovat dobové československo-sovětské přátelství. Kvůli jejímu pořízení odpracovali zaměstnanci komárovského Buzuluku mimořádnou údernickou směnu, která vynesla více než 220.000 Kčs v tehdejší měně.

Na svědomí měl tisíce životů, přesto byl oblíbenější než Stalin. A také na to doplatil

Model postavy vytvořil sochař Jan Jiřikovský, do kamene ji vytesal kamenosochař Otakar Velinský. Práce trvaly zhruba rok. Plastika z pískovce ztvárňuje prostovlasého Stalina v maršálském plášti, stojícího v rozhodném postoji na podstavci z kamenů z nedalekých Brd. Také blok kamene použitý na výrobu sochy pochází z brdských lesů. Pomník byl umístěn na komárovském náměstí, které bylo předtím nákladně upraveno. Slavnostního odhalení se měl zúčastnit i tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký, nakonec ho zastoupil předseda Národního shromáždění Oldřich John. Podle Kerla šlo o první takový pomník v kraji a jeden z prvních v Československu. O akci tehdy na titulní straně informovalo Rudé právo.

Na komárovském náměstí stála Stalinova socha 39 let. Po změně režimu v roce 1989 byla nejprve zakryta plachtou a v lednu 1990 přemístěna do skladu technických služeb, kde byla uložena donedávna. Na uvolněném podstavci na komárovském náměstí Míru se místo Stalina objevil nový pomník. Od roku 1991 tam stojí litinový sloup s figurou orla a znakem Království českého, který vznikl v komárovských železárnách v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v Praze.

adp/ČTK

Dnes, 11:23
Radní města Hořovice usilovali o prodloužení podchodu pod vlakovým nádražím v Hořovicích již nejméně deset...
Dnes, 11:11
Dne 4. května slavil svůj svátek svatý Florián – ochránce v nebezpečí ohně, vody a...
7.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
7.5.2021
Naše škola se zapojila do ekologického programu, který probíhá po celé republice. Do úklidové akce,...
1.5.2021
Děti z mateřinky v Lochovicích plnily v pátek 30. dubna čarodějnické úkoly, které pro ně...
29.4.2021
Český rybářský svaz – Místní organizace Jince započala v dubnu s revitalizací rybníku Amfík, který...
28.4.2021
Před časem vzbudil naši pozornost článek otištěný v Podbrdských novinách, týkající se revitalizace místních starobylých...
27.4.2021
V Lesoparku u Lanového centra v Počaplech poroste nový listnatý les. Společnými silami si ho...
23.4.2021
Plánujete výlet nebo dovolenou do unikátní turistické oblasti Brdy a Podbrdsko? V minulosti vás mohly...
20.4.2021
Sotirios Zavalianis a jeho AKESO otevřeli v pondělí 19. dubna v pražských Nových Butovicích nové...
20.4.2021
Pětice berounských atletů se vydala v neděli 11. dubna do Tábora bojovat o tituly mistrů...
Reklama